Քրդական գործոնը`ամերիկյան լքման եւ ռուսական լռության միջեւ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վաշինգտոնի պաշտոնական հայտարարությունը, թե ամերիկյան բանակը Հյուսիսային Սիրիայում թուրքական զինվորական գործողությանը ո՛չ մասնակցելու եւ ո՛չ աջակցելու որոշում ունի, գործնապես համազոր է թուրքական ներխուժման կամ անվտանգության գոտու ձեւավորման գործընթացի կանաչ լույս տալուն։
Մինչեւ այս հայտարարությունը, քաղաքական հողի վրա պաշտոնական Դամասկոսը ձեռնարկել էր նոր Սահմանադրության մշակման խորհրդակցություններ:
Ուշագրավ երեւույթը այն էր, որ նոր Սահմանադրության հոդվածները միջազգային ընտանիքի ներկայացուցիչների հետ համաձայնեցնելու որոշումը գործնական դրսեւորում էր ունենում, ինչը վկայում էր Սիրիայում նոր փուլի անցման մասին։
Այս բոլորի նախօրեին, ՌԴ արտգործնախարարը հայտարարում էր, որ սիրիական  պատերազմը կարելի է ավարտված համարել։
Հիմա, Վաշինգտոնը  խոսում է իր ուժերը սիրիական տարածքներից  հեռացնելու մասին:
Թեեւ պետք է արձանագրել, որ ըստ էության, տեղափոխման մասին է խոսքը, ավելի քան ամբողջական հեռացման, գեթ այս փուլում:
Թուրքական ներխուժումը, սակայն միայն ամերիկյան կանաչ լույսի հետ կապ չունի քաղաքական ընկալումներով: Այսօր, ընդհանրապես տարածաշրջանում եւ հատկապես Սիրիայում, գործում է Մոսկվա-Անկարա-Թեհրան մերձեցման հիման վրա ռազմավարական առանցքը, ինչը ենթադրում է ներխուժման գործողության համաձայնեցում ռազմավարական երկու գործընկերների հետ:
Թվում է սակայն, որ այդ համաձայնությունը միանշանակ չէ: Իրանի արտգործնախարարը հայտարարել էր, որ Թեհրանը Անկարային փոխանցել  է, որ Թուրքիայի անվտանգությունն ապահովելու միակ միջոցը Ադանայի համաձայնության հիման վրա իր զինյալ ուժերը Սիրիայի հետ սահմանին կուտակելն է: Այլ խոսքով, անհամաձայնություն` թուրքական ներխուժմանը:
Եթե Թեհրանի անհամաձայնությունը բացահայտ է, Մոսկվայինը՝ լռելյայն: Իհարկե, պատահական չէ Հյուսիսային Իրաք Լավրովի կատարած այցը: Քրդերը հրապարակավ օժանդակություն  են խնդրում Մոսկվայից, որ գեթ այս պահի դրությամբ իր դիրքորոշումը չի բացահայտել:
Տեղական առումով սիրիական կառավարական ուժերը Անկարայի ներխուժման դեմ կանգնելու պատրաստակամություն ունեն, այդուհանդերձ իրենց գործնական մասնակցությունը բնականաբար կախյալ է Մոսկվայից: Մինչ Սիրիական ազատ բանակը արդեն իսկ հայտարարել է, թե պատրաստ է միանալու թուրքական զինյալ ուժերին` իրականացնելու համար անվտանգության գոտու ստեղծման գործողությունը:
Այս ամենում կա տեսություն, որ եթե ոչ անպայման աշխարհագրականորեն իր առաջադրած, այդուհանդերձ Վաշինգտոն-Անկարա քաղաքական առեւտրի իբրեւ արդյունք որոշակի սահմանափակվածությամբ  Անկարան կարող է ձեռք բերել գոտու ստեղծումը: Այլապես, զինյալ ընդհարումների նոր արարների շարք է սկսելու թուրք-քրդական պատերազմի տեսքով, ինչը Սիրիայի եւ ընդհանրապես տարածաշրջանի խաղաթղթերը կարող է  հիմնովին խառնել:
Այս պահի դրությամբ, զինվորական իրադրությունների հետագա ընթացքը շատ պարզ չէ: Հստակ է սակայն, որ ամերիկյան լքումով գոյացել են քրդական գործոնը ռուսականից կախյալ լինելու նախադրյալներ: Թե՛ սիրիական կառավարական ուժերի մասնակցության որոշման եւ թե՛ Անկարան զսպելու բեւեռը Մոսկվան է: Այս խաղաթուղթը Մոսկվան դեռևս չի օգտագործել:
Կանխատեսումներն այնպիսին են, որ անվտանգության գոտու մի մասը կիրականցվի այս հանգրվանին, խոսվում է նաեւ այն հավանականության մասին, որ քրդական զինյալ ուժերի փոխարեն սիրիական կառավարական ուժերը կվերահսկեն խնդրո առարկա տարածքների մի մասը. դրանով է բացատրվում ռուսական լռությունը։
Ազդեցության գոտիների բաժանման ընդհանուր համաձայնության շրջագծում քրդերը հերթական անգամ շահագործվում են գերտերությունների կողմից: Ի վերջո, սակայն,  որքան էլ Մոսկվան եւ Անկարան գործեն մերձեցումներով, այնուամենայնիվ Թուրքիայի կողմից Սիրիայում մեծ առավելություններ ձեռք բերելը, համենայն դեպս չի բխում ՌԴ-ի եւ  ոչ էլ առանցքի մյուս պետության` Իրանի շահերից։

Курдский фактор между американским отступлением и российским молчанием
Официальное заявление Вашингтона о том, что американская армия решила не участвовать и не поддерживать турецкую военную операцию в Северной Сирии, практически равнозначно тому, чтобы дать зеленый свет процессу турецкого вторжения или формирования зоны безопасности.
До этого заявления официальный Дамаск на политической почве предпринимал консультации по разработке новой Конституции.
Примечательным было решение согласовать статьи новой Конституции с представителями международной общественности, оно имеет практическое проявление, что свидетельствует о переходе Сирии на новый этап.
Накануне всего этого глава МИД РФ заявлял, что сирийскую войну можно считать завершенной.
Сейчас Вашингтон говорит об отводе своих сил с сирийских территорий.
Хотя следует отметить, что на самом деле о переброске больше разгоров, чем о полном выводе, хотя бы на этом этапе.
Однако, турецкое вторжение, не связано только с американским зеленым светом. Сегодня в регионе и особенно в Сирии, действует стратегическая ось на основе сближения Москва – Анкара - Тегеран, что предполагает согласование операции вторжения с двумя стратегическими партнерами.
Но кажется, что это соглашение неоднозначно. Министр иностранных дел Ирана заявил, что Тегеран передал Анкаре, что единственным способом обеспечения безопасности Турции является скопление ее вооруженных сил на границе с Сирией на основе согласия Аданы. Иными словами, несогласие с турецким вторжением.
Если несогласие Тегерана откровенно, то Москва пока молчит. Конечно, визит Лаврова в Северный Ирак отнюдь не случаен. Курды публично просят поддержки у Москвы, которая на данный момент пока не раскрыла свою позицию.
Сирийские правительственные силы готовы противостоять вторжению Анкары, тем не менее, их практическое участие, естественно, зависит от Москвы. Сирийская свободная армия уже заявила, что готова присоединиться к турецким вооруженным силам для осуществления операции по созданию зоны безопасности.
Во всем этом есть теория, что в результате политической торговли Вашингтон – Анкара,  Турция с определенными ограничениями может создать зону безопасности. В противном случае, начнет серию новых вооруженных столкновений в виде турецко-курдской войны, что может полностью смешать карты Сирии и региона в целом.
На данный момент дальнейший ход военных событий не ясен, однако ясно другое, что с выводом войск США образовались предпосылки для зависимости курдского фактора от российского. Полюсом как решения об участии сирийских правительственных сил, так и сдерживания Анкары является Москва. Эту карту Москва пока не использовала.
Прогнозы таковы, что часть зоны безопасности будет создана на этом этапе, говорится также о вероятности того, что вместо курдских вооруженных сил сирийские правительственные силы будут контролировать часть территорий, являющихся предметом спора. Этим и объясняется российское молчание.
В рамках общего соглашения о разделении зон влияния курды в очередной раз эксплуатируются сверхдержавами. В конце концов, сколько бы Москва и Анкара не сближались бы, тем не менее, приобретение Турцией больших преимуществ в Сирии, не исходит из интересов РФ и другого государства региона - Ирана.