Խիստ կարևոր է որոշումների ընդունման գործընթացում մասնագիտական հանրությանը ներգրավելը
ԵՐԵՎԱՆ, 29  ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը որդեգրել է մշակութային բոլոր նախաձեռնություններում մասնագիտական հանրության ընդգրկվածությունն առավելագույնս ապահովելու քաղաքականություն:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նոյեմբերի 29-ին ասուլիսում հայտնեց ՀՀ ԿԳՄՍ փոխնախարար Արա Խզմալյանը:
«Մենք բոլորովին վերջերս մշակեցինք 2020-2023 թթ. ռազմավարությունը, շուտով դա կդնենք մասնագիտական հանրության քննարկմանը: Որդեգրել ենք մի սկզբունք, որ մեր բոլոր նախաձեռնություններում պետք է առավելագույնս ապահովենք մասնագիտական հանրության ընդգրկվածությունը: Որևէ հարց գրասենյակային պայմաններում, փակ պայմաններում չի քննարկվելու ու չի լուծվելու»,-ասաց Խզմալյանը:
Նա նկատեց՝ եթե որոշումների ընդունման գործընթացում չընդգրկեն մասնագիտական հանրությանը, հետագայում չեն կարող պատասխանատվությունը մասնագիտական հանրությանը պատվիրակել: «Եթե որոշումներն ընդունելիս մեզ հետ չէ մասնագետը, ապա ամբողջ պատասխանատվությունը մնում է  նախարարության վրա, ինչը ճիշտ չէ»,- նշեց փոխնախարարը:
Խզմալյանը բարեփոխումների իրականացում գործընթացում մեծապես կարևորեց նախ խնդիրները հստակ ձևակերպելը, ապա միայն բարեփոխումների մասին խոսելն ու դրանք իրականացնելը:

Очень важно вовлечение профессионального сообщества в процесс принятия решений
Министерство образования, науки, культуры и спорта приняло на вооружение политику максимального вовлечения профессионального сообщества во все культурные инициативы. Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции 29 ноября заявил заместитель министра НОКС Ара Хзмалян.
“Мы недавно разработали программу на 2020 - 2023 годы. Скоро вынесем ее на обсуждение профессионального сообщества. Мы придерживаемся принципа, что во всех наших инициативах мы должны обеспечивать максимальный охват профессионального сообщества. Ни один вопрос не будет обсуждаться и решаться в кабинетах, в закрытых условиях”, - сказал Хзмалян.
Он отметил, что если в процессе принятия решений не будут участвовать профессионалы, то в дальнейшем они не смогут возложить на них ответственность. Если специалист не принимает решения вместе с нами, то вся ответственность возлагается на Министерство, что неверно”, - отметил заместитель министра.
Хзмалян, в процессе осуществления реформ, четкой формулировке задач придает большее значение, чем разговорам о реформах и их реализации.