Հարավկորեական ընկերությունը ՀՀ ԱԺ-ին անհատույց տրամադրել է 130 հազար դոլար արժեքով սարքավորումներ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարավկորեական KOIKA գործակալությունը Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովին անհատույց տրամադրել է մոտ 130 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք գերժամանակակից սարքավորումներ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Տիգրան Գալստյանը:
«Հարավկորեական KOIKA գործակալության կողմից ՀՀ Ազգային ժողովին անհատույց տրամադրված մոտ 130 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք գերժամանակակից սարքավորումներն արդեն ժամանել են, և ընթանում են տեղադրման աշխատանքները.
Սարքավորումները ներառում են. Ոսկեզօծ դահլիճի համար կոնֆերանս համակարգ և թարգմանչական սարքավորումներ, նիստերի 3 մեծ դահլիճի համար թարգմանչական համակարգեր, արտագնա նիստերի համար շարժական կոնֆերանս և թարգմանչական համակարգեր, նիստերի օնլայն, իրական ժամանակում հեռարձակման համար արագագործ ժամանակակից սարքավորումներ:
Նախկինում նիստերի կազմակերպման և անցկացման համար ՀՀ Ազգային ժողովը վարձակալում էր վերոնշյալ սարքավորումները: Հետևաբար, սա ո՛չ միայն ՀՀ Ազգային ժողովի համալրում է ժամանակակից սարքավորումներով, այլ նաև վարձավճարների մասով ծախսերի զգալի կրճատում»,- գրել է Գալստյանը:
2018 թ. մայիսի 24-ին ՀՀ ԱԺ աշխատակազմը և հարավկորեական KOICA գործակալությունը ձեռք են բերել տեխնիկական վերազինման աջակցության պայմանավորվածություն։

Южнокорейская компания НС Армении безвозмездно предоставила оборудование стоимостью 130 000 долларов
Южнокорейская компания НС Армении безвозмездно предоставила оборудование
стоимостью 130 000 долларов
Южнокорейское агентство “KOIKA” Национальному собранию Республики Армения безвозмездно предоставило сверхсовременное оборудование на сумму около 130 тысяч долларов США.
Как передает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook написал руководитель-генеральный секретарь аппарата Национального собрания Армении Тигран Галстян.
“Сверхсовременные устройства на сумму 130 тысяч долларов США, предоставленные южнокорейским агентством “KOIKA” Национальному собранию Армении, уже прибыли и ведутся работы по установке.
Оборудование включает в себя: конференц-систему и переводческое оборудование для Позолоченного зала, системы перевода для 3 больших залов заседаний, конференц-систему и системы перевода для выездных заседаний, современное оборудование скоростной трансляции заседаний в режиме реального времени.
Ранее для организации и проведения заседаний Национальное собрание РА арендовало вышеуказанное оборудование. Следовательно, это не только оснащение Национального собрания Армении современным оборудованием, но и значительное сокращение расходов по части арендной платы”, - написал Галстян.
24 мая 2018 года между аппаратом НС РА и южнокорейским агентством “KOICA” была достигнута договоренность о содействии НС по техническому переоснащению.