Զելենսկին ավելի քան 14 ժամ շփվել Է լրագրողների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին զարմացրել Է բոլորին այսպես կոչված մամուլի մարաթոնով, որն սկսվել Է հոկտեմբերի 10-ի 10:00-ին եւ ավարտվել կեսգիշերին՝ տեւելով ավելի քան 14 ժամ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Զելենսկին նման երկար մամուլի ասուլիսի անցկացումը բացատրել Է տեղեկատվական վակուումը լրացնելու անհրաժեշտությամբ, քանի որ ինքը քիչ Է հանդիպում լրագրողների հետ: «Ոմանք ասում Էին, որ ես ոչինչ չգիտեմ, մյուսները՝ որ խոսել չեմ կարողանում, երրորդները՝ որ ես ինչ-որ մեկից վախենում եմ»,- ասել Է նա: «Մարաթոնի» ընթացքում նախագահն անուշադրության չի մատնել լրագրողների հարցերից եւ ոչ մեկը: Մամուլի հետ նման երկարատեւ երկխոսությունը նշվել Ուկրաինայի ռեկորդների ազգային ռեեստրի կողմից, որի ներկայացուցիչը մամուլի ասուլիսի 8-րդ ժամից հետո համապատասխան վկայական Է հանձնել Զելենսկուն:
Հանդիպմանը, որը կազմակերպվել Էր Կիեւի պատմական մասի Kyiv Food Market նոր գաստրոնոմիական շուկայում, եկել Էր 300 լրագրող, որոնք յոթ-տասը մարդուց բացկացած խմբերով 30 րոպեի ընթացքում հաջորդաբար շփվել են պետության ղեկավարի հետ: Շփման տեմպն ու տեւողությունն ազդել են Զելենսկու ձայնի վրա, եւ նրան, տեղական ԶԼՄ-ների հաղորդումների համաձայն, հատուկ ներարկումներ են արել ձայնալարերի նորմալ գործառման համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Зеленский более 14 часов общался с журналистами
Президент Украины Владимир Зеленский удивил всех так называемым пресс-марафоном, который начался в четверг в 10:00 и завершился за полночь в пятницу, продлившись более 14 часов, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Зеленский пояснил мотивацию проведения столь долгой пресс-конференции тем, что необходимо заполнить информационный вакуум, поскольку он мало встречается с журналистами. "Одни говорили, что я ничего не знаю, другие - что я не умею говорить, третьи - что я кого-то боюсь", - сказал он.
В ходе "марафона" президент не оставил без внимания все вопросы журналистов, правда, проигнорировав или поверхностно ответив на часть из них из-за того, что "это не в его компетенции". Такой продолжительный диалог с прессой был отмечен Национальным реестром рекордов Украины, представитель которого после восьми часов пресс-конференции вручил Зеленскому соответствующий сертификат.
На встречу, которую устроили на новом гастрономическом рынке Kyiv Food Market в исторической части Киева, пришли 300 журналистов, которые группами по семь-десять человек каждая в течение 30 минут общались с главой государства, сидя с ним по очереди за одним столом. Темп и длительность общения сказалась на голосе Зеленского, и ему, по сообщениям местных СМИ, сделали специальные уколы для нормального функционирования голосовых связок.
Журналистов и персонал обеспечили питанием, на которое, согласно обнародованным данным, потратили более 130 тыс. гривен (около $5,3 тыс.).