Հայաստանն Իսրայելում դեսպանություն կբացի
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունը կքննարկի Իսրայելի Պետությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանություն ստեղծելու մասին որոշման նախագիծը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այն ընդգրկված է կառավարության սեպտեմբերի 19-ի նիստի օրակարգում:
Ըստ հիմնավորման՝ հայ-իսրայելական երկկողմ հարաբերությունների կայուն զարգացումն ապահովելու առումով, կարևորվում է հնարավորինս սեղմ ժամկետներում (2019թ. վերջ, 2020թ. սկիզբ) Թել Ավիվում ՀՀ դեսպանություն ստեղծելը:
«Իսրայելում ՀՀ դեսպանություն ստեղծելը, և այդպիսով երկկողմ հարաբերություններին նոր զարկ տալն ուղղված է տարածաշրջանում Հայաստանի շահերն առավել արդյունավետ պաշտպանելուն: Դեսպանություն հիմնելը միտված է նաև պետական մակարդակով ներգրավվելու բազմադարյա հայկական ներկայության, հարուստ պատմա-մշակութային ժառանգության, Հայ առաքելական եկեղեցու՝ Սուրբ վայրերի իրավատեր լինելու պահպանմանը»,- ասված է հիմնավորման մեջ:
Հայաստանի Հանրապետության և Իսրայելի Պետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են դեռևս 1992թ. ապրիլին:
Վերջին տարիներին զգալիորեն աճել են հայ-իսրայելական երկկողմ համագործակցության զարգացման դինամիկան, ինչպես նաև տարբեր մակարդակներում շփումները:
Դիվանագիտական հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից հարկ է նշել, որ 2000-2008թթ. ընթացքում Իսրայելում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանն է եղել Էդվարդ Նալբանդյանը՝ նստավայրը Փարիզ, 2012-2018թթ. ընթացքում Եգիպտոսում ՀՀ դեսպան Արմեն Մելքոնյանը համատեղությամբ նշանակվել է դեսպան Իսրայելում, իսկ 2018 թվականի մարտից Իսրայելի Պետությունում ՀՀ դեսպանն է Արմեն Սմբատյանը, նստավայրը՝ Երևան:

Armenia to open Embassy in Israel
YEREVAN, SEPTEMBER 18, ARMENPRESS. The Government of Armenia will discuss the draft decision of opening an Embassy in Israel, ARMENPRESS reports the issue is included in the agenda of September 19 session of the Cabinet.
The substantiation is that it is important to establish the Embassy of the Republic of Armenia in Tel Aviv as soon as possible (end of 2019, beginning of 2020) in order to ensure sustainable development of Armenian-Israeli bilateral relations.
''The establishment of the Armenian Embassy in Israel, by which bilateral relations will be fostered, is aimed at the better protection of Armenia’s interests in the region’', the substantiation of the draft reads, adding that it is also aimed at retaining the rights of Armenia over Armenian historical-cultural heritage.
Diplomatic relations between Armenia and Israel were established in 1992. During the recent years the cooperation dynamics between Armenia and Israel significantly rose.
Ambassador of Armenia to Israel during the period of 2000-2008 was former foreign minister of Armenia Edward Nalbandian (residency in Paris), Armenian Ambassador to Egypt from 2012-2018 Armen Melkonyan was appointed also Ambassador to Israel (dual accreditation), while from 2018 until now Armen Smbatyan is the Ambassador of Armenia to Israel (residence in Yerevan).