Գործադիրում շարունակվում են գերատեսչությունների բյուջետային հատկացումների հայտերի քննարկումները
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում շարունակվում են գերատեսչությունների բյուջետային հատկացումների հայտերի քննարկումները: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ իր գլխավորած գերատեսչության հայտը բխում է բարեփոխումների, առկա խնդիրների լուծման և առաջնահերթությունների իրականացման համատեքստից:
Անդրադառնալով գալիք տարվա ծրագրերին՝ նախարարը հավելել է, որ նախատեսում են իրականացնել մասնավոր-բուհ համագործակցությամբ մի քանի հազար մասնագետների վերապատրաստում, նորարարական դրամաշնորհների նախագծեր, կազմակերպել ձեռներեցության և բիզնես դասընթացներ, ներդնել Սփյուռքի կարողությունների ներգրավման մեխանիզմներ, տալ Ազգային վենչուրային ֆոնդի մեկնարկը, ոլորտ ներգրավել միջազգային կառավարիչների: Նախատեսվում են նաև մարզերում տեխնոպարկերի զարգացման նոր ծրագրեր, Ինժեներական քաղաքում սկսել շինարարական աշխատանքները: Նախարարի խոսքով՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Սիլիկոնյան հովիտ այցի արդյունքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել այնտեղ ստեղծել հայկական անկյուն և միջավայր, որտեղ իրենց կարողությունները զարգացնելու հնարավորություններ կստանան հայաստանյան մասնագետները:
Անդրադարձ է կատարվել նաև ռազմարդյունաբերության ոլորտում նախատեսվող ծրագրերին: Նշվել է, որ ոլորտում իրականացվելու են մեծածավալ գիտահետազոտական ծրագրեր, ընթացքի մեջ են պետություն-մասնավոր հատված համագործակցությամբ ռազմարդյունաբերական արտադրական հնարավորությունների զարգացման ու նոր նմուշների մշակման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները: Մասնավոր ընկերությունների մասնակցությամբ նոր ներդրումային ծրագրեր իրականացնելու նպատակով նույնպես տարվում են համապատասխան աշխատանքներ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև կապի և հեռահաղորդակցության ոլորտում նախատեսվող ծրագրերին:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է վերը նշված ոլորտներում արդյունավետ ծրագրերի ու զարգացմանը միտված կոնկրետ քայլերի իրականացումը:

В правительстве продолжаются обсуждения заявок на бюджетные ассигнования ведомств
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве продолжаются обсуждения заявок на бюджетные ассигнования ведомств. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении.
Министр высокотехнологичной промышленности Акоп Аршакян отметил, что заявка возглавляемого им ведомства исходит из контекста реформ, решения существующих проблем и реализации приоритетов.
Говоря о планах на будущий год, министр добавил, что планируется осуществить переподготовку нескольких тысяч специалистов в сотрудничестве с частным вузом, проекты инновационных грантов, организовать курсы предпринимательства и бизнеса, внедрить механизмы привлечения потенциала диаспоры, дать старт национальному венчурному фонду, привлечь в сферу международных управляющих. Предусмотрены также и новые программы развития технопарков в областях, в инженерном городе начаты строительные работы. По словам министра, в результате визита премьер-министра Никола Пашиняна в Силиконовую долину была достигнута договоренность создать там армянский уголок и среду, где смогут развивать свои возможности армянские специалисты.
Были обсуждены и программы, предусмотренные в сфере военной промышленности. Было отмечено, что в сфере будут реализованы крупномасштабные научно-исследовательские программы, в процессе находятся работы по развитию военно-промышленных возможностей и разработке новых образцов сотрудничества между государством и частным сектором. Ведутся соответствующие работы для реализации новых инвестиционных программ с участием частных компаний.
Были затронуты также и рограммы, предусмотренные в сфере связи и телекоммуникаций.
Премьер-министр Никол Пашинян отметил важность реализации эффективных программ и конкретных шагов, направленных на развитие вышеуказанных сфер.
Была обсуждена и заявка на государственное бюджетное ассигнование Службы национальной безопасности на 2020 год.