ԵՄ-ի հետ համաձայնագիրը ՀՀ-ում ժողովրդավարությունն ավելի ուժեղ դարձնելու փոխադարձ օրակարգ է․Փաշինյան
ՄԻԼԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծում է, որ ժողովրդավարությունը հայ ժողովրդի համար ազգային արժեք է։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Նիկոլ Փաշինյանն այս մասին ասաց Միլանի միջազգային քաղաքագիտության ինստիտուտում։
ՀՀ վարչապետն ընդգծեց, որ Հայաստանը տնտեսական ինտեգրման գործընթացի մեջ է Եվրասիական տնտեսական միության հետ, սակայն Համապարփակ և  ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագրի շրջանակներում սերտորեն համագործակցում է Եվրամիության հետ, ինչը Հայաստանում ժողովրդավարությունն ավելի ուժեղ դարձնելու փոխադարձ օրակարգ է։  «Ես ցանկանում եմ ընդգծել, որ ժողովրդավարությունը մեզ համար այլ երկրից Հայաստան ներմուծված կամ բերված չէ։  Շատ կարևոր է հասկանալ, որ ժողովրդավարությունը մեր ժողովրդի մտքի մեջ է, ժողովրդավարությունը մեր ազգային արժեքն է։ Դա ցույց տրվեց, երբ հարյուր հազարավոր մարդիկ ոտքի կանգնեցին հանուն ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, Հայաստանում ռեալ ժողովրդավարություն հաստատելու համար»,- ասաց Փաշինյանը։
Նա հավելեց, որ Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությունն ամբողջովին ներքին գործընթացների արդյունք էր, օտարերկրյա որևէ ուժ ներգրավված չի եղել դրանում։ Վարչապետի խոսքով՝ դա ամենակարևոր պատճառն էր, որ հնարավոր եղավ հեղափոխությունն իրականացնել խաղաղ ճանապարհով՝ առանց բռնության և զոհերի։

Соглашение с ЕС - взаимная повестка дня для усиления демократии в Армении: Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян подчеркнул, что демократия для армянского народа представляет национальную ценность. Как передает «Арменпресс», об этом Никол Пашинян сказал в Милане в Институте международной политологии.
Премьер-министр РА подчеркнул, что Армения находится в процессе экономической интеграции с Евразийским экономическим союзом, однако в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве тесно сотрудничает и с Евросоюзом, что является взаимной повесткой дня для усиления демократии в Армении. “Я хочу подчеркнуть, что демократия для нас не импортирована и не завезена в Армению из другой страны. Очень важно понять, что демократия - в мыслях нашего народа, демократия - наша национальная ценность. Это было продемонстрировано, когда сотни тысяч людей поднялись во имя демократии, верховенства закона, борьбы с коррупцией, установления реальной демократии в Армении”, - сказал Пашинян.
Он добавил, что произошедшая в Армении революция была результатом внутренних процессов, ни одна иностранная сила не была вовлечена в нее. По словам премьера, это была самая важная причина, благодаря которой удалось осуществить революцию мирным путем, без насилия и жертв.