Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպում է ունեցել Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարարության մշտական քարտուղարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը Լոնդոն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում հոկտեմբերի 21-ին հանդիպեց  Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարարության մշտական քարտուղար Սայմոն ՄքԴոնալդի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, նախարար Մնացականյանը և Սայմոն ՄքԴոնալդը գոհունակություն հայտնեցին տարբեր մակարդակներում առկա դինամիկ երկխոսության առնչությամբ: Կողմերը քննարկեցին երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերում համագործակցությանն առնչվող հարցեր՝ ուրվագծելով հայ-բրիտանական օրակարգն առավել ընդլայնելու, հարստացնելու ուղղությամբ ձեռնարկվելիք քայլերը:
Զոհրաբ Մնացականյանը մշտական քարտուղարին ներկայացրեց Հայաստանում տեղի ունեցած ներքաղաքական զարգացումները և վերահաստատեց կառավարության հանձնառությունը շարունակելու երկրում իրականացվող բարեփոխումների գործընթացը:
Զրուցակիցները հանգամանալից անդրադարձան միջազգային և տարածաշրջանային հրատապ հարցերի: Նախարար Մնացականյանը Սայմոն ՄքԴոնալդին ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորման գործընթացի շուրջ վերջին զարգացումները՝ ընդգծելով խաղաղ կարգավորման գործընթացում Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը և մոտեցումները:

Зограб Мнацаканян встретился с постоянным секретарем МИД Великобритании
Министр иностранных дел Республики Армения Зограб Мнацаканян в рамках рабочего визита в Великобританию 21 октября встретился с постоянным секретарем МИД Великобритании Саймоном Макдональдом.
Как сообщили «Арменпресс» в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, Мнацаканян и Макдональд выразили удовлетворение динамичным диалогом на разных уровнях. Стороны обсудили вопросы, касающиеся сотрудничества в двустороннем и многостороннем форматах, наметили шаги по расширению и обогащению армяно-британской повестки.
Зограб Мнацаканян представил постоянному секретарю внутриполитические развития в Армении и подтвердил готовность правительства продолжить процесс реформ, осуществляемых в стране.
Собеседники детально обсудили актуальные международные и региональные вопросы. Министр Мнацаканян представил Саймону Макдоналду последние развития вокруг процесса мирного урегулирования карабахского конфликта, подчеркнув принципиальную позицию и подходы Армении в процессе мирного урегулирования.