Ջութակահար Սուրեն Հախնազարյանի հոբելյանը Երևանում կնշվի տոնական համերգային ծրագրով
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հախնազարյանների ընտանիքը Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ տոնում է Մոսկվայի Պ. Ի. Չայկովսկու անվան կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր, ջութակահար Սուրեն Հախնազարյանի 70-ամյակը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այդ կապակցությամբ նոյեմբերի 22-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում տեղի կունենա ճանաչված պրոֆեսորի հոբելյանական համերգը, որին մասնակցում է երաժշտական մեծ ավանդույթներ ունեցող Հախնազարյանների ամբողջ ընտանիքը՝ դաշնակահարուհի Գայանե Հախնազարյանը, թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանը և դիրիժոր Տիգրան Հախնազարյանը: Հոբելյարը ևս  իր կատարումներով կզարդարի համերգը:
Համերգի առաջին բաժնում կհնչի կամերային ծրագիր Հախնազարյանների կատարմամբ: Երկրորդ բաժնում Հայաստանի ազգային Ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ միասին ելույթ կունենան թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանը և համերգի հյուր, հոբելյարի ընտանիքի մեծ բարեկամ ջութակահար  Խաչատուր Ալմազյանը:
Կհնչեն Սեն-Սանսի «Մուսան և պոետը» և Ջովաննի Սոլիմայի “Tarantulae Cadenzas” -ն (հայաստանյան պրեմիերա)՝ գրված թավջութակի, ջութակի և նվագախմբի համար: Համերգը կղեկավարեն դիրիժորներ Էդուարդ Թոփչյանը և Տիգրան Հախնազարյանը:
Սուրեն Հախնազարյանի հոբելյանը նոյեմբերի 11-ին համերգով նշվել է նաև Մոսկվայի Պ. Ի. Չայկովսկու անվան կոնսերվատորիայի դահլիճում: Համերգից հետո Նարեկ Հախնազարյանը գրել է. «Ես շնորհակալ եմ ծնողներիս այս համերգի համար: Քիչ երաժիշտներ կան, որոնց նկատմամբ տարիներն անզոր են, որոնք աներկբայորեն և անշահախնդրորեն նվիրել են իրենց կյանքը երաժշտությանը ծառայելուն՝ ելույթներ ունենալով ամբողջ աշխարհում և կրթելով երաժիշտների մի քանի սերունդ: Նույն բեմում ձեզ հետ ելույթ ունենալն ուղղակի հրաշք է»:
Սուրեն Հախնազարյանը 2008 թվականից Մոսկվայի Պ. Ի. Չայկովսկու անվան կոնսերվատորիայի ջութակահարների ամբիոնի պրոֆեսոր է: 1974-2007 թվականներին դասավանդել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում (1986 թվականից դոցենտ, 1993-ից` պրոֆեսոր): Եղել է մի շարք Հանրապետական և Միջազգային մրցույթների հանձնաժողովների անդամ, վարպետության դասեր է ունեցել Շոտլանդիայում, Ֆրանսիայում, Հունաստանում և այլուր:
Նա ավարտել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի ջութակի բաժինը և Մոսկվայի Պ. Ի. Չայկովսկու անվան պետական կոնսերվատորիայի ասպիրանտուրան:

Юбилей скрипача Сурена Ахназаряна в Ереване отметят праздничной концертной программой
Семья Ахназарянов вместе с Национальным филармоническим оркестром Армении празднует  70-летие профессора консерватории им. Чайковского, скрипача Сурена Ахназаряна.
Как передает Арменпресс , в связи с этим 22 ноября в концертном зале им. Арама Хачатуряна состоится юбилейный концерт известного профессора, в котором принимает участие вся семья Ахназарянов - пианистка Гаяне Ахназарян, виолончелист Нарек Ахназарян и дирижер Тигран Ахназарян. Юбиляр также украсит концерт своими выступлениями.
В первом отделении концерта прозвучит камерная программа в исполнении Ахназарянов. Во втором отделении вместе с Национальным филармоническим оркестром Армении выступят виолончелист Нарек Ахназарян и гость концерта, большой друг семьи юбиляра, скрипач Хачатур Алмазян.
Прозвучат “Муза и поэт” Сен-Санса и “Tarantulae Cadenzas” Джованни Солимы (армянская премьера), написанные для виолончели, скрипки и оркестра. Концертом будут руководить дирижеры Эдуард Топчян и Тигран Ахназарян.
Юбилей Сурена Ахназаряна 11 ноября концертом был отмечен и в зале консерватории имени Чайковского. После концерта Нарек Ахназарян написал: “Я благодарен родителям за этот концерт. Есть мало музыкантов, над которыми годы безвластны, которые бесстрашно и бескорыстно посвятили свою жизнь служению музыке, выступая по всему миру и обучая уже несколько поколений музыкантов. Выступление с Вами на одной сцене - просто чудо”.
Сурен Ахназарян с 2008 г. - профессор кафедры скрипачей Московской консерватории им. Чайковского. В 1974 - 2007 гг. преподавал в Ереванской государственной консерватории им. Комитаса (с 1986 года - доцент, с 1993 года - профессор). Был членом комиссий ряда республиканских и международных конкурсов, проводил мастер-классы в Шотландии, Франции, Греции и в других местах.
Он окончил отделение скрипки Ереванской государственной консерватории им. Комитаса и аспирантуру Московской государственной консерватории им.П. Чайковского.