Հայ խորհրդարանականներն աշխատանքային այցով Ֆինլանդիայում են
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դեկտեմբերի 2-ին մեկնարկել է Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանի եւ հանձնաժողովի փոխնախագահ Հովհաննես Հովհաննիսյանի երկօրյա աշխատանքային այցը Ֆինլանդիայի Հանրապետություն: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչությունից:
Այցի ընթացքում նախատեսվում են հանդիպումներ տարբեր գերատեսչությունների պետական պաշտոնյաների, բուհերի ու դպրոցների ներկայացուցիչների հետ:
Հայ խորհրդարանականներն այցելել են հայտնի Մերիլահթի հանրակրթական դպրոց, այնուհետեւ Հելսինկիի համալսարան: Նրանք շրջայց են կատարել ուսումնական հաստատություններում, ծանոթացել Ֆինլանդիայում կրթության գործընթացի կազմակերպման առանձնահատկություններին, քննարկումներ ունեցել ոլորտի պատասխանատուների հետ:
Կրթության ոլորտի զարգացումը համարելով պետության զարգացման հիմնաքարային ուղղություն` պատգամավորները ձեռնամուխ են եղել աշխարհում լավագույններից մեկը համարվող ֆիննական կրթական համակարգին տեղում ծանոթանալու եւ լավագույն փորձը Հայաստանում ներդնելու աշխատանքին:

Армянские парламентарии с рабочим визитом находятся в Финляндии
2 декабря начался двухдневный рабочий визит председателя постоянной комиссии Национального собрания по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта Мхитара Айрапетяна и заместителя председателя комиссии Ованеса Ованнисяна в Финляндию. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью НС Армении.
В ходе визита запланированы встречи с государственными должностными лицами различных ведомств, представителями вузов и школ.
Армянские парламентарии посетили знаменитую общеобразовательную школу Мэрилахта, затем Хельсинкский университет. Они обошли учебные заведения, ознакомились с особенностями организации процесса образования в Финляндии, провели обсуждения с ответственными лицами сферы.
Считая развитие сферы образования краеугольным направлением развития государства, депутаты приступили к работе по ознакомлению на месте со считающейся одной из лучших в мире финской образовательной системой и внедрению в Армении лучшего опыта.