Ապրիլյան քառօրյայի ընթացքում վիրավորված զինծառայողի բուժումը կկազմակերպվի արտերկրում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունը զինվորական ծառայության պարտականությունները կատարելիս հրազենային վնասվածք ստացած Հայկ Բենիամինի Սեխլիյանի բուժումը Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում իրականացնելու նպատակով հատկացրեց 9 մլն 436.8 հազար դրամ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հիշեցրեց, որ դեպքը տեղի է ունեցել 2016-ի ապրիլի 5-ին՝ Թալիշում: Պաշտպանության նախարարության հատուկ նշանակության ստորաբաժանման պայմանագրային ավագ սերժանտ Հայկ Սեխլիյանը ստացել է ականապայթյունային ողնաշար-ողնուղեղային վիրավորում:
«Գումարը ներառում է ստացիոնար բուժման և կեցության ծախսերը, ճանապարհածախսը: Կա մասնագիտական եզրակացություն, որ Հայկ Սեխլիյանի բուժումը Հայաստանում հնարավոր չէ»,- ասաց նախարարը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հավելեց, որ այս հարցը քննարկել են բավականին երկար ու մանրամասն: «Եկել ենք եզրահանգման, որ բոլոր այն դեպքերում, երբ պատշաճ բուժումը հնարավոր է իրականացնել Հայաստանում, մենք նման լուծումների չենք գնա՝ ուղղակի ֆորմալ արտասահման ուղարկելու տրամաբանությամբ, իսկ այն դեպքերում, երբ կա հստակ մասնագիտորեն հիմնավորված անհրաժեշտություն, իհարկե, այդ դեպքերը առանձին-առանձին կքննարկենք և կկայացնենք որոշում»,- ասաց Վարչապետ Փաշինյանը:

Военнослужащий, получивший ранение во время Апрельской войны, будет лечиться за рубежом
Правительство Армении выделило 9 млн 436.8 тысяч драмов на лечение в Федеративной Республике Германии Айка Бениаминовича Сехлияна, получившего огнестрельное ранение при исполнении воинских обязанностей. Как передает «Арменпресс», министр обороны Армении Давид Тоноян напомнил, что инцидент произошел в Талише 5 апреля 2016 года.
Старший сержант-кнтрактник подразделения специального назначения Министерства обороны Армении Айк Сехлиян получил взрывную спинномозговую травму.
“Сумма включает расходы на стационарное лечение, проживание и проезд. Есть профессиональное заключение, что лечение Айка Сехлияна в Армении невозможно”, - сказал министр.
Премьер-министр Никол Пашинян добавил, что этот вопрос обсуждался довольно долго и подробно. “Мы пришли к выводу, когда надлежащее лечение возможно осуществить в Армении, по логике формальной отправки за границу мы не будем выносить подобные решения, но когда есть четко обоснованная профессионально необходимость, конечно, мы отдельно будем обсуждать эти случаи и принимать решения”, - сказал премьер-министр Пашинян.