ՀՀ վարչապետի տիկինն այցելել է սահմանամերձ Մովսես գյուղ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի տիկին, «Իմ քայլը» և «City of smile/Ժպիտների քաղաք» բարեգործական հիմնադրամների հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Աննա Հակոբյանը նոյեմբերի 28-ին այցելել է Տավուշի մարզի սահմանամերձ Մովսես համայնք։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին Աննա Հակոբյանի գրասենյակից, Մովսես համայնքի միջնակարգ դպրոցի տնօրեն Ռուզաննա Ադամյանի,  Տեր Աբել քահանա Քարտաշյանի, համայնքի վարչական ղեկավար Արտակ Պապյանի, «Teach For Armenia Դասավանդի՛ր Հայաստան» կազմակերպության հիմնադիր տնօրեն Լարիսա Հովհաննիսյանի ուղեկցությամբ Աննա Հակոբյանն այցելել է համայնքի միջնակարգ դպրոց, աշակերտների հետ պարել հայկական ավանդական Փոփուռի պարը, մասնակցել դպրոցական խաղերին, նկարչության և կավագործության դասընթացներին: Աննա Հակոբյանը ներկա է գտնվել նաև դպրոցի  «Զարթիր» գրական ակումբի քննարկմանը, որտեղ ակումբի անդամները հանդես են եկել որպես պատանի լրագրողներ և հարցեր ուղղել վարչապետի տիկնոջը։
Ընթերցանության վերաբերյալ հարցին ի պատասխան Աննա Հակոբյանը նշել է, որ ընթերցանության շնորհիվ մարդը հայտնվում է մեկ այլ աշխարհում, որտեղ կան իրական արժեքներ։ «Առանց գիրք կարդալու հնարավոր չէ լինել երջանիկ,  հնարավոր չէ արարել, իսկ երջանկությունը արարման մեջ է»,- ասել է Աննա Հակոբյանը՝ խոստովանելով, որ տանը հաճախ է կարդում փոքրիկ դստեր՝ Արփիի համար։ Վարչապետի տիկինը նաև նշել է, որ մեծ ուշադրություն է դարձնում ընթերցանությանը և տանը հետևում, որ իր զավակները հաճախ գիրք կարդան։
«Գիրքը կրթության խորհրդանիշն է և Նոր Հայաստանի ապագան կախված է հենց գրքից։ Կրթությունից է կախված մեր երկրի զարգացումը»,- ասել է վարչապետի տիկինը՝ հավելելով, որ անկախ ժամանակաշրջանից գրքի դերակատարությունը երբեք չի փոխվի։ Քննարկման ավարտին դպրոցի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիայի սաները Աննա Հակոբյանին նվիրել են իրենց պատաստած միկրոֆոնը։ Համայնքային այցի շրջանակում Աննա Հակոբյանն այցելել է նաև մշակույթի տուն։
Մովսես համայնքից Աննա Հակոբյանը մեկնել է ՀՀ ԶՈՒ հյուսիս-արևելյան ուղղության մարտական դիրքերից մեկն ու հանդիպել մարտական հերթապահություն իրականացնող զինծառայողներին։
Այցի ավարտին լրագրողների հետ զրույցում Աննա Հակոբյանը նշել է․
«Ծանոթ եմ քննադատություններ, այցերի հետ կապված չհասկացվածություն կա։ Առաջին հերթին ամուսնուս հորդորով եմ այցելում մարտական դիրքեր։ Հետո որպես  վարչապետի կին։ Ես որպես վարչապետի կին գալիս եմ Մովսես գյուղ, ունեմ ծրագիր, տարբեր միջոցառումներ և այսքան մոտ գտնվելով սահմանին, զինվորներին, ովքեր օր ու գիշեր մեր խաղաղությունն են պահպանում կյանքի գնով, ես ուղղակի չեմ կարող չգալ և չհետաքրքրվել նրանց որպիսությամբ։ Մինչև զինվորի մայրն լինելն էլ բանակը մեր յուրաքանչյուր քաղաքացու այնպես էլ իմ սրտում, հոգում և մտքում է եղել։  Նախկինում ինչպես վերաբերվել եմ բանակին, այնպես էլ վերաբերվում եմ այսօր»,- ասել է Աննա Հակոբյանը։

“Development of our country depends on education”, Anna Hakobyan tells schoolkids at border town
YEREVAN, NOVEMBER 29, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan’s wife Anna Hakobyan visited on November 28 the border town of Movses in Armenia’s Tavush Province.
In Movses, Hakobyan visited the local children at the town’s public school.
Hakobyan, who is the Chair of the Board of Trustees of the City of Smiles and the My Step foundations, was accompanied by the school’s principal Ruzanna Adamyan, Father Abel Kartashyan, Movses Mayor Artak Papyan and Teach for Armenia Founding Director Larisa Hovhannisyan.
She surprised the children and joined them for the school games, painting and pottery classes and an Armenian traditional dance. At the school’s literature club, students assumed the roles of young reporters and interviewed Hakobyan.
In response to a question about reading, Anna Hakobyan said that “thanks to reading, people appear in another world where true values exist”, Hakobyan’s Office said in a news release.
“It is impossible to be happy without reading books, it is impossible to create, while happiness is in creating,” Hakobyan told the children, revealing that she often reads to her youngest daughter Arpi at home. She said reading is very important in their household and she makes sure that her children read books frequently.
“Book is the symbol of education and the new Armenia’s future depends on the book itself. The development of our country depends on education”, the PM’s wife said, adding that the book’s role will never change regardless of the period of time. At the end of the discussion, students of the school’s Armath Engineering Lab surprised Hakobyan by gifting a microphone which they themselves had assembled.
Anna Hakobyan then visited the Culture House of the town.
As part of the visit, the PM’s spouse also visited a military position of the Armenian Armed Forces in the north-eastern direction to meet the troops.
Speaking to reporters at the end of the visit, Hakobyan said:
“I am familiar with the criticism, there is a misunderstanding regarding the visits. First of all, I am visiting military positions at my husband’s call. Only then as the Prime Minister’s wife. I am coming to the village of Movses as the Prime Minister’s wife , I have a program, various events, and being so close to the border, our troops, who day and night are protecting our peace at the cost of their lives, I simply cannot not come here and see how they are. The army has always been in my, like any other citizen’s, heart, soul and mind, even before being a mother of a soldier”, she said, referring to her son being in active duty in the military.