Ուսուցիչների աշխատավարձը բարձրանալու է միջինացված 10 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախաձեռնությամբ շրջանառության մեջ դրված նախագծով միջինացված 10%-ով կբարձրանան ուսուցիչների աշխատավարձերը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին օգոստոսի 20-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ զրույցում հայտնեց նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
«Նախագիծը պատրաստ է, շրջանառվում է: Մեզ այն պետք է արդեն հոկտեմբերին վճարումները կատարելու համար: Նախագծի համաձայն` միջինացված 10%-ով բարձրանալու են ուսուցիչների աշխատավարձերը»,- ասաց Հարությունյանը:
Նախարարը նշեց, որ նոր բանաձև է լինելու, որով նվազագույն աշխատավարձի շեմ է լինելու 108 հազար դրամը: Ամենայն հավանականությամբ, հունվարի 1-ից 108 հազար դրամից ցածր աշխատավարձ ստացող ուսուցիչ չի լինի:

Wage of teachers to be raised by an average of 10%
YEREVAN, AUGUST 20, ARMENPRESS. The salaries of public school teachers are expected to be raised on an average of 10% from September, Minister of Education, Science, Culture and Sports Arayik Harutyunyan briefed PM Nikol Pashinyan today. The PM had announced a few months ago that the salaries of teachers will be increased.
Harutyunyan said that they’ve introduced a bill which envisages the wage raise.
“The bill is ready, it is in circulation. We need it for making the payments already in October. According to the bill teachers’ salaries will be raised on an average of 10%,” Harutyunyan said.