«Մեր հոգին միշտ կմնա Հայաստանում». Հունաստանի նախագահի հրաժեշտի պաշտոնական արարողությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահի նստավայրում նոյեմբերի 6-ին տեղի է ունեցել երկօրյա պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած՝ Հունաստանի Հանրապետության նախագահ Պրոկոպիոս Պավլոպուլոսի հրաժեշտի պաշտոնական արարողությունը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, կարճատև զրույցի ընթացքում ամփոփելով այցի արդյունքները՝ նախագահներն ընդգծել են հայ-հունական հարաբերությունների բարձր մակարդակը:
«Կարծում եմ՝ ընդամենը մեկ օրվա ընթացքում մի քանի փոքր, բայց կարևոր քայլեր արեցինք: Դրանք քայլեր են ճիշտ ուղղությամբ, որ առաջիկայում շատ ավելի կարևոր որոշումներ ընդունվեն և համագործակցության ճանապարհներ բացվեն Հունաստանի և Հայաստանի, հույն և հայ ժողովուրդների ու մեր սփյուռքների միջև»,- նշել է Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը: Նա ընդգծել է, որ Հունաստանը Հայաստանի լավագույն բարեկամներից է, և երկու ժողովուրդները միասին անցնելու երկար ճանապարհ ունեն: Արմեն Սարգսյանը Հունաստանի իր գործընկերոջը հրավիրել է ընտանիքի հետ կրկին այցելել Հայաստան:
Հունաստանի նախագահ Պրոկոպիոս Պավլոպուլոսը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության և հյուրընկալության համար: «Մեր հոգին միշտ կմնա այստեղ՝ Հայաստանում: Մեր ժողովուրդների միջև բարեկամությունը երկար տարիների պատմություն ունի, և շնորհիվ Ձեզ՝ այդ բարեկամությունն ունի մեծ ապագա: Անշուշտ, մեր երկրների առջև մեծ մարտահրավերներ կան, բայց ունենք շատ ընկերներ, շատ դաշնակիցներ և պետք է ամեն ջանք գործադրենք, որ այդ բարեկամությունը դառնա հարատև»,- ասել է նա:

‘Our soul will always remain here’ – Greek President completes official visit in Armenia
YEREVAN, NOVEMBER 6, ARMENPRESS. Official farewell ceremony for President of Greece Procopios Pavlopolos was held at the Armenian President’s residence on November 6, the Presidential Office told Armenpress.
The Greek President arrived in Armenia on a two-day official visit.
Summing up the results of the visit during a brief talk the Armenian and Greek Presidents highlighted the high level of the bilateral relations.
“I think that we managed to take several small, but important steps just within a day. These steps are on a right direction so that much more important decisions will be made in the future and cooperation ways will open between Armenia and Greece, the Greek and the Armenian peoples and our Diasporas”, President of Armenia Armen Sarkissian said. He stated that Greece is one of Armenia’s best friends, and the two peoples have a long path to pass together. Armen Sarkissian invited his Greek counterpart to again visit Armenia with family.
In his turn the Greek President once again thanked for the warm welcome and hospitality. “Our soul will always remain here in Armenia. The friendship between our peoples has a long history, and thanks to you this friendship has a great future. Of course, our countries face many challenges, but we have a lot of friends, many allies and should make all efforts for this friendship to become lasting”, he said.