Համագործակցության ներուժը բավական մեծ է․հանդիպել են Հայաստանի և Էստոնիայի նախագահները
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Ճապոնիայում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հանդիպել է Էստոնիայի Հանրապետության նախագահ Կերստի Կալյուլայդի հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, երկու երկրների նախագահները խոսել են փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունների վերաբերյալ, համաձայնել, որ ներուժը բավականին մեծ է, և երկու երկրները կարող են հաջողությամբ համագործակցել մի շարք ոլորտներում։ Նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ Հայաստանի համար հետաքրքիր և օգտակար կարող են լինել տարբեր ոլորտներում Էստոնիայի անցած ճանապարհն ու կուտակած փորձը։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Հայաստան-Եվրամիություն օրակարգին, մասնավորապես Արևելյան գործընկերության շրջանակներում համագործակցությանը։ Ընդգծելով մարդկանց միջև շփումների խթանման անհրաժեշտությունը՝ նախագահ Սարգսյանն այդ համատեքստում կարևորել է Եվրամիության երկրների մուտքի արտոնագրերի ազատականցման ուղղությամբ աշխատանքների ակտիվացումը։
Նախագահները խոսել են նաև երկու երկրների նախագահական կառույցների միջև փոխգործակցության, մասնավորապես, փորձի փոխանակման ծրագրերի իրականացման վերաբերյալ։ Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանն արդեն նման ծրագրեր իրականացնում է այլ երկրների հետ։
Էստոնիայի նախագահ Կալյուլայդը հետաքրքրվել է Սիրիայի հյուսիսում տեղի ունեցող զարգացումների և իրավիճակի վերաբերյալ Հայաստանի նախագահի դիրքորոշմամբ։ Նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ պայմանավորված մերձավորարևելյան տարածաշրջանում պատմականորեն ունեցած կապերով և տարածաշրջանում հայ համայնքի ներկայությամբ՝ Հայաստանը մշտապես ուշադրությամբ է հետևում տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին և փորձում է իր նպաստը բերել մարդասիրական նախաձեռնություններին: Մտահոգություն արտահայտելով ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ՝ Հայաստանի նախագահն ասել է, որ միջազգային հանրությունը գործուն միջոցներ պետք է ձեռնարկի Թուրքիայի գործողությունները դադարեցնելու և Թուրքիայի սահմանի երկայնքով Սիրիայի քաղաքացիներին, այդ թվում՝ ազգային փոքրամասնություններին և նրանց իրավունքները պաշտպանելու ուղղությամբ:

Потенциал сотрудничества достаточно велик: встреча президентов Армении и Эстонии
Президент Республики Армения Армен Саркисян, находящийся с рабочим визитом в Японии, встретился с президентом Эстонской республики Керсти Кальюлайд. Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, президенты двух стран говорили о возможностях расширения взаимовыгодного сотрудничества, согласились, что потенциал достаточно велик, и обе страны могут успешно сотрудничать в многих сферах. Президент Саргсян отметил, что пройденный Эстонией путь и накопленный опыт в различных сферах могут быть интересными и полезными для Армении.
Собеседники коснулись также повестки дня Армения - Евросоюз, в частности, сотрудничества в рамках Восточного партнерства. Подчеркнув необходимость стимулирования контактов между народами, президент Саркисян отметил значение активизации работ по либерализации въездных виз в страны Евросоюза.
Президенты говорили также и о взаимодействии между президентскими структурами двух стран, в частности, о реализации программ по обмену опытом. Президент Саркисян отметил, что Армения уже осуществляет подобные программы с другими странами.
Президент Эстонии Кальюлайд поинтересовалась позицией президента Армении относительно развитий и ситуации на севере Сирии. Президент Саркисян ответил, что ввиду исторических связей в ближневосточном регионе и армянской общины в этом регионе, Армения всегда внимательно следит за происходящими там процессами и пытается внести свой вклад в гуманитарные инициативы. Высказав обеспокоенность сложившейся ситуацией, президент Армении сказал, что международное сообщество должно предпринять действенные меры по прекращению действий Турции и защите граждан Сирии вдоль границы с Турцией, в том числе и национальных меньшинств и их прав.