Վրաստանի կաթողիկոս-պատրիարքը Ադրբեջանին կոչ է արել բացել Դավիթ Գարեջին հավատացյալների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոկտեմբերի 9-ին կայացավ Վրաստանի նոր  վարչապետի՝ Գեորգի Գախարիի առաջին օտարերկրյա այցը։ Այցի համար ընտրվել էր Ադրբեջանը, որտեղ և Վրաստանի վարչապետը հանդիպում է ունեցել այդ երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։ Երկու քաղաքական ղեկավարներ միջև բարեկամական հանդիպումը մթագնեց Վրաստանի հոգևոր առաջնորդ, Համայն Վրաստանի կաթողիկոս-պատրիարք Իլյա Երկրորդի՝ Կովկասի մահմեդականների վարչության ղեկավար Ալահշուքյուր Փաշազադեին ուղղված կոշտ հայտարարությամբ։
Համայն Վրաստանի կաթողիկոս-պատրիարք Իլյա Երկրորդը
Իլյա Երկրորդը իր նամակում բարձրաձայնել է վրաց-ադրբեջանական սահմանին գտնվող Դավիթ Գարեջիի վանական համալիրի խնդիրը: Վանական համալիրի մի մասը հայտնվել է Ադրբեջանի տարածքում և արդեն 3 ամիս է ինչ ադրբեջանցի սահմանապահները չեն թույլատրում ո՛չ վրաց հոգևորականներին, ո՛չ էլ ուխտավորներին  այցելել Ուդաբնո և Չիչխիտուրի վանքեր։ Իր նամակում Իլյա Երկրորդը հայտարարել է, որ համալիրի նկատմամբ ադրբեջանական կողմի ունեցած  հավակնությունները բոլորովին անհասկանալի են։ Վրաց ուղղափառ եկեղեցու առաջնորդի պնդմամբ՝ վրացական և ադրբեջանական կողմերը կնքել են համատեղ պայմանագիր, ըստ որի՝ պետական սահմանագծի համար հիմք է հանդիսացել 1:500 000 մասշտաբի խորհրդային քարտեզով (К-38-Г) գծված սահմանագիծը: Համաձայն այդ քարտեզի՝ Ուդաբնո և Չիչխիտուրի եկեղեցիները ճանաչվել են Վրաստանի Հանրապետության տարածք, իսկ մեկ համալրիր Բերտուբանի վանքը հայտնվել է Ադրբեջանի տարածքում։
ՔարտեզումՈւդաբնո եկեղեցին պատկերված է Վրաստանի տարածքում
Նամակում նաև նշվում է, որ վրացական կողմը չի համակերպվի ստեղծված իրավիճակի հետ և կոչ է արվում ադրբեջանական կողմին անմիջապես վերականգնել մինչ օրս եղած ստատուս-քվոն և, բնականաբար, Ուդաբնո և Չիչխիտուրի վանքերը բացել  հոգևորականների, ուխտավորների և զբոսաշրջիկների այցելության համար։
Ադրբեջանի մուսուլմանների հոգևոր առաջնորդ Ալլահշուքյուր Փաշազադեն դեռ չի պատասխանել նամակին։
Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայության նոր ուղեկալը՝ Դավիթ Գարեջի վանական համալիրի  մոտ
Դավիթ Գարեջի վանական համալիրին մոտ գտնվող Ադրբեջանի Պետական սահմանապահ ծառայության նոր ուղեկալի գտնվելու վայրը (արբանյակային լուսանկարներն արվել են 2019թ. հունիս և սեպտեմբեր ամիսներին: Հունիսին այդ տարածքում դեռևս որևէ կառույց չկար):
Հիշեցնենք, որ վանական համալիրի շուրջ վեճերը չեն սահմանափակվում միայն տարածքային բաղադրիչով։ Ադրբեջանական կողմը 5-րդ դարում կառուցված վանական համալիրը համարում է «ալբանական կոթող»։ Վանական համալիրի շուրջ ստեղծված կրքերը չեն դադարել ամբողջ ամառվա ընթացքում, մինչև անգամ Ադրբեջանում Վրաստանի դեսպանը կանչվել է ԱԳՆ՝ կապված տեղի ունեցած միջադեպի հետ, որի ընթացքում վրաց բնակիչներին հաջողվել էր զինաթափել ադրբեջանցի սահմանապահներին. զենքը ավելի ուշ վերադարձվել է ադրբեջանցի սահմանապահներին։ Հենց այս միջադեպից հետո այդ հատվածում Արդբեջանի պետական սահմանապահ ծառայության նոր ուղեկալ է հայտնվել, որի հանդիսավոր բացումը տեղի է ունեցել մի քանի օր առաջ՝ Ադրբեջանի Պետական սահմանապահ ծառայության պետ Էլչին Գուլիևի մասնակցությամբ։  Ուղեկալի առկայությունը չի վրիպել Վրաստանի հոգևոր առաջնորդ, Համայն Վրաստանի կաթողիկոս-պատրիարք Իլյա Երկրորդի ուշադրությունից։

Католикос-патриарх Грузии обратился к Азербайджану с требованием вернуть доступ к Давид-Гареджи
09 октября состоялся первый зарубежный визит нового премьер-министра Грузии Георгия Гахария. Первой страной для посещения был выбран Азербайджан, где премьер-министр Грузии провел встречу с президентом Ильхамом Алиевым. Обмен любезностями между политическими лидерами двух стран был омрачен жестким заявлением духовного лидера Грузии Католикоса-Патриарха всея Грузии Илии Второго к председателю Духовного управления мусульман Кавказа Аллахшукюру Пашазаде.
Католикос-Патриарх всея Грузии Илия Второй
Илия Второй в своем письме поднял вопрос монастырского комплекса Давид-Гареджи, расположенного на границе Азербайджана и Грузии. Часть комплекса оказалась на территории Азербайджана и уже 3 месяца азербайджанские пограничники не пускают туда, в монастыри Удабно и Чичхитури, ни грузинских священнослужителей, ни паломников. В своем письме, однако, Илия Второй заявил, что притязания азербайджанской стороны на эти монастыри совершенно непонятны. По утверждению лидера Грузинской Православной Церкви, грузинская и азербайджанская стороны подписали совместный договор, согласно которому линия государственной границы была подтверждена советской картой, масштабом 1:500 000 (К-38-Г). По этой карте монастыри Удабно и Чичхитури были зафиксированы в пределах государственной границы Грузинской Республики. А еще один монастырь, Бертубани, оказался на территории Азербайджана.
Карта, на которой Удабно изображен на территории Грузии
В письме сказано, что грузинская сторона не смирится с текущим состоянием ситуацией, призвав азербайджанскую сторону незамедлительно восстановить существующий до сегодняшнего дня статус-кво и, естественно, возобновить посещение Удабно и Чичхитури для духовных лиц, паломников и туристов.
Новый аванпост Государственной пограничной службы Азербайджана у
монастырского комплекса Давид Гареджи
Ответа от председателя Духовного управления мусульман Кавказа Аллахшукюру Пашазаде пока не последовало.
Расположение нового аванпоста ГПС Азербайджана у Давид Гареджи. Спутниковые снимки от июня и сентября 2019 года. Как видно, в июне на месте аванпоста еще ничего не было.
Напомним, что споры о принадлежности комплекса не ограничиваются только вопросом о территориальной составляющей. Азербайджанская сторона считает монастырский комплекс VI века «памятником албанской культуры». Страсти вокруг монастыря не утихали все лето, вплоть до вызова посла Грузии в МИД Азербайджана в связи с инцидентом у монастыря, во время которого грузинские жители сумели разоружить азербайджанского пограничника. Оружие затем было возвращено азербайджанским пограничникам. Именно после этого инцидента на этом участке появился новый аванпост Государственной пограничной службы Азербайджана, который несколькими днями ранее была с помпой открыт самим начальником ГПС Эльчином Гулиевым. Наличие аванпоста также не осталось без внимания католикос-патриарха всея Грузии и упомянуто в письме.