Սփյուռքի հանձնակատարը Ֆրանսիայից կպահանջի հայկական հաստատություններում ապահովել անվտանգությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար  Զարեհ Սինանյանը Ֆրանսիայի իշխանություններից կպահանջի հավուր պատշաճի անվտանգություն ապահովել ֆրանսահայ կրթական և մշակութային հաստատությունների համար։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Սինանյանն այս մասին գրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում՝ անդրադառնալով Սևրի Մխիթարյան միաբանության Սամուել-Մուրադյան վարժարանի վրա հարձակման դեպքին:
«Զրուցեցի Վարդապետ Հարություն Պզտիկյանի (Մխիթարյան միաբանության անդամ) հետ։ Փարիզի Սամուել-Մուրադյան վարժարանին հասցված վնասը շատ ավելի մեծ է քան կարելի էր պատկերացնել»,-գրել է Սինանյանը:
Նա նկատել է, որ դա արդեն երկրորդ նման հարձակումն է հայկական մշակութային կենտրոնների դեմ: Նա նման վանդալիզմը համարել է անընդունելի: «Հաջորդ օրերին Ֆրանսիայի իշխանություններից պահանջելու ենք հավուր պատշաճի անվտանգություն ապահովել ֆրանսահայ կրթական և մշակութային հաստատությունների համար»,-նշել է Սինանյանը:
Հոկտեմբերի 23-ին հայտնի էր դարձել, որ Փարիզի հյուսիսում հարձակում է կատարվել Սամուել-Մուրադյան հայկական վարժարանի վրա։ Հոկտեմբերի 20-ին ՀՀ դեսպանությունը տեղեկացրել էր նաև, որ հարձակում է կատարվել  Nouvelles d'Arménie գրասենյակի վրա:

Уполномоченный по делам диаспоры требует от Франции обеспечить безопасность армянских учреждений
Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян потребует от властей Франции обеспечить надлежащую безопасность армянских образовательных и культурных учреждений Франции. Как передает Арменпресс, об этом Синанян написал на своей странице в Facebook, касаясь нападения на гимназию Самуел-Мурадян Севрской Конгрегации Мхитаристов.
“Я беседовал с Вардапетом Арутюном Пзтикяном (членом Конгрегации Мхитаристов). Ущерб, нанесенный Парижской гимназии Самуэль-Мурадян, намного больше, чем можно было себе представить”, - написал Синанян. Он заметил, что это уже второе подобное на армянский культурный центр. Он подобный вандализм посчитал неприемлемым.
“Мы потребуем от властей Франции обеспечить надлежащую безопасность для армянских образовательных и культурных учреждений Франции”, - отметил Синанян.
23 октября стало известно, что на севере Парижа совершено нападение на армянскую гимназию Самуел-Мурадян. 20 октября посольство РА сообщало, что совершено нападение на офис “Nouvelles d'Arménie”.