ԱՄՆ-ը վերանայել Է դիրքորոշումը Արեւմտյան ափի հրեական բնակավայրերի վերաբերյալ. Փոմպեո
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ն այլեւս չի համարում, որ Հորդանան գետի արեւմտյան ափի իսրայելական բնակավայրերը խախտում են միջազգային իրավունքը: Նոյեմբերի 18-ին լրագրողների համար կայացած ճեպազրույցում այդ մասին հայտարարել Է պետքարտուղար Մայքլ Փոմպեոն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը վերանայում Է իսրայելական բնակավայրերի վերաբերյալ Բարաք Օբամայի վարչակազմի մոտեցումը: Արեւմտյան ափի բնակեցմանն ուղղված գործունեության վերաբերյալ ԱՄՆ-ի պաշտոնական հայտարարությունները տասնամյակների ընթացքում եղել են անհետեւողական,- ասել Է նա:- 1979 թվականին Ջիմի Քարտերի վարչակազմը կտրականապես եզրակացրել Է, որ իսրայելական բնակավայրերը հակասում են միջազգային իրավունքին: Մինչդեռ 1981 թվականին նախագահ Ռոնալդ Ռեյգանն անհամաձայնություն Է հայտնել այդ եզրակացությանը եւ հայտարարել, որ բնակավայրերն ի սկզբանե անօրինական չի համարում»: «Բոլոր կողմերի հանգամանալից ուսումնասիրությունից հետո ներկայիս վարչակազմը որոշել Է համաձայնվել նախագահ Ռեյգանի հետ: Իսրայելական քաղաքացիական բնակավայրերի կառուցումը Հորդանան գետի արեւմտյան ափին միջազգային իրավունքի խախտում չԷ»,- նշել Է Փոմպեոն:
Իսրայելում ողջունել են սույն որոշոումը: Պաղեստինում հայտարարել են, որ ԱՄՆ-ի վարչակազմը լիազորված չԷ չեղյալ հայտարարելու հրեական բնակավայրերին վերաբերող միջազգային բանաձեւերը:
2016 թվականի դեկտեմբերին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդն ընդունել Է թիվ 2334 բանաձեւը՝ օկուպացված պաղեստինյան տարածքներում բնակավայրերի կառուցման գործունեությունը դադարեցնելու պահանջով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Pompeo announces reversal of longstanding US policy on Israeli settlements
YEREVAN, NOVEMBER 19, ARMENPRESS. US Secretary of State Mike Pompeo has announced a major reversal of the American longstanding policy on Israeli settlements in the West Bank, rejecting a 1978 State Department legal opinion that deemed the settlements "inconsistent with international law”, CNN reports.
"After carefully studying all sides of the legal debate... the establishment of Israeli civilian settlements in the West Bank is not, per se, inconsistent with international law," Pompeo said, citing President Ronald Reagan's 1981 assessment that the settlements were not "inherently illegal."
Pompeo said the US government is "expressing no view on the legal status of any individual settlement" or "addressing or prejudging the ultimate status of the West Bank."
Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu praised Pompeo, saying “the United States adopted an important policy that rights a historical wrong when the Trump administration clearly rejected the false claim that Israeli settlements in Judea and Samaria are inherently illegal under international law.”
But Saeb Erekat, secretary general of the Palestine Liberation Organization (PLO) Executive Committee, has condemned Pompeo's announcement as marking another attempt by the Trump administration "to replace international law with the 'law of the jungle.'"