Գյումրին պատրաստ է քաղաքի տոնին. օրը նշանավորվելու է վարչապետի և բազմաթիվ հյուրերի այցով
ԳՅՈՒՄՐԻ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գյումրին օգոստոսի 25-ին նշում է «Գյումրու օր»-ը: «Վարպետների քաղաք» խորագիրը կրող միջոցառման շրջանակում ժամը 11:00-ից սկսած բացօթյա տարաբնույթ միջոցառումներ կանցկացվեն քաղաքի տարբեր հատվածներում՝ տոնական համերգներ, ցուցադրություններ, տիկնիկային ներկայացում և այլն: Ամենակարևոր միջոցառումներից մեկը հիմնանորոգված «Շիրազի» փողոցի վերաբացումն է:
Նորաբաց Շիրազի փողոցում գյումրեցի վարպետները կներկայանան իրենց արհեստներով ու արվեստով: Տոնական օրը յուրովի կներկայանան նաև քաղաքի թանգարանները, իսկ ժամը 17։00-23:00-ը տեղի կունենա տոնական համերգ՝ գյումրեցի ու հրավիրված երգիչ-երգչուհիների կատարմամբ: Համերգին ելույթ կունենան նաև հայտնի երգչուհիներ Նունե Եսայանն ու Իվետա Մուկուչյանը:
«Քաղաքի օր» միջոցառմանը ներկա է լինելու նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Լինելու են հյուրեր ոչ միայն հանրապետության տարբեր համայնքներից, այլ նաև տարբեր երկրներից: Օրը կավարտվի կենտրոնական հրապարակում՝ տոնական համերգով և հրավառությամբ:

Гюмри готов к празднику города-день ознаменуется визитом премьер-министра и многочисленных гостей
25 августа второй город республики отмечает праздник — День Гюмри. В рамках широкого мероприятия под названием «Город мастеров» в разных частях города, начиная с 11:00, будут проходить мероприятия под открытым небом: праздничные концерты, показы, кукольные спектакли и многое другое. Одним из наиболее важных событий является открытие обновленной улицы Шираза.
На этой улице прославленные мастера из Гюмри представят свои ремесла и искусство. Музеи города по-своему отметят праздничный день. С 17:00 до 23:00 часов состоится праздничный концерт с выступлениями гюмрийских и приглашенных певцов. На концерте также выступят известные певицы Нуне Есаян и Ивета Мукучян.
В День города Гюмри посетит и премьер-министр РА Никол Пашинян. Ждут гостей не только из разных общин республики, но и из разных стран. День завершится на центральной площади праздничным концертом и фейерверком.