FrontNews. Ադրբեջանը Վրաստանի տարածքում դիրքեր է տեղակայել
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը Հայաստանի հետ սահմանակցող հատվածում իր դիրքերը տեղաշարժել է Վրաստանի տարածքների հաշվին: Միջազգային FrontNews կայքի վերլուծաբանները այդպիսի եզրակացության հանգել են Հայաստանի, Ադրբեջանի և Վրաստանի սահմանների հատման վայրի արբանյակային լուսանկարների ուսումնասիրության արդյունքում:
Լուսանկարներում երևում է, որ Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայության հենակետերից մեկը տեղակայված է Պապաքար (ադր. Բաբաքյար) բլուրի վրա: Շուրջ մեկ շաբաթ առաջ Ադրբեջանի ՊՍԾ-ն տեղեկություն էր տարածել, թե «նոր ռազմավարական բլուրներ են գրավել», չնայած նրան, որ դիրքերի տեղաշարժն իրականացրել են Ադրբեջանի տարածքում, մինչդեռ Հայաստանի զինված ուժերը նույն հատվածում դիրքերը առաջ են տարել ընդհուպ մինչև քարտեզների վրա նշվող սահմանագիծը: Նշված փաստը նաև գրավել է վրացի վերլուծաբանների ուշադրությունը, որոնք նկատել են, որ ադրբեջանական զինուժի կողմից այդ հատվածում վաղուց զբաղեցրած բարձունքը իրականում Վրաստանի տարածքում է, և այդ քայլով Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է վրացական պետության պետական սահմանը:
Ընդ որում հատկանշական է, որ Վրաստանի սահմանը խախտվել է ոչ միայն այդ հատվածում. Ադրբեջանը դիրքեր է տեղեկայել մինչև «Կարմիր կամուրջ» մաքսային անցակետին հարող տարածքները: Նշված խրամուղիներից և Պապաքար բարձունքից վերահսկվում են Վրաստանի տարածքները և որևէ կապ չունեն Հայաստանի տարածքների հետ ու չեն կարող ունենալ, քանի որ բավականին հեռու են տեղակայված: Հատկապես հետաքրքիր է այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանը նշված հատվածում նոր դիրքեր տեղակայել է 2008-2009 թթ., երբ Վրաստանը կրում էր Հարավային Օսիայի հակամարտության հետևանքները ու անհամեմատ թուլացած էր:
Ադրբեջանը սրան զուգահեռ բավականին կոշտ քաղաքականություն է վարում Վրաստանի հետ տարբեր տարածքային վեճերի հարցում: Վրաստանը և Ադրբեջանը այժմ փորձում են հստակեցնել Դավիթ Գարեջայի վանական համալիրի զբաղեցրած տարածքների բաժանման հարցը: Ադրբեջանը փորձում է վրացական մշակույթի ժառանգությունը ներկայացնող վանքերը ներկայացնել իբրև «ալբանական»: 2019 թ. օգոստոսին ադրբեջանական կողմը, չնայած սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովների բանակցություններին, վրացական վանքերի տարածքում նոր հենակետ տեղակայեց:
Ինչպես արդեն նշեցինք, այստեղ Ադրբեջանը ոչ միայն առաջ է քաշում իր տարածքային հավակնությունների հարցը, այլև փորձում է կեղծ և հակագիտական «հիմնավորումներով» ներկայացնել, թե 6-րդ դարի վրացական համալիրը «ալբանական մշակույթի հուշարձան» է: Դատելով ադրբեջանական կողմի ագրեսիվ հայտարարություններից՝ նրանք չեն պատրաստվում զիջումների գնալ: Օրինակ Ադրբեջանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահ Յագուբ Մահմուդովը պնդում է, թե ողջ Արևելյան Վրաստանը «Ադրբեջանի պատմական տարածքն» է, իսկ Թբիլիսին՝ «հին ադրբեջանական քաղաք»:

FrontNews: Азербайджан расположил позиции на территории Грузии
Азербайджан передвинул позиции на границе с Арменией за счет грузинских территорий. Аналитики международного новостного сайта FrontNews пришли к такому выводу после изучения спутниковых снимков с перекрестка границ Армении, Грузии и Азербайджана.
На снимках видно, что один из опорных пунктов азербайджанских пограничников расположен на высоте Папакар (аз. Бабакяр).  Неделей ранее Государственная пограничная служба Азербайджана с помпой сообщила о “захвате новых стратегических позиций”, хотя просто незначительно продвинулась на своей территории, в то время как армянские позиции были передвинуты вплоть к государственной границе. Это привлекло внимание в соседней Грузии, где заметили, что высота, давно занятая азербайджанцами, на самом деле принадлежит Грузии и этим самым Азербайджан грубо нарушает грузинскую государственную границу.
При этом грузинская граница нарушена не только в этом месте, Азербайджан расположил позиции до таможенного пункта “Красный мост”. С этих траншей и высоты Папакар контролируется грузинская территория, к границе Армении позиции никакого отношения не имеют и иметь не могут. Особенно интересен тот факт, что Азербайджан занял позиции на высоте в 2008-2009 годах, когда Грузия переживала последствия конфликта в Южной Осетии и была ослаблена.
Одновременно с этим Азербайджан проводит довольно жесткую политику в отношении территориальных споров на границе с Грузией. Тбилиси и Баку сейчас делят грузинский монастырский комплекс Давид Гареджа, который азербайджанская сторона считает “албанским”. В начале августа этого года дело дошло до укрепления границы, вплотную к грузинским храмам был установлен новый аванпост азербайджанских пограничников.
Споры о принадлежности комплекса не ограничиваются только вопросом о территориальной составляющей. Азербайджанская сторона считает монастырский комплекс VI века «памятником албанской культуры» и судя по агрессивным заявлениям в научных кругах, на уступки грузинской стороне не пойдет. Например, директор Института истории НАНА академик Ягуб Махмудов считает не только Давид Гареджи азербайджанским, называя его Кешикчидаг. По его мнению, “Восточная Грузия — исконные азербайджанские земли. Тифлис — древний азербайджанский город”. А в протестах местного грузинского населения академик Махмудов рассмотрел “провокации армянского лобби”.
Не удивительно, если и в случае неудовольствия со стороны Грузии по поводу расположения азербайджанских позиций на территории Грузии в Баку рассмотрят “армянский след”.