Հայաստանում ավելացել է զբոսաշրջային այցելությունների թիվը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների քանակն այս տարվա առաջին կիսամյակում ավելացել է շուրջ 12.3 տոկոսով: Երկրի ճանաչելիության բարձրացման համար նախաձեռնվել են մարքեթինգային միջոցառումներ, որի արդյունքում Հայաստան են ժամանել մի շարք լրագրողներ և բլոգերներ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հրավիրված ասուլիսում հայտնեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:
«Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների քանակն առայժմ ամփոփված է միայն կիսամյակային կտրվածքով։ Այն կազմել է 770 հազար մարդ, ինչը նախորդ տարվա համեմատ ավելի է եղել 12.3 տոկոսով»,-ասաց նախարարը:
Նախարարը նշեց, որ ճանաչողական այցով Հայաստան են ժամանել Շվեյցարիայի Լրագրողների ասոցիացիայի թվով 17 ներկայացուցիչներ, որոնց այցի արդյունքում Հայաստանի մասին 30-ից ավելի հոդվածներ են հրապարակվել։ Նախարարը վստահություն հայտնեց, որ այդ հատվածում զբոսաշրջիկների համար նոր ճանաչողություն է ավելացել Հայաստանի առնչությամբ:
Խաչատրյանը նշեց նաև առևտրատնտեսական հարցերով հայ-չինական համատեղ հանձնաժողովի նիստի մասին: Նախարարի դրանում մի կարևոր հանգամանք նշեց: «Դա «UnionPay» վճարային համակարգի կիրառելիության համար բավարար պայմանների ստեղծումն է Հայաստանում: Երբ մենք դա անենք, էապես կբարձրացնենք չինացի զբոսաշրջիկների՝ Հայաստանում գտնվելու հարմարավետությունը: Դա Չինաստանում ամենատարածվածն է, և գործնականում միակը, որը չինացի զբոսաշրջիկները կարող են օգտագործել դրսում գտնվելու ընթացքում»,-ասաց նա ու նշեց՝ կարծում է, որ դա էապես կնպաստի չինացի զբոսաշրջիկների թվի ավելացմանը:

Armenia tourism grows
YEREVAN, OCTOBER 14, ARMENPRESS. The number of tourists who visited Armenia in the first half of 2019 grew nearly 12,3%, Minister of Economy Tigran Khachatryan told a news conference.
He said that they’ve initiated marketing campaigns for the country’s promotion and as a result a number of foreign journalists and bloggers arrived to Armenia.
“The number of tourists who visited Armenia is recapped only for the semester yet. It amounted 770,000 people, which is 12,3% more compared to last year,” the minister said.
He said that 17 reporters from the Association of Journalists of Switzerland arrived to Armenia on introductory visits, and as a result more than 30 articles about Armenia were published.
Khachatryan also mentioned the Armenian-Chinese joint conference on commercial-economic matters. He pointed out an important circumstance. “That’s the creation of sufficient conditions for the use of the UnionPay payment system in Armenia. When we do this we will significantly increase Chinese tourists’ convenience on being in Armenia. It is the most popular one in China, and practically the only one which Chinese tourists can use while being abroad,” he said.