Զորավարժությունների արդյունքում մեր ԶՈՒ ուժի նկատմամբ վստահությունն ավելացել է. վարչապետ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ Պաշտպանության նախարարության վարչական համալիրում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում ամփոփվել են սեպտեմբերի 24-ից հոկտեմբերի 5-ն անցկացված ռազմավարական զորավարժությունների արդյունքները:
խորհրդակցությանը մասնակցել են Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը, Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանը, Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը, ԶՈՒ բարձրագույն սպակայակազմը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետ Փաշինյանն իր խոսքում նշել է. «Այսօր մենք ամփոփում ենք ռազմավարական զորավարժությունների արդյունքները և ուզում եմ արձանագրել, որ զորավարժություններն ունեն շատ կարևոր նշանակություն մեզ համար: Զորավարժությունների իրական խնդիրը հետևյալն է. պատասխանել հարցին, թե ինչքանով են մեր զինված ուժերը, պետական կառավարման համակարգը և հանրությունը պատրաստ են լուծել մեր առաջ դրված խնդիրները: Այդ առումով, ամենակարևոր արձանագրումը, որը կարելի է անել պաշտոնական ամփոփումից առաջ, հետևյալն է, որ հանրությունը շատ պատրաստակամ վերաբերմունք դրսևորեց և պատրաստակամորեն արձագանքեց զորավարժություններին: Սա չափազանց կարևոր է:
Ի վերջո, մենք հնարավորություն ունեցանք անվտանգային առումով, զինուժի մարտունակության առումով ի ցույց դնել, թե ինչպիսի մեծ նշանակություն ունի վստահության մթնոլորտը երկրում: Սրա մասին երկար տարիներ, երկար ժամանակ մենք խոսել ենք որպես տեսական երևույթ, տեսական դատողություն, բայց գործնականում մենք տեսանք, որ մեր հանրությունը շատ պատրաստակամ արձագանքեց»:
Վարչապետն ընդգծել է, որ այս ընթացքում կառավարությունը հետևողական քայլեր է ձեռնարկել և շարունակում է ձեռնարկել Հայաստանում սպառազինության և տեխնիկայի մատակարարումները բնականոն ռեժիմով ապահովելու համար: Գործադիրի ղեկավարի խոսքով՝ զորավարժությունները բավական լավ արձագանք են գտել զինված ուժերի զինծառայողների, սպայական անձնակազմի շրջանում, ինչը կարևոր փորձառություն էր նրանց համար: «Կարող ենք արձանագրել, որ այս զորավարժությունների արդյունքում ոչ միայն մեր ընդհանուր վստահությունն է ավելացել մեր ուժերի նկատմամբ, մեր կազմակերպչական ռեսուրսների նկատմամբ, այլ նաև մեր զինված ուժերի անձանակազմի, նույնիսկ շարքային կազմի վստահությունն է ավելացել իրենց ուժերի նկատմամբ, իրենց հավաքական ուժի նկատմամբ և սա ամենակարևոր արձանագրումն է: Իհարկե, այսօր զորավարժությունների արդյունքներն ամփոփելու ամենակարևոր արձանագրումներից մեկը պետք է լինի այն, որ մենք պետք է տեղորոշենք այն թերությունները, որոնք արձանագրվել են, նկատվել են և առաջիկա մեր աշխատանքը պետք է պլանավորված լինի այնպես, որ մենք նպատակային, հասցեական աշխատանքներ տանենք այդ ուղղությամբ՝ զինված ուժերի մարտունակության աստիճանը մի նոր աստիճանի բարձրացնելու նպատակով»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը համոզմունք է հայտնել, որ այսօրվա քննարկման արդյունքները կլինեն օգտակար զինված ուժերի գործունեության, և ընդհանրապես, մեր պետական կառավարման համակարգի ու հանրության թիմային աշխատանքը կազմակերպելու համար:
Խորհրդակցության ընթացքում ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետը ներկայացրել է զորավարժությունների ընդհանուր վերլուծությունն ու արդյունքները:

В результате учений у нас возросла уверенность в свои ВС: премьер-министр Пашинян
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в административном комплексе министерства обороны состоялось совещание, в ходе которого были подведены итоги состоявшихся с 24 сентября по 5 октября стратегических учений.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, в совещании приняли участие министр обороны Давид Тоноян, начальник Генерального штаба Вооруженных сил Артак Давтян, секретарь Совета безопасности Армен Григорян, мэр Еревана Айк Марутян и высший офицерский состав ВС.
В своей речи премьер-министр Пашинян отметил: “Сегодня мы подводим итоги стратегических учений, и я хочу подчеркнуть, что учения очень важны для нас. Настоящая задача учений состоит в следующем: ответить на вопрос, насколько хорошо наши вооруженные силы, система государственного управления и общественность готовы решать стоящие перед нами задачи. В этом отношении самой важной констатацией, которую можно сделать до официального подведения итогов, является то, что общество проявило готовность и отозвалось на учения. Это чрезвычайно важно.
В конце концов, у нас была возможность показать важность атмосферы доверия в стране с точки зрения безопасности и боевой готовности ВС. Мы говорили об этом много лет, долгое время говорили как о теоретическом явлении, и сейчас на практике мы увидели, как охотно отреагировало наше общество”.
Премьер-министр подчеркнул, что за это время правительство предприняло и продолжает предпринимать последовательные шаги по обеспечению поставок вооружений и техники в Армению в нормальном режиме. По словам главы правительства, учения получили довольно хороший отклик среди военного и офицерского состава, что стало для них важным опытом. “Мы можем констатировать, что в результате этих учений возросла не только наша общая уверенность в наших силах, наших организационных ресурсах, но также увеличилась уверенность состава ВС, даже рядового состава, в своих силах, в своей коллективной силе, и это самое важное. Конечно, сегодня одним из важнейших результатов учений должно быть то, что мы определим выявленные недостатки и запланируем нашу дальнейшую работу так, чтобы провести адресную, целевую работу в этом направлении и поднять уровень боеготовности ВС на новый уровень”, - отметил Никол Пашинян.
Премьер-министр выразил уверенность, что результаты сегодняшнего обсуждения будут полезны для работы ВС и организации нашей системы государственного управления и командной работы общества в целом.
В ходе совещания начальник Генерального штаба Вооруженных сил представил общий анализ и результаты учений.