Հնդկաստանում արգելել են Էլեկտրոնային սիգարետները
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանի ֆինանսների եւ կոպորացիաների գործերի նախարար Նիրմալա Սիթարամանը հայտարարել Է երկրի տարածքում Էլեկտրոնային սիգարետների արգելման մասին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 18-ին հայտնել Է Hindustan Times թերթը:
«Արգելված են Էլեկտրոնային սիգարետների արտադրությունը, ներմուծումը, արտահանումը, փոխադրումը, պահպանումը եւ դրանց հետ կապված գովազդը»,-ընդգծել Է գերատեսչության ղեկավարը: Օգոստոսի 22-ին Հնդկաստանի առողջապահության նախարարությունն առաջարկել Էր արգելել Էլեկտրոնային սիգարետների արտադրությունը, ներմուծումը եւ վաճառքը երկրի ամբողջ տարածքում եւ այդ արգելքը խախտելու համար պատիժ սահմանել ընդհուպ մինչեւ բանտարկություն:
Հնդկաստանում, որի բնակչությունը կազմում Է 1,35 մլրդ մարդ, հաշվում Է 106 մլն չափահաս ծխող: Ծխախոտ օգտագործող մարդկանց թվաքանակով այս երկիրն աշխարհում երկրորդ տեղն Է զբաղեցնում Չինաստանից հետո: Ավելի վաղ Հնդկաստանի 29 նահանգներից 16-ի եւ յոթ վարչական տարածքների իշխանությունները Էլեկտրոնային սիգարետների արգելք Էին սահմանել, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Индии запретили электронные сигареты
Министр финансов и по делам корпораций Индии Нирмала Ситараман объявила о запрете электронных сигарет на территории страны. Как передает Арменпресс, об этом в среду сообщила газетаHindustan Times.
"Запрещены производство, импорт, экспорт, транспортировка, хранение и реклама, связанные с электронными сигаретами", - подчеркнула глава ведомства.
22 августа Министерство здравоохранения Индии предложило запретить производство, импорт и продажу электронных сигарет на всей территории страны и ввести наказание вплоть до тюремного заключения за нарушение этого запрета.
В Индии, население которой составляет 1,35 млрд человек, насчитывается 106 млн взрослых курильщиков. По численности людей, употребляющих табак, эта страна занимает второе место после Китая. Ранее власти 16 из 29 штатов и семи административных территорий Индии ввели запрет на электронные сигареты.