Գիտնականները գտել են տկարամտությունից խուսափելու եղանակը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նորվեգիայի գիտատեխնիկական համալսարանի գիտնականները եկել են այն եզրակացության, որ ֆիզիկական ակտիվությունը կարող Է նվազեցնել դեմենցիայի զարգացման վտանգը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հետազոտության մամուլի տեղեկագիրը հրապարակվել Է MedicalXpress-ի կայքում:
«Կարեւոր Է ասել, որ երբեք ուշ չԷ պարապելն սկսելու համար: Մասնակիցների միջին տարիքը հետազոտության սկզբում 60-ն Էր: Կարդիոռեսպիրատորային դիմացկունության բարելավումը կապված Է դեմենցիայի զարգացման թուլացած ռիսկի հետ:
Նրանք, ովքեր ֆիզկուլտուրայով չեն զբաղվել 80-ական թվականներին, բայց սկսել են տասը տարի անց, հիվանդությունը հետաձգել են երկու տարով»,-պատմել Է ուսումնասիրության գլխավոր հեղինակ Ատեֆե Տարին:
Ընդ որում՝ բարձր ծանրաբեռնվածությամբ պարապմունքները մեծ արդյունավետություն են ցույց տվել չափավոր ֆիզիկական վարժությունների համեմատությամբ:
«Կանոնավոր ֆիզիկական վարժությունները (շաբաթական առնվազն երկու անգամ), որոնց ընթացքում դուք քրտնում եք եւ արագացված շնչում, նպաստում Է այն բանին, որ դուք ձեր տարիքի համար լավ տեսք ունենաք»,-եզրափակել Է Տորին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Ученые назвали способ избежать слабоумия
Ученые из Научно-технического университета Норвегии пришли к выводу, что физическая активность способна снизить риск развития деменции. Пресс-релиз исследования опубликован на сайте MedicalXpress, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Важно сказать, что никогда не поздно начать заниматься. Средний возраст участников в начале исследования — 60 лет. Улучшение кардиореспираторной выносливости связано с пониженным риском развития деменции. Те, кто не занимался физкультурой в 80-е годы, но начал спустя десять лет, отсрочили заболевание на два года", — рассказала ведущий автор исследования Атефе Тари.
При этом занятия с повышенной нагрузкой показали большую эффективность по сравнению с умеренными физическими упражнениями.
"Регулярные физические упражнения (как минимум дважды в неделю), при которых вы потеете и учащенно дышите, способствуют тому, что вы будете в хорошей форме для своего возраста", — заключила Тори.