TAV Georgia-ն ուղեւորների կրճատում Է գրանցել Թբիլիսիի եւ Բաթումի օդանավակայաններում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս տարի Ռուսաստանի հետ ուղիղ ավիահաղորդակցության դադարեցման պատճառով Թբիլիսիի եւ Բաթումի միջազգային օդանավակայաններում ուղեւորահոսքը, ենթադրաբար, կկրճատվի 12-14 տոկոսով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է TAV Georgia ընկերության՝ Թբիլիսիի օդանավակայանի կառավարող ընկերության գլխավոր մենեջերի տեղակալ Թեա Զաքարաձեն:
Թբիլիսիում անցկացված հակառուսական ակցիաների ֆոնին Մոսկվան հուլիսի 8-ից դադարեցրել Է Վրաստանի հետ ուղիղ ավիահաղորդակցությունը. իսկ Ռուսաստանի տուրօպերատորները դադարեցրել են Վրաստան ուղեւորությունների հայտերի ընդունումը:
Վրաստանի իշխանությունները նշում են, որ ռուս զբոսաշրջիկների հոսքի կրճատումից վնասը կարող Է կազմել 750 մլն դոլար:
«Հուլիսին մենք ունեինք 14 տոկոս կրճատում, իսկ օգոստոսին այն ավելի մեծ Էր: Չգիտենք, թե ինչպիսին կլինեն տվյալները սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին: Եթե այդ միտումը շարունակվի, ենթադրաբար, տարեվերջին Թբիլիսիի եւ Բաթումի միջազգային օդանավակայաններում մենք կունենանք 12-14 տոկոս միագումար կրճատում»,-նշել Է Զաքարաձեն՝ հանդես գալով Առաջին ալիքի եթերում:
TAV Georgia-ի տեղեկատվությամբ, նախքան ավիահաղորդակցության արգելքը, Ռուսաստանի ուղղությամբ շաբաթական իրականացվում Էր 114 ավիաչվերթ, հաղորդել Է Sputnik-ը:

TAV Georgia фиксирует сокращение пассажиров в аэропортах Тбилиси и Батуми
Из-за прекращения прямого авиасообщения с Россией, пассажиропоток в международных аэропортах Тбилиси и Батуми в этом году, предположительно, сократится на 12-14%, заявила заместитель генерального менеджера компании TAV Georgia, управляющей компании Тбилисского аэропорта Теа Закарадзе.
На фоне антироссийских акций в Тбилиси, Москва с 8 июля прервала прямое авиасообщение с Грузией, а российские туроператоры прекратили прием заявок на поездки в Грузию. Власти страны полагают, что ущерб от сокращения потока российских туристов может составить 750 миллионов долларов, передает Арменпресс со ссылкой на Sputnik.
"В июле у нас было 14% сокращение, в августе его еще больше. Не знаем, какими будут данные за сентябрь-октябрь. Если эта тенденция продолжится, предположительно, в конце года, в международных аэропортах Тбилиси и Батуми, у нас будет в сумме сокращение до 12-14%", - отметила Закарадзе в эфире Первого канала.
По информации TAV Georgia, до запрета на авиасообщение, по направлению России осуществлялись 114 авиарейсов в неделю.