ԵՄ-ի հետ համաձայնագիրը ՀՀ-ում ժողովրդավարությունն ավելի ուժեղ դարձնելու փոխադարձ օրակարգ է․Փաշինյան
ՄԻԼԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծում է, որ ժողովրդավարությունը հայ ժողովրդի համար ազգային արժեք է։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Նիկոլ Փաշինյանն այս մասին ասաց Միլանի միջազգային քաղաքագիտության ինստիտուտում։
ՀՀ վարչապետն ընդգծեց, որ Հայաստանը տնտեսական ինտեգրման գործընթացի մեջ է Եվրասիական տնտեսական միության հետ, սակայն Համապարփակ և  ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագրի շրջանակներում սերտորեն համագործակցում է Եվրամիության հետ, ինչը Հայաստանում ժողովրդավարությունն ավելի ուժեղ դարձնելու փոխադարձ օրակարգ է։  «Ես ցանկանում եմ ընդգծել, որ ժողովրդավարությունը մեզ համար այլ երկրից Հայաստան ներմուծված կամ բերված չէ։  Շատ կարևոր է հասկանալ, որ ժողովրդավարությունը մեր ժողովրդի մտքի մեջ է, ժողովրդավարությունը մեր ազգային արժեքն է։ Դա ցույց տրվեց, երբ հարյուր հազարավոր մարդիկ ոտքի կանգնեցին հանուն ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, Հայաստանում ռեալ ժողովրդավարություն հաստատելու համար»,- ասաց Փաշինյանը։
Նա հավելեց, որ Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությունն ամբողջովին ներքին գործընթացների արդյունք էր, օտարերկրյա որևէ ուժ ներգրավված չի եղել դրանում։ Վարչապետի խոսքով՝ դա ամենակարևոր պատճառն էր, որ հնարավոր եղավ հեղափոխությունն իրականացնել խաղաղ ճանապարհով՝ առանց բռնության և զոհերի։

Agreement with EU is a mutual agenda to make democracy stronger in Armenia – PM
MILAN, NOVEMBER 21, ARMENPRESS. Democracy is a national value for the Armenian people, Prime Minister Nikol Pashinyan said at the Italian Institute for International Political Studies (ISPI) in Milan.
He stated that Armenia is in the economic integration process with the Eurasian Economic Union (EAEU), but also is closely cooperating with the European Union within the frames of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA), which, according to the PM, is a mutual agenda to make democracy stronger in Armenia. “I want to state that democracy has not been imported or brought from other country to Armenia. It’s very important to understand that democracy is in the minds of our people, democracy is our national value. This was proved when hundreds of thousands of people stood up for the sake of democracy, rule of law, fight against corruption, and for the establishment of a real democracy in Armenia”, the PM said.
Pashinyan added that the 2018 revolution in Armenia was a result of completely domestic processes, no foreign force was included in these processes. According to the PM, this was the most important reason that made the revolution possible through peaceful means, without violence and casualties.