Բժիշկները սրտի հիվանդությունների վտանգը նվազեցնելու պարզ միջոց են առաջարկել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լոբազգիների օգտագործումը կօգնի կանխել սիրտ-անոթային տարբեր հիվանդությունների առաջացումը: Այս եզրակացությանն են եկել բժիշկների ամերիկյան կոմիտեի պատասխանատու բժշկության գծով փորձագետները, ինչի մասին գրել Է MedicalXpress հանդեսը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Մասնագետների խոսքով՝ սննդաբաժնում լոբազգիների, ոսպի եւ ոլոռի ներառումը տասը տոկոսով նվազեցնում Է ինֆարկտների եւ ինսուլտների ռիսկը: Բանն այն Է, որ դրանք պարունակում են մեծ քանակությամբ բջջանյութեր, սպիտակուցներ եւ այլ միկրոբաղադրիչներ:
Դրա հետ մեկտեղ լոբազգիները քիչ են ճարպեր պարունակում, ունեն ցածր գլիկեմիկ ինդեքս եւ չեն պարունակում խոլեստերին:
Բացի այդ, սննդաբաժնին լոբազգիների հավելումը կարող Է նպաստել արյան ճնշման իջեցմանը, նշում են հետազոտողները, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Врачи назвали простой способ снизить риск сердечных заболеваний
Употребление бобовых поможет предотвратить возникновение различных сердечно-сосудистых заболеваний. К такому выводу пришли эксперты американского комитета врачей по ответственной медицине, пишет журнал MedicalXpress.
По словам специалистов, включение в рацион бобов, чечевицы и гороха на десять процентов снижает риск инфарктов и инсультов. Дело в том, что в них содержится большое количество клетчатки, белка и других микроэлементов,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
При этом бобы содержат мало жиров, имеют низкий гликемический индекс и не содержат холестерина.
Кроме того, добавление бобовых в рацион может поспособствовать снижению кровяного давления, отмечают исследователи.