Կառավարությունը հարկային փոփոխությունների արդյունքում ակնկալում է որոշակի տնտեսական ակտիվություն
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունը որոշակի տնտեսական ակտիվություն և սոցիալական վիճակի փոփոխություն է  ակնկալում Հարկային օրենսգրքի փոփոխությունների արդյունքում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ազգային ժողովում ՀՀ 2020 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկմանն այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Դուք գիտեք, որ 2020թ. հունվարի 1-ից ուժի մեջ է մտնում Հարկային օրենսգրքում կատարված փոփոխություններն իրենց ամբողջ ծավալով: Սոցիալական մասով կարևոր է արձանագրել, որ մոտավոր հաշվարկով շուրջ 200 հազար քաղաքացու աշխատավարձ բարձրանալու է  Հարկային օրենսգրքի փոփոխության արդյունքում: Այսինքն՝ դա նոմինալ չի լինելու աշխատավարձերի բարձրացում, այլ, քանի որ մենք Հարկային օրենսգրքում եկամտահարկի համահարթ դրույքաչափ ենք սահմանել, ըստ էության, մոտավոր 200 հազար քաղաքացիների աշխատավարձը, փաստացի տնօրինվող գումարի ծավալը կավելանա Հարկային օրենսգրքի փոփոխությունների բերումով»,- մանրամասնեց վարչապետը:
Վարչապետը հիշեցրել է, որ աղետի գոտու վերաբերյալ քաղաքականությունը որոշակիորեն փոխել են, և 2020թ.  3 մլրդ դրամ են հատկացրել, որպեսզի լուծեն աղետի գոտու այն բնակիչների բնակարանային խնդիրները, որոնց նկատմամբ պետության ունեցած պարտավորությունները դե յուրե արձանագրված են: «Եվ մենք հիմա մի քանի մոդելներ քննարկում ենք, և  այդ մոդելների մի մասն այս տարի արդեն կփորձարկվի»,- ասաց նա:

В результате налоговых изменений правительство ожидает определенной экономической активности
В результате изменений в Налоговом кодексе правительство Армении ожидает определенной экономической активности и изменения социального положения. Как передает «Арменпресс», об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на обсуждении проекта государственного бюджета на 2020 год.
“Вы знаете, что с 1 января 2020 года в полном объеме вступят в силу изменения, внесенные в Налоговый кодекс. По социальной части важно отметить, что по приблизительному расчету зарплата около 200 тысяч граждан повысится в результате изменений Налогового кодекса. То есть, это не будет номинальным повышением зарплат, потому, что в Налоговом кодексе мы установили пропорциональную ставку подоходного налога, по сути, зарплата около 200 тысяч граждан, объем фактически распоряжаемой суммы увеличится в связи с изменениями в Налоговом кодексе”, - пояснил премьер.
Премьер-министр напомнил, что в определенной степени изменилась политика в отношении зоны бедствия. На 2020 г.  для решения жилищных проблем жителей зоны бедствия, которые государство де-юре обязалось выполнить, они выделили 3 млрд драмов. “И сейчас мы обсуждаем несколько моделей, некоторые из этих моделей уже в этом году будут опробованы”, - сказал он.