Քաղաքագետը մի շարք պետությունների համար ազդեցիկ է համարում ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի բանաձևը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանի կարծիքով` Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ ընդունած բանաձևը կարող է ազդեցիկ լինել մի շարք պետությունների համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Սարգսյանն ասաց հոկտեմբերի 31-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում:
«Սա որևէ իրավական հետևանք չունի, այդ թվում նաև Միացյալ Նահանգների նախագահի համար, նախագահը պարտավոր չի լինելու ապրիլի 24-ին իր ելույթում օգտագործել Ցեղասպանություն եզրույթը: Դա որևէ պարտադիր իրավաբանական ուժ ունեցող փաստաթուղթ չէ, բայց կարող է նաև էֆեկտ ունենալ, շարունակականություն ունենալ, և կարող է` այլ պետություններ ճանաչեն Հայոց ցեղասպանությունը: Միացյալ Նահանգերն այդ առումով ազդեցիկ գերտերություն է, և կարող է ազդեցություն ունենալ մի շարք պետությունների վրա, չեմ բացառում, որ նաև Իսրայելում կարող է որոշակի գործընթացներ լինեն»,- ասաց Սարգսյանը:
Նա շեշտեց այն հանգամանքը, որ վերջին 30 տարվա ընթացքում ֆեդերալ մակարդակով որևէ մարմին չէր ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
«Հիմա մենք գործ ունենք մի իրավիճակի հետ, երբ Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի մի պալատը ճանաչում է Ցեղասպանությունը, և մեծ հաշվով արդեն հաջորդ քայլը պետք է լինի Սենատի կողմից ճանաչումը: Իհարկե, ոգևորվածության տեղ կա, որովհետև սա բացառիկ երևույթ է վերջին 30-35 տարիների համար, և, իհարկե, այստեղ  չափազանց կարևոր է մեր համայնքի ու կազմակերպությունների ակտիվ աշխատանքը»,- նշեց նա:
Ամերիկագետի խոսքով` Սենատում համանման բանաձևի ընդունումն, այնուամենայնիվ, որոշակի բարդություններ է պարունակելու:
«Եթե Սենատը ճանաչի, կնշանակի, որ Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի կողմից Հայոց ցեղասպանությունն արդեն իսկ ճանաչված փաստ է: Բայց մենք գործ ունենք 100 սենատորների հետ, որոնցից յուրաքանչյուրը կարող է իր վետոյի իրավունքն օգտագործել, և օրակարգ չբերվի այդ հարցի քննարկումը: Սա կարող է բարդացնել գործընթացը: Այս պահի դրությամբ 100 սենատորներից 17-ն են իրենց աջակցությունը հայտնել, սա փոքր թիվ է, բայց լավ է այնքանով, որ և՛ դեմոկրատներ, և՛ հանրապետականներ կան այդ շարքում»,- ասաց Սարգսյանը:
Սուրեն Սարգսյանի խոսքով` պետք է անել ամեն ինչ, որպեսզի Սենատում այդ հարցը քննարկվի նոյեմբերի ընթացքում:
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատում հոկտեմբերի 29-ին կայացած քվեարկության արդյունքում ձայների մեծամասնությամբ ընդունվել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևը։ Քվեարկությանը մասնակցած կոնգրեսականներից կողմ է քվեարկել 405-ը, դեմ՝ 11-ը:

Политолог резолюцию Палаты представителей США считает влиятельной для ряда государств
По мнению политолога Сурена Саркисяна, принятая Палатой представителей Конгресса США резолюция по Геноциду армян может стать влиятельной для ряда государств. Как передает «Арменпресс», об этом Саркисян сказал на пресс-конференции 31 октября.
“Это не имеет каких-либо правовых последствий, в том числе и для президента США, не обяжет президента произнести слово “геноцид” в своем выступлении 24 апреля. Это не документ, имеющий обязательную юридическую силу, но он может иметь эффект и продолжение. Возможно и другие государства признают Геноцид армян. Соединенные Штаты в этом плане влиятельная сверхдержава, и может оказать влияние на ряд государств, не исключаю, что и в Израиле могут быть определенные процессы”, - сказал Саркисян.
Он подчеркнул, что за последние 30 лет ни один орган США на федеральном уровне не признавал Геноцид армян.
“Сейчас мы имеем дело с ситуацией, что палата Конгресса США признала геноцид, и, по большому счету, следующим шагом должно стать признание Сената. Конечно, есть чем воодушевиться, поскольку это исключительное явление за последние 30 - 35 лет, и, конечно, здесь чрезвычайно важна активная работа нашей общины и организаций диаспоры”, - отметил он.
По словам политолога, принятие аналогичной резолюции и Сенатом, имеет определенные сложности.
“Если Сенат признает, это будет означать, что Геноцид армян со стороны Конгресса США - уже признанный факт. Но мы имеем дело с 100 сенаторами, каждый из которых может использовать свое право вето, и обсуждение этого вопроса не будет внесено в повестку. Это может усложнить процесс. На данный момент 17 из 100 сенаторов выразили свою поддержку, это небольшое число, но хорошо тем, что среди этих 17 и демократы, и республиканцы”, - сказал Саркисян.
По словам Сурена Саркисяна, необходимо сделать все, чтобы этот вопрос был обсужден в Сенате в ноябре.
По итогам голосования в Палате представителей конгресса США 29 октября большинством голосов была принята резолюция о признании Геноцида армян. За принятие резолюции проголосовали 405 конгрессменов, против – 11.