Դերասանուհի Հելեն Միրենը պատվավոր «Ոսկե արջ» կստանա Բեռլինալեում
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանացի դերասանուհի Հելեն Միրենը կարիերայում ձեռքբերումների համար պատվավոր «Ոսկե արջի» դափնեկիր կդառնա Բեռլինի 70-րդ միջազգային կինոփառատոնում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, դեկտեմբերի 4-ին հայտնել Է կինոստուգատեսի մամուլի ծառայությունը: Պարգեւատրման արարողությունը կկայանա 2020 թվականի փետրվարի 27-ին, որից հետո ստուգատեսի հյուրերին կցուցադրեն Սթիվեն Ֆրիրզի «Թագուհին» կինոնկարը, որում գլխավոր դերը կատարել Է Միրենը:
«Հելեն Միրենը միշտ Էլ ուժեղ անձնավորության տպավորություն Է թողել: Նա նորից ու նորից զարմացնում Է բարդ գործող անձանց իր մեկնաբանությամբ, նրա հերոսուհիները ուժեղ կանանց տիպարներ են, եւ մենք ուրախ ենք նրան պարգեւատրելու պատվավոր արջով»,- ասել Է փառատոնի գործադիր տնօրեն Մարիետե Ռիսենբեկը, որի խոսքը մեջբերել Է մամուլի ծառայությունը:
Միրենը բրիտանացի դերասանուհի Է, «Օսկար» մրցանակի եւ կնոջ լավագույն դերի համար Կաննի ու Վենետիկի կինոփառատոնների մրցանակների դափնեկիր: Նա հայտնի Է այնպիսի կինոնկարներում խաղացած իր դերերով, ինչպիսիք են՝ «Գեորգ թագավորի խենթությունը», «Խոհարարը, գողը, նրա կինն ու իր սիրեկանը», «Կալիգուլա», «Հիչքոք», «Թագուհին» ֆիլմերը եւ շատ ուրիշներ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Актриса Хелен Миррен получит почетного "Золотого медведя" Берлинале
Британская актриса Хелен Миррен станет обладательницей почетного "Золотого медведя" за достижения в карьере на 70-м международном Берлинском кинофестивале. Как передает Арменпресс, об этом сообщает пресс-служба киносмотра в среду.
Церемония награждения состоится 27 февраля 2020 года, после чего гостям смотра покажут картину "Королева" Стивена Фрирза с Миррен в главной роли.
"Хелен Миррен всегда производила впечатление сильной личности. Она снова и снова удивляет своей интерпретацией сложных персонажей, будь то Крис в "Девочках из календаря" или Елизавета II в "Королеве", ее героини - образцы сильных женщин, и мы рады наградить ее почетным "медведем", - сказала исполнительный директор фестиваля Мариетте Риссенбек, слова которой приводит пресс-служба.
Миррен - британская актриса, лауреат премии "Оскар" и премий за лучшую женскую роль Каннского и Венецианского кинофестивалей. Она известна своими ролями в таких картинах, как "Безумие короля Георга", "Повар, вор, его жена и ее любовник", "Калигула", "Хичкок", "Королева" и многих других.