Պետք է ապացուցենք, որ ժողովրդավարական վերափոխումը Հայաստանում անշրջելի է. Փաշինյանի ելույթը՝ ՄԱԿ-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նյու Յորք աշխատանքային այցի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 74-րդ նստաշրջանին հանդես է եկել ելույթով։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Ստորև ներկայացվում է Հայաստանի վարչապետի ելույթն ամբողջությամբ.
Իմ ելույթի սկզբում ես կցանկանայի շնորհավորել Ն.Գ. Թիջանի Մուհամմադ-Բանդեին՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ: Պարոն նախագահ, ցանկանում եմ հավաստել Հայաստանի լիակատար աջակցությունը Ձեզ Գլխավոր ասամբլեայի 74-րդ նստաշրջանի ընթացքում։
Ցանկանում եմ նաև խորին շնորհակալություն հայտնել 73-րդ նստաշրջանի նախագահ տիկին Մարիա Ֆերնանդա Էսպինոսային՝ ակտիվ նախագահության և մեզ ավանդված արժեքավոր ժառանգության համար:
Սա իմ երկրորդ հնարավորությունն է՝ ներկայացնելու իմ երկիրն այս բարձրագույն մարմնում՝ ՀՀ վարչապետի կարգավիճակով: ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում իմ վերջին հայտարարությունից ի վեր մեր երկրում ահռելի փոփոխություններ են տեղի ունեցել: Անցած դեկտեմբերին Հայաստանում անցկացվեցին արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ: Վերջին շուրջ 25 տարվա ընթացքում առաջին անգամ Հայաստանում անցկացված ընտրությունները չվիճարկվեցին որևէ քաղաքական կուսակցության կողմից: Դրանք լավագույն գնահատականն ստացան միջազգային դիտորդների կողմից, ովքեր ողջունեցին ընտրությունները որպես ազատ, արդար և թափանցիկ: Դա 2018 թվականի ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխության կարեւորագույն նվաճումներրից էր:
Անցյալ տարի տեղի ունեցած իրադարձությունների արդյունքում միջազգային ԶԼՄ-ները Հայաստանն անվանեցին համաշխարհային ժողովրդավարության հույս: Ի գիտություն ընդունելով մեր ժողովրդավարական նվաճումները՝ The Economist-ը Հայաստանը հռչակեց տարվա երկիր:
Մենք ունենք անկոտրում վճռականություն՝ առաջ մղելու ժողովրդավարությունն ու բարեփոխումները մեր երկրում: Այն հիմնված է մեր ժողովրդի ծանրակշիռ մանդատի վրա, որին մենք պատասխանատու ենք բարեփոխումներ իրականացնելու, արդարության ապահովման, տնտեսական և սոցիալական պայմանների բարելավման և մեր ազգի զարգացման գործում:
Ժողովրդավարական բարեփոխումների նկատմամբ երկրի ներսում կա որոշակի դիմադրություն նախկին կոռումպացված վերնախավի կողմից, որը փորձում է խոչընդոտել նոր կառավարության որդեգրած կոռուպցիայի դեմ զրո հանդուրժողականության քաղաքականությանը: Նրանք փորձում են խուսափել արդարադատությունից՝ օգտագործելով իրենց ֆինանսական ռեսուրսները եւ մարտահրավեր նետելով մեր ժողովրդավարական նվաճումներին և ժողովրդավարական եղանակով ընտրված Հայաստանի կառավարությանը, որը չի իրականացրել գույքի եւ սեփականության վերաբաշխում:
Մեր ԶԼՄ-ները լիովին զերծ են կառավարության վերահսկողությունից կամ միջամտությունից: Այնուամենայնիվ, նրանցից ոմանք ենթարկվում են նախկին կառավարության նույն հին շրջանակներին՝ կեղծ լուրեր հորինելով և հասարակության մեջ անվստահություն սերմանելով թավշյա հեղափոխության ծագման և նպատակների վերաբերյալ: Չնայած այս մարտահրավերին, ԶԼՄ-ների ազատությունը խթանելու և պաշտպանելու մեր վճռականությունն անխախտ է:
Կասկածներ էին արտահայտվում մեր հեղափոխության բնույթի և նպատակների վերաբերյալ: Ոմանք կարծում էին, որ այս հեղափոխությունը հրահրվել է մեր տարածաշրջանում իրենց դիմակայող գլոբալ ախոյանների կողմից: Մյուսները հարց էին տալիս. եթե նրանք չեն այս հեղափոխության ետևում, ապա ուրիշ էլ ով կարող էր դա անել:
Այս բարձր ամբիոնից ևս մեկ անգամ ցանկանում եմ հայտարարել, որ Հայաստանում թավշյա հեղափոխությունը կատարվել է իր հպարտ քաղաքացիների կողմից՝ որպես կոռուպցիան, իշխանության չարաշահումը, տնտեսական և քաղաքական ուժի մենաշնորհը, մշտական ընտրակեղծիքներն ու քաղաքական մանիպուլյացիաները մերժելու նրանց կամքի դրսևորում: Պետք չէ գլոբալ տերությունների մրցակցության տեսանկյունից դիտարկել հայ ժողովրդի կամքի արտահայտությունը, որը գերագույն ինքնիշխանության կրողն է մեր երկրում:
Քաղաքական վերափոխումները միտված էին ազատ, ժողովրդավարական և երջանիկ երկիր ունենալու երազանքի իրականացմանը՝ երազանք, որը ծնվել էր 80-ականների վերջին՝ Սառը պատերազմի մայրամուտին և անկախություն բերել մեր ժողովրդին:
հայկական ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունն ապացուցեց, որ ժամանակակից աշխարհում հնարավոր են ժողովրդավարական փոփոխություններ: Բայց հեղափոխությունը մեր առաքելության սկիզբն էր միայն և թերեւս՝ դրա ամենադյուրին փուլը: Ներկայում մենք գտնվում ենք առաքելության մեկ այլ, առավել կարևոր և դժվարին փուլում: Մենք պետք է ապացուցենք, որ ժողովրդավարական վերափոխումը Հայաստանում անշրջելի է:
Մենք հպարտ ենք, որ արդեն իսկ ունենք որոշակի արդյունքներ: Մեր տնտեսությունն աճում է կայուն և բավական արագ: Աճին նպաստեց մեր երկրում տեղի ունեցած շատ կարևոր գաղափարական փոխակերպումը: Յուրաքանչյուր քաղաքացու անհատական ջանքն ունի նշանակություն. այս գաղափարը մեր տնտեսական հեղափոխության կարևորագույն շարժիչ ուժն է: Եվ մեր կառավարության ամենակարևոր առաքելությունն է ոգեշնչել և համոզել մեր քաղաքացիներին՝ հավատալ իրենց տաղանդին և իրական փոփոխություններ կատարելու կարողությանը։
Անհատական ջանքերը եղել են մեր քաղաքական հեղափոխության հաջողության հիմնական բանաձևը: Հեղափոխությունից առաջ մարդկանց միայն մի փոքր խումբ կար, որոնք հավատում էին, որ անհատական ջանքերը կարող են բերել քաղաքական փոփոխությունների մեր երկրում: Բայց այսօր սա հրամայական գաղափար է ՀՀ քաղաքացիների ճնշող մեծամասնության համար: Հետևաբար, մեր ընդհանուր նպատակն է իրականացնել տնտեսական հեղափոխությունը հենց այն նույն ճանապարհով, որով ավելի վաղ կատարվել է քաղաքական հեղափոխությունը:
Բարեփոխումներն ու ինստիտուցիոնալ զարգացումը հզոր գործիքներ են, որ մենք պետք է կիրառենք ժողովրդավարական Հայաստանի առջև ծառացած մարտահրավերների լուծման ճանապարհին: Իշխանության գալուց անմիջապես հետո մենք նախաձեռնեցինք աննախադեպ արմատական միջոցառումների փաթեթ ժողովրդավարական ինստիտուտների ստեղծման նպատակով: Դրանց թվում են, օրինակ, բոլոր տնտեսական և քաղաքական խաղացողների համար համահավասար դաշտի և անկախ դատական, հակակոռուպցիոն մարմինների ստեղծմանն ուղղված ջանքերը: Կանանց իրավազորումը ևս մեկ ոլորտ է, որտեղ մենք արել ենք համարձակ քայլեր՝ տեսանելի արդյունքներ գրանցելու համար:
Մեր ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների ամենակարևոր ուղղությունը կրթությունն է: Մենք հավատում ենք, որ միայն կրթության խթանման միջոցով մենք կարող ենք ժողովրդավարությունը դարձնել անշրջելի և կարող ենք հասնել կայուն տնտեսական աճի: Մեր տեսլականն է ցմահ կրթությունը դարձնել համազգային գործելակերպ մեր հասարակության բոլոր շերտերի համար` երեխաներից մինչև մեծահասակներ:
Հայաստանի կառավարությունը վճռական է՝ շարունակելու ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները, բայց մենք նաև հույս ունենք, որ միջազգային հանրությունը կսատարի Հայաստանի նորաբողբոջ ժողովրդավարությանը՝ առկա մարտահրավերներին դիմակայելու համար: Մեզ անհրաժեշտ է հասնել միջազգային լավագույն փորձին` ժամանակ և ռեսուրսներ խնայելու առումով: Մենք պետք է խուսափենք այլ նորաստեղծ ժողովրդավարությունների կողմից նախկինում թույլ տրված սխալներից` մեր ժողովրդավարական բարեփոխումներն առավել արդյունավետ դարձնելու համար:
Օգտվելով առիթից՝ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր միջազգային գործընկերներին, ովքեր իսկապես հանձնառու են՝ օժանդակելու մեր բարեփոխումների օրակարգին: Մասնավորապես, մենք երախտապարտ ենք ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրին, Եվրամիությանը և Եվրոպայի խորհրդին: Ըստ էության, ես նշեցի ՄԱԿ-ը՝ մեր համամոլորակային կազմակերպությունը, որն ընդգրկում է գրեթե ամբողջ միջազգային հանրությունը, և հուսով եմ՝ միջազգային հանրության բոլոր անդամները կցանկանային, որ հայկական ժողովրդավարությունը հաջողի:
ցավոք, մեր մոլորակը բոլորիս համար ավելի ապահով վայր չդարձավ այս տարի: Դժվար է գտնել աշխարհի որևէ տարածաշրջան, որն ինքնին ապակայունացված չէ կամ չի տուժել հարևան տարածաշրջանի լարվածության հետևանքով: Հայաստանի 4 սահմաններից 2-ը, այդ թվում` Թուրքիայի հետ սահմանը, փակ է արդեն շուրջ 3 տասնամյակ: Հրաժարվելով Հայաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելուց, Ադրբեջանին աջակցելով ընդդեմ Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի՝ Թուրքիան շարունակում է մնալ անվտանգության լուրջ սպառնալիք հայ ժողովրդի համար, ով արդեն մեկ անգամ եղել է ցեղասպանության զոհ եւ ականատեսն է պատմական ճշմարտության ժխտման եւ կատաղի դիմադրության:
մեր հարևանների և ռազմավարական գործընկերների միջև հարաբերություններում առկա տարաբնույթ լարվածությունը մեզ շատ անհարմար իրավիճակի մեջ է դնում: Ռուսաստանը մեր հիմնական ռազմավարական գործընկերն ու դաշնակիցն է, Վրաստանը և Իրանը մեր ռազմավարական հարևաններն են: ԱՄՆ-ի, Եվրամիության եւ վերջինիս անդամ պետությունների հետ մենք ունենք ռազմավարական օրակարգ եւ գործընկերային հարաբերություններ:
Մեզ համար լուրջ մարտահրավեր է մեր գործընկերների միջև տարաձայնությունների թնջուկում հայտնվելը, քանի որ մենք անընդհատ ենթարկվում ենք նրանց մի մասի, կամ որ ավելի վատ է՝բոլորի կողմից ճիշտ չընկալվելու ռիսկին: Մենք ամեն ինչ անում ենք, որպեսզի հուսալի գործընկեր և լավ բարեկամ լինենք բոլորի համար՝ առանց որևէ մեկի հետ մեր հարաբերությունները վնասելու: Եվ մենք կշարունակենք ջանքեր գործադրել մեր տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքական միջավայրն առավել անվտանգ դարձնելու համար։
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումն առանցքային նշանակություն ունի մեր տարածաշրջանի կայունության և անվտանգության համար: Իմ պաշտոնավարման առաջին իսկ օրվանից ես քայլեր եմ ձեռնարկել հենց այս համատեքստում: Այս նպատակով, ես հանդես եկա հայտարարությամբ, որում ասվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ցանկացած լուծում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար:
Հատկանշական է, որ ես առաջին հայ ղեկավարն էի, ով նման դիրքորոշում հայտնեց հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ: Ինձ խստորեն քննադատեցին իմ երկրում լուծման այնպիսի բանաձևի համար, որը հավասարության նշան է դնում հակամարտության 3 կողմերի միջեւ: Այդուամենայնիվ, ես հավատում եմ, որ դա հակամարտության խաղաղ լուծման բանալին է, քանի որ այն ենթադրում է փոխզիջման, փոխադարձ հարգանքի և հավասարակշռության հնարավորություն:
Ես այդ բանաձևը ներկայացրեցի ոչ միայն հանրությանը, այլև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ներքո անցկացվող բանակցությունների շրջանակում: Առաջ ընթանալու համար ես ակնկալում էի նման հայտարարություն նաև Ադրբեջանից: Այնուամենայնիվ, Ադրբեջանի բարձրագույն իշխանությունները մնացին իրենց դիրքորոշմանը՝ ձգտելով ղարաբաղյան հիմնախնդրի այնպիսի լուծման, որն ընդունելի կլինի միայն Ադրբեջանի ժողովրդի համար:
Ի՞նչ է դա նշանակում իրականում: Դա նշանակում է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները մտադրություն չունեն լուծել այս հակամարտությունը: Փոխարենը, նրանք ցանկանում են հաղթել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին: Նրանք չեն ցանկանում գնալ որևէ փոխզիջման: Նրանց նպատակը վրեժխնդրությունն է 1990-ականներին և 2016 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ ագրեսիայի անհաջող փորձի համար: Այդ իսկ պատճառով նրանք բորբոքում են հակահայկական տրամադրություններ իրենց ժողովրդի մեջ, այդ պատճառով նրանք հսկայական ռեսուրսներ են ծախսում սպառազինության վրա, այդ իսկ պատճառով հայատյացությունն արդեն դարձել է Ադրբեջանի պաշտոնական քաղաքականությունը:
Փաստորեն, մեր հակառակորդները ցանկանում են հետ բերել Լեռնային Ղարաբաղի խորհրդային ժամանակների կարգավիճակը: Բայց դա ապարդյուն ջանք է, քանի որ խորհրդային շրջանում Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի ժողովուրդը հռչակել է իր անկախությունը և ինքնորոշում իրականացրել այնպես, ինչպես դա արեց Ադրբեջանը՝ դուրս գալով Խորհրդային միության կազմից: Ադրբեջանի այս դիրքորոշումը հավասարազոր է Խորհրդային միության վերականգնման գաղափարին։
Ադրբեջանի կառավարությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ներկայացնում է որպես Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տարածքային վեճ: Մենք բնավ համաձայն չենք հակամարտության այդպիսի մեկնաբանության հետ: Դա վեճ չէ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև: Այս վեճը տարածքային պահանջների մասին չէ: Խոսքը մարդկանց մասին է, տղամարդկանց, կանանց և իրենց հայրենիքում ապրելու նրանց իրավունքի մասին, այնպես, ինչպես ապրել են իրենց նախնիները դարերի ընթացքում:
Ցավոք, Ադրբեջանի իշխանությունները չեն ցանկանում խոսել այդ մարդկանց հետ և բանակցել նրանց հետ, քանի որ նրանք ցանկանում են ունենալ տարածքներ, բայց ոչ ժողովուրդ: Ավելի ճիշտ` տարածքներ, առանց ժողովրդի:
կարևոր եմ համարում բացատրել, թե ինչու եմ ես անդրադառնում այս թեմային: Կարող է թվալ, թե ես կամենում եմ նպաստել տարածաշրջանում լարվածության աճին: Իհարկե՝ ոչ, ընդհակառակը, ես ուզում եմ ասել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը շատ բարդ և ցավոտ հարց է տարածաշրջանի ժողովուրդների համար, որն անհնար է լուծել առանց ծանր և հետևողական աշխատանքի, առանց փոխզիջման, փոխադարձ հարգանքի և հավասարակշիռ մոտեցման:
Ուստի ես կոչ եմ անում իմ գործընկերոջը՝ նախագահ Իլհամ Ալիևին, ընդունել բանաձևը՝ պայմաններ ստեղծել խաղաղ գործընթացում առաջընթացի համար: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ցանկացած լուծում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի ժողովրդի, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի և Ադրբեջանի ժողովրդի համար: Մենք պետք է միասին աշխատենք՝ այս բանաձևը իրականություն դարձնելու համար:
մի քանի օր առաջ մենք նշեցինք Հայաստանի Անկախության օրը: 28 տարի առաջ Հայաստանը, որպես ինքնիշխան պետություն, դարձավ միջազգային հանրության լիիրավ անդամ` վերականգնելով իր տեղը և դերը համաշխարհային ասպարեզում:
Մենք միջազգային համագործակցության շահառուն ենք և միաժամանակ հանդիսանում ենք անվտանգության, զարգացման և մարդու իրավունքների օրակարգի ներդրող: Մենք կարևոր նշանակություն ենք տալիս արդյունավետ բազմակողմանիությանը: Մենք աշխատում ենք մեր բոլոր գործընկերների հետ, ինչպես միջազգային, այնպես էլ տարածաշրջանային մակարդակներում` խթանելու գլոբալ անվտանգությունը, միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարը, միջուկային զենքի չտարածումը, միջուկային անվտանգությունը և խաղաղապահ գործողությունները:
Հայաստանը մասնակցում է Մալիում, Լիբանանում, Կոսովոյում և Աֆղանստանում գործող խաղաղապահ գործողություններին և կատարում է բուժօգնություն և ականազերծման գործողություններ իրականացնող մարդասիրական առաքելություն:
Արդյունավետ բազմակողմանիության օգուտներն արտացոլված են Կայուն զարգացման նպատակներին հասնելու նպատակով իրականացվող գլոբալ ջանքերում: Հայաստանում Կայուն զարգացման նպատակների ազգայնացման գործընթացը փոխլրացվում է մինչեւ 2050 թվականը նախատեսված հավակնոտ վերափոխման ռազմավարության մեկնարկով, որը ներառում է 16 մեգա-նպատակներ:
Կրթության, նորարարության և սմարթ զարգացման առաջնահերթությունները, ներառական և մասնակցային քաղաքական և տնտեսական միջավայրը շեշտում են զարգացման և մարդու իրավունքների միջև փոխկապակցվածությունները: Կանանց և երիտասարդության դերը հետագա առաջ մղելը կարևորագույն նշանակություն ունի Հայաստանի համար: Մենք կշարունակենք կենտրոնանալ այս բոլոր հարցերի վրա՝ ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ միջազգային օրակարգում:
Ես կցանկանայի նաև կարեւորել տնտեսական և բնապահպանական քաղաքականության ինտեգրումը: Հայաստանն արդեն զգում է կլիմայի փոփոխության բացասական ազդեցությունը` արձանագրելով 1.3 աստիճան ջերմաստիճանի միջին բարձրացում: Այս գլոբալ մարտահրավերին դիմակայելու նպատակով մենք աշխատանքներ ենք տանում կլիմայի ֆինանսավորման նորարարական մեխանիզմի մշակման ուղղությամբ, որը մաս է կազմում Գլխավոր քարտուղարի հովանու ներքո կայացած Կլիմայի գործողությունների գագաթաժողովին Հայաստանի ստանձնած ազգային պարտավորության:
Կայուն զարգացումը եւ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը պետք է ներառական գործընթաց լինի: Այն պետք է հասանելի լինի բոլորին՝ անկախ նրա քաղաքական կարգավիճակից և աշխարհագրական դիրքից: Ոչ ոք, ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը, պետք է անմասն չմնա կայուն զարգացման գործիքներից: Ինչպես մյուսները, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղը պետք է ստանա միջազգային ֆինանսական և տեխնիկական աջակցություն՝ մարդու իրավունքների ամրապնդման, աղքատության հաղթահարման, կրթության բարելավման, կլիմայի փոփոխություններին արձագանքելու և ներառական հասարակություն կառուցելու համար:
Որպես ժողովրդավարական երկիր և միջազգային հանրության հուսալի և կանխատեսելի անդամ՝ Հայաստանը կշարունակի իր ներդրումն ունենալ միջազգային համագործակցության մեջ` գլոբալ խաղաղությունն ու անվտանգությունը պահպանելու, կայուն զարգացմանը նպաստելու և մարդու իրավունքներն ու հիմնարար ազատությունները պաշտպանելու համար:
Մենք հանձնառու ենք շարունակել կառուցողական երկխոսությանը միջազգային բոլոր գործընկերների հետ` դիմագրավելու համընդհանուր մարտահրավերները և առաջընթաց և բարգավաճում ապահովելու մեր ժողովուրդների համար:
Մենք դեմ ենք բաժանարար գծերին և առճակատման քաղաքականությանը: Մենք դեմ ենք փակ սահմաններին, որոնք 21-րդ դարում համարվում են անհեթեթություն, բայց դեռ առկա են մեր տարածաշրջանում:
Որպես մի ազգ, որն անցել է ցեղասպանության սարսափի միջով, մենք հանդես ենք գալիս մեր անկայուն տարածաշրջանում փոխըմբռնման և խաղաղության օգտին:
Ռազմական գերազանցության անիրատեսական հույսերի վրա հիմնված էսկալացիայի և սպառազինությունների մրցավազքի քաղաքականությունը Հարավային Կովկասում ապագա չունի:
Մեր տարածաշրջանի ժողովուրդներն արժանի են ապրել ազատ եւ խաղաղ՝ բարին արարելու, իրենց երեխաներին սնելու, կրթելու և լուսավոր ապագա կառուցելու համար:

“We should prove that democratic transformation in Armenia is sustainable” – Pashinyan’s speech at U
“We should prove that democratic transformation in Armenia is sustainable” – Pashinyan’s
speech at U
YEREVAN, SEPTEMBER 26, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan delivered speech at the 74th session of the UN General Assembly in New York, the PM’s Office told Armenpress.
Armenpress presents the text of the PM’s speech:
At the outset I would like to congratulate his Excellency Tijjani Muhammad-Bande on his election as the President of the UN General Assembly. I wish to assure you, Mr. President, of Armenia’s full support for your leadership during the 74th session of the General Assembly.
I also wish to express profound gratitude to Mrs. María Fernanda Espinosa, the President of the 73rd session, for her effective leadership and important legacy.
This is my second opportunity of representing my country in this highest body as Prime Minister of Armenia. Momentous changes have been taking place in our country since my previous appearance at the United Nations General Assembly. Parliamentary elections were held in Armenia last December. For the first time in about 25 years these elections and their results were fully accepted by our public and not contested by any political party. They received the best possible assessment by the international observers who held them as free, fair and transparent. This was a major achievement of the Armenian non-violent, velvet, people’s revolution of 2018.
Armenia’s peaceful revolution received praise and recognition by the international community. The international media acknowledged Armenia’s role in the global democratic search as hope for global democracy. In recognition of our democratic achievements the Economist magazine proclaimed Armenia as the country of the year in 2018.
Our determination to advance democracy and reforms is solid and compromising and unwavering. It is based on the strong mandate of our people to whom we are accountable in delivering reforms, securing justice, improving economic and social conditions and developing our nation.
Our democratic transformation and zero tolerance policy against corruption are not without resistance from former corrupted elites. Their vast financial resources are directed at escaping justice. Our government has not pursued a single case of redistribution of property. At the same time our resolve to press with reforms and justice is unwavering.
Our mass media is completely free from government control or interference. However, some of them are not free from meddling and control from the same old circles of former government, fabricating fake news and spreading mistrust in the public about the origins and purposes of the velvet revolution. Despite any challenge, our resolve to promote and protect freedom of media is unrelenting.
We have witnessed plenty of suspicion about the nature and purposes of our revolution. Some believed that this revolution was instigated by their global competitors in our region. The others were asking since they are not behind this revolution, who else could have done it?
From this high podium I would like to firmly state once again that the Velvet Revolution in Armenia was carried out by its proud citizens in manifestation of their will to reject corruption, abuse and monopolization of power, consistent falsification of elections and political frauds. There is absolutely no need to approach the free expression of will of the Armenian people who are the ultimate sovereign of the country from the angle of the competition of global powers.
The political transformations in Armenia were about the fulfillment of a dream to have a free, democratic and happy country, a dream which was born in the late 1980s at the end of the Cold War and led our people to independence.
Armenia’s non-violent, velvet, people revolution is a proof of democratic change in the contemporary world. But the revolution was just the beginning of our mission, and probably even the easiest part of it. Currently, we are in new, more important and difficult stage of our mission. We should prove that democratic transformation in Armenia is sustainable. We are proud to have already delivered some concrete results. Our economy is growing steadily and quite rapidly. The growth is based on a very important ideological transformation which has occurred in our country. The individual effort of every citizen does matter. This principle is the most important driving force of our economic revolution, and the most important mission of our government is to inspire and convince our citizens to trust their talent and ability to make real changes.
Individual efforts have been the main formula of success of our political revolution. Before the revolution there was only a small group of people who believed that individual effort could bring about political changes in our country. But today this is a commanding idea for the overwhelming majority of Armenian citizens, therefore our overall goal is to accomplish the economic revolution exactly in the same way that the political revolution was achieved earlier.
Reforming and strengthening institutions are the most powerful instrument we possess in addressing the challenges that democratic Armenia is facing today. Immediately after coming to power we initiated a package of drastic measures to establish democratic institutions that have never existed in our country before. Among the measures are, for example, the effort aimed at establishing an independent judiciary, anti-corruption bodies and level playing fields for all economic and political players. Empowerment of women is yet another area where we have made bold steps to register visible results.
The most important part of our institutional reforms is education. We believe that only through promoting education we can make our democracy irreversible and can achieve sustainable economic growth. Our vision is to make lifelong education a nationwide activity for all layers of our society from children to adults. The Armenian government is determined to continue institutional reforms, but we also count on the support of the international community to stand with the young Armenian democracy to address its challenges. We need to have access to the international best practices to save time and resources. We need to avoid the mistakes previously made by other democracies to make our democratic reforms more fruitful and efficient.
Taking this opportunity I want to express my gratitude to all our international partners who are fully committed to assisting our reform agenda. In particular, we are grateful to the United Nations, and its programs and agencies, as well as the regional partners, including the European Union and the Council of Europe. In fact, I mentioned the United Nations our global organization embracing the wall of the international community, and I hope all members of the international community would like the Armenian democracy to succeed.
Unfortunately, the world has not become a safer place for all of us throughout this year. It is difficult to find any region in the world which is not destabilized or impacted by tensions in the neighborhood. Two out of the four international borders of Armenia included the one with Turkey have been closed for almost three decades. By refusing to establish diplomatic relations with Armenia, overtly assisting Azerbaijan against Armenia and Nagorno Karabakh, Turkey remains a serious security threat to Armenia and the Armenian people who had experienced the deep tragedy of the Genocide and continue to face the fierce denial of truth and justice.
The various degree of tension existing in the relations among our neighbors and strategic partners put us in very challenging conditions. Russia is our key strategic partner and ally. Georgia and Iran are our strategic neighbors. We have a strategically significant agenda and partnership with the United States, the European Union and its member states. We observe with concern sets of disagreements among our friends, strategic partners and allies. These realities put significant challenges to us because we face a persistent risk of not being correctly understood by some of our friends or, even worse, by all of them. We are doing our best to remain a reliable partner and a good friend for all of them without damaging our relations with any of them, without promoting our relations with one partner at the expense of the other. We will continue to invest every effort in making our regions, geopolitical environment safer.
The peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict is of crucial importance for the stability and the security of our region. Since my very first day in office I have been taking steps in this very context. With this end in view, I publicly stated that any solution of the NK conflict must be acceptable for the people of Armenia, Nagorno Karabakh and Azerbaijan.
It’s noteworthy, that I was first Armenian leader to voice such position about the settlement of the conflict. I was heavily criticized in my country for such a formula of solution which places the three parties of conflict on an equal footing. Nevertheless, I strongly believe that this is the only way to the peaceful and lasting settlement of the conflict because it offers a possibility of comprise, mutual respect and balance.
I introduced this formula not only publicly, but also within the negotiations under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship. In order to move forward I expected similar statement from Azerbaijan. However, the highest authorities of Azerbaijan remain on their position which aims at a solution of the NK conflict acceptable only for the people of Azerbaijan.
What does it mean in reality? It means that the Azerbaijani authorities do not have any intention to solve this conflict, instead they want to defeat the people of Nagorno Karabakh, they don’t want to seek any compromise. What they aim at is a revenge for the unsuccessful attempted aggressions against the people of Nagorno Karabakh in 1990s and in 2016. This is why they are inflaming anti-Armenian sentiments among their people. This is why they are spreading enormous resources on armament. This is why the anti-Armenian hate speech has become official policy in Azerbaijan.
In fact, the Azerbaijani authorities want to bring back the Soviet time status of Nagorno Karabakh. But it is a futile effort because the people of Soviet-era Nagorno Karabakh Autonomous Region declared their independence and exercise their self-determination as did Azerbaijan seceding from the Soviet Union. This position of Azerbaijan is tantamount of claiming restoration of Soviet Union.
Azerbaijani government presents the NK conflict as a territorial dispute between Armenia and Azerbaijan. We totally disagree with such an interpretation of the conflict. It is not a dispute between Armenia and Azerbaijan. This dispute is not about territorial claims. It is about people, about real men and women and their right to live in their homeland in the way that their ancestors lived over many centuries.
Unfortunately, the Azerbaijani authorities do not want to talk to these people and negotiate with them because they want to have that territories, but not the people. To be more precise, territories without the people.
It is very important to explain the reason why I am referring to this part of the story. Do you think I want to contribute to the tension in our region? Of course, not. On the contrary, I want to make it clear that the conflict of Nagorno Karabakh is a very complicated and very painful issue for the peoples of the region, that it is impossible to settle it without hard and consistent work, without compromise, mutual respect and balance.
Therefore, I want to invite my Azerbaijani counterpart, President Ilham Aliyev, to accept the formula that will create condition for our breakthrough in the peace process. Any solution to the NK conflict must be acceptable for the people of Armenia, the people of Nagorno Karabakh and the people of Azerbaijan. We need to work together to translate this formula into reality.
A few days ago we celebrated Armenians’ Independence Day. 28 years ago Armenia as a sovereign nation became a full member of the international community, regaining its place and role in the global arena.
We are benefactors of international cooperation and contributors to its security, development and human rights agenda. We place significant importance to effective multilateralism. We work with all our partners both at international and regional levels to advance global security, fight against international terrorism, non-proliferation, nuclear security and peacekeeping operation.
Armenia participates in the international peacekeeping operations in Lebanon, Mali, Kosovo and Afghanistan and carries out a humanitarian mission in Syria delivering medical assistance and humanitarian demining to the benefit of the civilian populations affected by crisis.
The benefits of effective multilateralism reflect strongly in our global efforts to advance cooperation in the implementation of Sustainable Development Goals. In the Armenia the process of the nationalization of SDGs complements the launch of the ambitious transformational national strategy for 2050 which involve 16 mega-goals embracing all the SDGs.
The priorities of advancing education, innovation and smart development, inclusive and participatory, political and economic environment underline the inter-linkages between development and human rights. Further advancing the role of women and youth is a critical importance for Armenia. We will continue to focus on all these issues both domestically and in our international agenda.
Enhanced integration of economic and environmental policies is of high importance. Having registered a 1.3 C average temperature increase Armenia is already facing the negative impact of climate change. To address this global challenge we have been working to develop an innovative climate finance mechanism which is part of Armenia’s national pledge for the Climate Action Summit of the Secretary General.
Promoting sustainable development and human rights should be an inclusive process. It should be made accessible to everyone regardless of political status or geographical location. No one should be left behind, including the people of Nagorno Karabakh, who should have access to the same tools of sustainable development available for others. Nagorno Karabakh should be able to benefit from international financial and technical assistance to strengthen human rights, eradicate poverty, improve education, respond to climate change and build an inclusive society.
Armenia as a democratic country and a reliable member of the international community will continue to make its contribution to the international cooperation to maintain global peace and security, to promote sustainable development and to protect human rights and fundamental freedoms. We are committed to a constructive dialogue with all international partners to address common challenges and provide progress and prosperity for our nations.
We are against dividing lines and the policy of confrontation. We are against closed borders which are considered redundant and unacceptable in the 21st century, but still exist in our region.
As a nation that has experienced the horrors of Genocide in the past we stand for promoting mutual understanding and peace in our volatile region.
The policy of escalation and arms race based on illusive hopes for military superiority has no future in the South Caucasus.
The peoples of our region deserve to live in peace and prosperity, freely exercise their human rights and freedoms, build brighter future for themselves and their children.