Արցախի խորհրդարանը հերթական նիստը կգումարի նոյեմբերի 28-ին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նոյեմբերի 26-ին խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովների ու խմբակցությունների ղեկավարների, աշխատակազմի պատասխանատուների մասնակցությամբ հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի բաժնից, խորհրդակցության ընթացքում ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի և պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովների նախագահներ Ժաննա Գալստյանը և Հովիկ Ջիվանյանը ներկայացրել են ««Պետական և ծառայողական գաղտնիքի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծի և ««Պետական կառավարչական հիմնարկների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծի շուրջ հանձնաժողովային քննարկումների արդյունքները: Հանձնաժողովները դրական եզրակացությամբ հավանություն են տվել օրինագծերը հերթական նիստի օրակարգում ընդգրկելուն:
Խոսելով հերթական նիստի օրակարգի նախագծի մասին՝ ԱԺ նախագահը նշել է, որ կարելի է նախատեսել նաև ԱՀ Հաշվեքննիչ պալատի անդամի ընտրության և ԱՀ Հանրային ծառայությունները և մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի 2020թվականի տարեկան գործունեության մասին հարցերը:
Հաջորդիվ քննարկվել են Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի և Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի առաջիկա նիստի պլանավորման և օրակարգ ձևավորելու թեմաները:
Ամփոփելով խորհրդակցությունը՝ ԱԺ նախագահը նշել է, որ հերթական նիստը տեղի կունենա նոյեմբերի 28-ին, ժամը 11:00-ին: Նախատեսվում է նաև օրենսդիր-գործադիր հարցուպատասխանի ընթացակարգ:

Очередное заседание Национального собрания Республики Арцах состоится 28-го ноября
Председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян 26-го ноября созвал рабочее совещание с участием председателей постоянных комиссий и фракций парламента, ответственных лиц аппарата.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе НС Арцаха, в ходе совещания председатели постоянных комиссий НС по вопросам обороны, безопасности и правопорядка и по государственно-правовым вопросам Жанна Галстян и Овик Дживанян представили результаты рассмотрения в комиссиях законопроектов «О внесении изменений в закон "О государственной и служебной тайне"» и «О внесении изменений в закон "О государственных управленческих учреждениях"». Комиссии одобрили включение законопроектов в повестку очередного заседания с положительным заключением.
Говоря о проекте повестки очередного заседания, председатель НС отметил, что можно предусмотреть также вопросы, связанные с выборами члена Аудиторской палаты Республики Арцах и годовой деятельностью Государственной комиссии по регулированию общественных услуг и экономической конкуренции Республики Арцах на 2020 год.
Затем были обсуждены темы, касающиеся планирования и формирования повестки предстоящего заседания Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Национальным собранием Республики Арцах и Национальным собранием Республики Армения.
Подводя итоги совещания, председатель НС отметил, что очередное заседание состоится 28-го ноября в 11:00. Планируется также процедура вопросов-ответов НС-правительство.