ԱՄՆ-ը վերանայել Է դիրքորոշումը Արեւմտյան ափի հրեական բնակավայրերի վերաբերյալ. Փոմպեո
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ն այլեւս չի համարում, որ Հորդանան գետի արեւմտյան ափի իսրայելական բնակավայրերը խախտում են միջազգային իրավունքը: Նոյեմբերի 18-ին լրագրողների համար կայացած ճեպազրույցում այդ մասին հայտարարել Է պետքարտուղար Մայքլ Փոմպեոն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը վերանայում Է իսրայելական բնակավայրերի վերաբերյալ Բարաք Օբամայի վարչակազմի մոտեցումը: Արեւմտյան ափի բնակեցմանն ուղղված գործունեության վերաբերյալ ԱՄՆ-ի պաշտոնական հայտարարությունները տասնամյակների ընթացքում եղել են անհետեւողական,- ասել Է նա:- 1979 թվականին Ջիմի Քարտերի վարչակազմը կտրականապես եզրակացրել Է, որ իսրայելական բնակավայրերը հակասում են միջազգային իրավունքին: Մինչդեռ 1981 թվականին նախագահ Ռոնալդ Ռեյգանն անհամաձայնություն Է հայտնել այդ եզրակացությանը եւ հայտարարել, որ բնակավայրերն ի սկզբանե անօրինական չի համարում»: «Բոլոր կողմերի հանգամանալից ուսումնասիրությունից հետո ներկայիս վարչակազմը որոշել Է համաձայնվել նախագահ Ռեյգանի հետ: Իսրայելական քաղաքացիական բնակավայրերի կառուցումը Հորդանան գետի արեւմտյան ափին միջազգային իրավունքի խախտում չԷ»,- նշել Է Փոմպեոն:
Իսրայելում ողջունել են սույն որոշոումը: Պաղեստինում հայտարարել են, որ ԱՄՆ-ի վարչակազմը լիազորված չԷ չեղյալ հայտարարելու հրեական բնակավայրերին վերաբերող միջազգային բանաձեւերը:
2016 թվականի դեկտեմբերին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդն ընդունել Է թիվ 2334 բանաձեւը՝ օկուպացված պաղեստինյան տարածքներում բնակավայրերի կառուցման գործունեությունը դադարեցնելու պահանջով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Помпео: США пересмотрели позицию прошлых администраций по поселениям на Западном берегу
США больше не считают, что израильские поселения на Западном берегу реки Иордан нарушают международное право. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил в понедельник на брифинге для журналистов госсекретарь Майкл Помпео.
"Администрация президента Дональда Трампа пересматривает подход администрации Барака Обамы по израильским поселениям. Официальные заявления США касательно поселенческой деятельности на Западном берегу в течение десятилетий были непоследовательными, - сказал он. - В 1979 году администрация Джимми Картера категорически заключила, что израильские поселения противоречат международному праву. Кроме того, в 1981 президент Рональд Рейган выразил несогласие с этим выводом и заявил, что не считает поселения изначально незаконными".
"После тщательного изучения всех сторон нынешняя администрация решила согласиться с президентом Рейганом. Строительство израильских гражданских поселений на Западном берегу реки Иордан не является нарушающим международное право", - отметил Помпео.
В Израиле приветствовали данное решение. В Палестине заявили, что администрация США не уполномочена отменять международные резолюции, касающиеся еврейских поселений.
В декабре 2016 года СБ ООН принял резолюцию 2334 с требованием прекратить поселенческую деятельность на оккупированных палестинских территориях.