Արդյունավետ քննարկումներ և առարկայական պայմանավորվածություններ. ԵԱՏՄ գագաթնաժողովի արդյունքները
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոկտեմբերի 1-ին Երևանում կայացավ Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստը: Հայաստանը հյուրընկալեց ԵԱՏՄ անդամ երկրների ղեկավարներին, ինչպես նաև Իրանի և Մոլդովայի նախագահներին ու Սինգապուրի վարչապետին: Նիստն աչքի ընկավ արձանագրված մի շարք արդյունքներով:
Նախ, բավական կարևոր էր ԵԱՏՄ շրջանակում ՀՀ քաղաքական կշիռի մեծացման ամրագրումը: Գագաթնաժողովի շրջանակներում շեշտվեց հոկտեմբերի 27-ին ուժի մեջ մտնող ԵԱՏՄ-Իրան ազատ առևտրի գոտու ստեղծման վերաբերյալ ժամանակավոր համաձայնագրի մասին, որի շուրջ Իրանի հետ բանակցել է հենց Հայաստանը: Հատկանշական է նաև Սինգապուրի հետ համաձայնագրի ստորագրումը հենց երևանյան գագաթնաժողովի ընթացքում. այս գործընթացում ևս զգալի ներդրում ունի Հայաստանը՝ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Սինգապուր կատարած հուլիսյան այցի ընթացքում: Այս տեսանկյունից  հուսադրող է ԵԱՏՄ-Եգիպտոս հարաբերությունների զարգացումը, քանի որ այս բանակցությունների պատասխանատուն ևս Հայաստանն է։ Այլ կերպ ասած՝ 2019թ. ԵԱՏՄ նախագահող երկիր Հայաստանը իր զգալի ներդրումն է ունեցել ԵԱՏՄ գրավչությունը մեծացնելու գործում:
Կարևոր էր նաև նիստի շրջանակներում առաջին անգամ անցկացված միջազգային ֆորումը: Այս նորամուծությունն, ըստ էության, հավակնում է դառնալ ավանդույթ, որը սկիզբ է առել Երևանում և գործնական նշանակություն ունի՝ տարբեր ոլորտների մասնագետների՝ փոխադարձ կապեր հաստատելու համար:
Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստի ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկվել են միասնական ֆինանսական շուկայի ձևավորման հայեցակարգը և բնական գազի փոխադրման և մատակարարման ոլորտում մեր երկրների օրենսդրությունների ներդաշնակեցումը: Առաջինը կնպաստի ֆինանսական ծառայությունների մակարդակի, որակի և հասանելիության բարձրացմանը, ինչպես նաև ֆինանսական հատվածի արդյունավետության աճին: Բնական գազի վերաբերյալ անդամ երկրների օրենսդրությունների ներդաշնակեցումը և գազի ընդհանուր շուկայի ձևավորմանն էլ կնպաստի համաշխարհային շուկայում անդամ երկրների տնտեսական ինտեգրման և մրցունակության մակարդակի բարձրացմանը:
Ինչ վերաբերում է երկկողմ հարաբերություններին, ապա բովանդակային քննարկումներ են տեղի ունեցել Սինգապուրի և Իրանի հետ: ԵԱՏՄ-ի հետ «Համապարփակ տնտեսական համագործակցության մասին» և «Ազատ առևտրի մասին» համաձայնագրերից զատ Սինգապուրը կնքել է «Ծառայությունների, առևտրի և ներդրումների մասին» երկկողմ համաձայնագիր Հայաստանի հետ:
Նիկոլ Փաշինյանի՝ Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի հետ հանդիպման ընթացքում Ռոհանին պատրաստակամություն է հայտնել ընդլայնել գազ՝ էլեկտրաէներգիայի դիմաց ծրագրի ծավալները: Սրա մասին խոսվել էր դեռևս տարվա սկզբին՝ փետրվարի 27-ին Փաշինյանի իրանյան այցի ընթացքում: Երկրների ղեկավարները կարևորել էին Իրան-Հայաստան 400 կՎ լարման էլեկտրահաղորդման 3-րդ գծի կառուցման ծրագիրը, որը հնարավորություն կտա ավելացնել երկու երկրների միջև էլեկտրաէներգիայի և գազի փոխանակման ծավալները: Հարկ է նշել, որ երրորդ գծի կառուցումը ներառված է նաև ՀՀ կառավարության ծրագրում և հատուկ նշանակություն ունի Հայաստանի համար, քանի որ «թույլ կտա Հայաստանին հանդես գալ որպես էլեկտրաէներգետիկ ոլորտի տարածաշրջանային հաբ` կապելով Իրանի, Վրաստանի և Ռուսաստանի էլեկտրաէներգետիկ համակարգերը»:
Այսպիսով, ԵԱՏՄ երևանյան գագաթաժողովը պետք է համարել բավական հաջողված՝ թե տեղի ունեցած քննարկումների, թե ձեռք բերված պայմանավորվածությունների տեսանկյունից:

Эффективные обсуждения и предметные договоренности: итоги саммита ЕАЭС
1 октября в Ереване состоялось заседание Высшего Евразийского экономического совета. В Армении приняли руководителей стран-членов ЕАЭС, а также президентов Ирана и Молдовы и премьер-министра Сингапура. Сессия была отмечена рядом зафиксированных результатов.
Во-первых, было достаточно важно закрепление политического веса Армении в рамках ЕАЭС. В рамках саммита было подчеркнуто о вступающем в силу 27 октября Временном соглашении о создании зоны свободной торговли ЕАЭС - Иран, вокруг которого с Ираном переговоры велись именно Арменией. Примечательно также и подписание соглашения с Сингапуром именно в ходе ереванского саммита. В этом процессе также значительный вклад внесла Армения в ходе июльского визита Никола Пашиняна в Сингапур. С этой точки зрения обнадеживает и развитие отношений ЕАЭС - Египет, так как ответственной за эти переговоры также является Армения. Иными словами, председательствующая в 2019 году в ЕАЭС страна Армения внесла значительный вклад в повышение привлекательности ЕАЭС.
Был важен также и впервые проведенный в рамках заседания Международный форум. Это нововведение, по сути, претендует стать традицией, которая была заложена в Ереване и имеет практическое значение для установления взаимных связей между специалистами разных сфер.
В ходе заседания Высшего Евразийского экономического совета, в числе прочих вопросов, были обсуждены концепция формирования единого финансового рынка и соответствие законодательств стран - членов в сфере транспортировки и поставок природного газа.
Первая будет способствовать повышению уровня финансовых услуг, качества и доступности, а также росту эффективности финансового сектора. Соответствие законодательств стран - членов в вопросах природном газа и формирование общего рынка газа будет способствовать повышению уровня экономической интеграции и конкурентоспособности стран - членов на мировом рынке.
Что касается двусторонних отношений, то состоялись содержательные обсуждения с Сингапуром и Ираном. Помимо соглашений “О всеобъемлющем экономическом сотрудничестве” и “О свободной торговле” с ЕАЭС Сингапур подписал двустороннее соглашение “Об услугах, торговле и инвестициях” с Арменией.
В ходе встречи Никола Пашиняна с президентом Ирана Хасаном Рохани, президент Ирана выразил готовность расширить объемы газа в обмен на электроэнергию. Об этом было обговорено еще в начале года, в ходе визита Пашиняна в Иран 27 февраля. Главы государств отметили важность программы строительства 3-й линии электропередачи Иран - Армения напряжением 400 кв, которая позволит увеличить объемы обмена электроэнергией и газом между двумя странами. Следует отметить, что строительство третьей линии включено также в программу правительства РА и имеет особое значение для Армении, поскольку “позволит Армении выступать в качестве региональной энергетической таблетки, связывающей электроэнергетические системы Ирана, Грузии и России”.
Таким образом, Ереванский саммит ЕАЭС следует считать достаточно успешным как с точки зрения состоявшихся обсуждений, так и с точки зрения достигнутых договоренностей.