ՀՀ վարչապետը զոհված զինծառայողների մայրերին խնդրեց տալ խնդիրները հերթով լուծելու հնարավորություն
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 19-ին հանդիպեց զոհված զինծառայողների ընտանիքների անդամներին, ովքեր կառավարության շենքի մոտ բողոքի ակցիա էին կազմակերպել` պահանջելով փոխհատուցում իրենց կորստի համար: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ վարչապետը հիշեցրեց՝ կառավարության առաջին որոշումներից մեկն է եղել, որ Հայաստանի զինծառայողների պաշտպանության հիմնադրամը վճարումներ իրականացնի 2014 թվականի հունվարի 1-ից մարտական հերթապահության ժամանակ տեղի ունեցած դեպքերի համար: Նախկինում` վճարումները իրականացվում էին 2017 թվականի հունվարի 1-ից հետո տեղի ունեցած դեպքերի համար:
«Դրանից 7 ամիս հետո որոշում կայացվեց, որ վճարումներ իրականացվեն 2008 թվականից հետո տեղի ունեցած դեպքերի համար: Ընդամենը մեկ տարվա մեջ 9 տարով հետ ենք տարել: Ես մի քանի անգամ հայտարարել եմ, որ մեր խնդիրն է, որ այս հիմնադրամը պետք է հետ գնա մինչև 1990-ականներ: Դրա համար պետք է, որ աշխատատեղերը գրանցվեն (կրճատվի ստվերը աշխատաշուկայում, որպեսզի աշխատողի վճարած 1000 դրամներով ավելանան հիմնադրամի գումարները-խմբ.), և քաղաքացիները դրան արձագանքել են: Այս տարի մենք 65 հազարից ավելի նոր գրանցված աշխատատեղ ունենք: Վերջին ասուլիսի ժամանակ ես ասացի, որ 1000 դրամի հիմնադրամի վճարումները ավելանում են»,- ընդգծեց ՀՀ վարչապետը: Նիկոլ Փաշինյանը խնդրում է զոհված զինծառայողների մայրերից տալ հնարավորություն, որ այդ խնդիրները հերթով լուծեն:
«Ես հիմա որպես վարչապետ ամաչում եմ, որ այսպիսի հարց եմ քննարկում, որովհետև համարում եմ, որ այս հարցը վաղուց պետք է լուծված լիներ: Ներողություն եմ խնդրում բոլորիցդ, որ ձեր հարցը մինչև այսօր լուծված չէ»,- ասաց Փաշինյանը:

Премьер попросил матерей погибших военнослужащих дать возможность поочередного решения проблем
19 сентября премьер-министр Армении Никол Пашинян встретился с членами семей погибших военнослужащих, которые у здания правительства организовали акцию протеста, требуя компенсации их потерь. Как сообщает «Арменпресс», премьер-министр напомнил, что одним из первых решений правительства было решение о том, чтобы Фонд защиты военнослужащих Армении осуществлял выплаты за случаи, имевшие место в ходе боевого дежурства с 1 января 2014 года. Ранее выплаты производились за случаи, произошедшие после 1 января 2017 года.
“Через 7 месяцев было принято решение о выплатах за случаи, произошедшие после 2008 года. Всего за год мы спустились на 9 лет. Я несколько раз заявлял, что наша проблема в том, что выплаты фонда должны дойти до 1990-х годов. Для этого необходимо, чтобы регистрировались рабочие места (сократился бы теневой рынок труда, чтобы увеличилось бы количество 1000 драмов, выплачиваемых работниками фонду - прим. ред.), и граждане отреагировали на это. В этом году у нас более 65 тысяч новых зарегистрированных рабочих мест. Во время последней пресс-конференции я сказал, что количество выплат фонду 1000 драмов увеличилось”, - подчеркнул премьер-министр РА. Премьер-министр матерей погибших военнослужащих попросил дать возможность поочередного решения проблем.
“Сейчас, мне как премьер-министру, стыдно, что я обсуждаю такой вопрос, потому что считаю, что этот вопрос давно должен был быть решен. Прошу прощения у всех Вас, что Ваш вопрос до сих пор не решен”, - сказал Пашинян.