Բոլթոնը խիստ քննադատության Է ենթարկել Թրամփի արտաքին քաղաքականությունը. Politico
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային անվտանգության հարցերով ԱՄՆ-ի նախագահի նախկին օգնական Ջոն Բոլթոնը դռնփակ հանդպմանը քննադատության Է ենթարկել ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի արտաքին քաղաքականությունը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է Politico հրատարակությունը՝ վկայակոչելով աղբյուրներ:
Նշվում Է, որ նախկին խորհրդականը չի թաքցրել իր տարաձայնությունները նախագահի հետ: Մասնավորապես, նրան վրդովեցրել Է Թրամփի որոշումը «Թալիբան» աֆղանական շարժման պարագլուխներին Քեմփ Դեւիդում ԱՄՆ-ի նախագահի քաղաքամերձ նստավայր հրավիրելու Թրամփի որոշումը: Նրա խոսքով՝ դա հարգանքի բացակության դրսեւորում Է սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչության զոհերի նկատմամբ:
Բացի դրանից, Բոլթոնը կարծիք Է հայտնել, որ Հյուսիսային Կորեայի եւ Իրանի հետ ցանկացած բանակցություններ «դատապարտված Էին ձախողման»: Նրա խոսքով՝ այդ երկրները ցանկանում են բանակցություններ վարել միայն պատժամիջոցներից ազատվելու շուրջը՝ իրենց տնտեսությունների պաշտպանության համար:
Պետության ղեկավարի նախկին օգնականը նաեւ այն կարծիքին Է, որ Թրամփի հրաժարումը հունիսին Իրանի զինված ուժերի կողմից ամերիկյան անօդաչու թռչող ապարատը խոցելու պատասխան գործողություններից «հող նախապատարաստեց» Թեհրանի հետագա «ագրեսիվ գործողությունների» համար: Նա ենթադրել Է, որ պատասխան գործողությունների ձեռնարկման դեպքում Սաուդյան Արաբիայի նավթային օբյեկտների վրա հարձակումներ տեղի չԷին ունենա:

Politico: Болтон подверг резкой критике внешнюю политику Трампа
Бывший помощник президента США по национальной безопасности Джон Болтон подверг критике внешнюю политику президента США Дональда Трампа на закрытой встрече. Как передает Арменпресс, об этом сообщает издание Politico со ссылкой на источники.
Отмечается, что бывший советник не скрывал своих разногласий с президентом. В частности, его возмутило решение Трампа пригласить лидеров афганского движения «Талибан»  в загородную резиденцию президента США в Кэмп-Дэвиде. По его словам, это проявление неуважения к жертвам теракта 11 сентября.
Кроме того, Болтон высказал мнение, что любые переговоры с Северной Кореей и Ираном были «обречены на провал». По его словам, эти страны лишь хотят вести переговоры об освобождении от санкций для поддержки своей экономики.
Бывший помощник главы государства также считает, что отказ Трампа от ответных действий на сбитый в июне иранскими ВС американский беспилотный летательный аппарат "подготовил почву" для последующих "агрессивных действий" Тегерана. Он предположил, что в случае принятия ответных мер нападения на саудовские нефтяные объекты не произошло бы.