Կենտրոնական բանկը թողարկել է «Ծովակալ Իսակով-125» արծաթե հուշադրամը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկը թողարկել է «Ծովակալ Իսակով-125» արծաթե հուշադրամը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԿԲ հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից:
Ծովակալ Իսակովը (Հովհաննես Տեր-Իսահակյան, 1894-1967 թթ.) անվանի հայ զինհրամանատար է, Խորհրդային Միության նավատորմի ծովակալ (1955 թ.), ԽՄ հերոս (1965 թ.):
1913 թ. ավարտել է Թիֆլիսի ռեալական ուսումնարանը, 1917-ին՝ Պետրոգրադի գարդեմարինյան, 1928-ին՝ Լենինգրադի ռազմածովային ակադեմիայի բարձրագույն հրամկազմի կատարելագործման դասընթացները: Կյանքի մեծ մասը Իսակովը նվիրել է ծառայությանը նավատորմում, ուր զբաղեցրել է բարձր պաշտոններ։ 1932 թ-ից դասավանդել է Ռազմածովային ակադեմիայում, իսկ 1938-1939 թթ․ զբաղեցրել է պետի պաշտոնը։ Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին մեծագույն ներդրում է ունեցել Սևծովյան և Բալթիական նավատորմերի մարտական գործողությունների պլանների մշակման գործում:
Ռազմածովային գործին զուգընթաց Իսակովը զբաղվել է ռազմապատմական և ռազմատեսական հարցերով, մասնակցել է Առաջին համաշխարհային պատերազմի պատմության փաստաթղթերի ժողովածուների կազմմանն ու խմբագրմանը, ռազմածովային ուժերի մարտական կանոնագրքերի մշակմանը: 1947 թ. նշանակվել է եռահատոր «Ծովային ատլասի» խմբագրական կոլեգիայի նախագահ:
Ռուսաստանի Դաշնության ռազմածովային ուժերում ծովակալ Իսակովի անունով կա հածանավ, Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության քաղաքներում` փողոցներ:

YEREVAN, AUGUST 23, ARMENPRESS. (Press Release, Central Bank of Armenia) The Armenian Central Bank has issued the Admiral Isakov 125 collector coin.
Admiral Isakov (born Hovhannes Ter-Isahakyan 1894-1967)is a famous Armenian military commander, Soviet Union Navy Admiral(1955), Hero of the Soviet Union (1965).
Isakov graduated from the Tiflis realschule in 1913. In 1917 he left the Naval Guards School of Petrograd and in 1928 completed the excellence courses at the Naval Academy of Leningrad. The greater part of Isakov’s life was dedicated to service in the navy, where he held high positions. Isakov lectured at the Soviet Naval Academy since 1932 and was the Head of the Academy in 1938-1939. During WW2 Isakov played a crucial role in shaping the Soviet navy, particularly the Baltic and Black Sea flotillas.
Apart from commitment to naval affairs, Isakov was greatly involved in study of naval history and doctrine, took part in the compilation and editing of WW1 history conventions and worked on the development of naval regulations. In 1947 he was appointed as president of the editorial board of a three-volume work “The Atlas of the Sea”.
A cruiser of the Navy of the Russian Federation is named after Admiral Isakov, and there are streets in the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh named after Isakov.
Obverse: the images of cruiser after Admiral Isakov, a star on the Admiral’s shoulder strap, a ship and an anchor.