Նոր Զելանդիայի բանտում Քրայսթչերչի հրաձիգին սխալմամբ թույլ են տվել նամակ ուղարկել
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոր Զելանդիայի Ուղղիչ հիմարկությունների վարչությունում խոստովանել են, որ Բրենտոն Թարանթին, որը մեղադրվում Է մարտի 15-ին Քրայսթչերչում ահաբեկչական գործողություններ կատարելու մեջ, սխալմամբ թույլ են տվել բանտի մենախցից նամակ ուղարկել ազատություն: Օգոստոսի 14-ին այդ մասին հայտնել Է The New Zealand Herald թերթը:
Վարչության հայտարարության համաձայն, որի տեքստը մեջբերում Է հրատարակությունը, «(Թարանթի) նամակը պետք Է կասեցնեին», սակայն, քանի որ «փոստի առաքումը (բանտարկյալների) նվազագույն իրավունքներից մեկն Է, եւ նամակները բանտի տնօրենի կողմից կարող են կալանվել սոսկ սահմանափակ թվով դեպքերում», դա տեղի չի ունեցել: Նաեւ վարչությունում նշել են, որ «այդ կալանավորի փոստի կառավարման» համակարգում «արդեն մտցվել են փոփոխություններ, որոնք վերահսկողության գործընթացն այնքան արդյունավետ կդարձնեն, որքան դա անհրաժեշտ Է»:
The New Zealand Herald-ի տվյալներով՝ «Թարանթի նամակ» ասելով նկատի Է առնվում նրա կողմից ստորագրված ձեռագիր տեքստը, որի լուսանկարները տարածվել են Համացանցում: Ենթադրությունների համաձայն՝ այդ նամակը Թարանթն ուղարկել Է որպես պատասխան Ալան անունով մարդուն, որն իբր ապրում Է Ռուսաստանում: Ուղերձում ավստրալացի հրաձիգը պատմում Է իր քաղաքական հայացքների մասին:
Մարտի 15-ին Քրայսթչերչի երկու մզկիթներում տեղի ունեցան հարձակումներ, որոնց հետեւանքով զոհվեց 51 մարդ, եւս 50-ը վիրավորվեց, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В новозеландской тюрьме по ошибке позволили стрелку из Крайстчерча отправить письмо
В управлении исправительных учреждений Новой Зеландии признали, что по ошибке позволили Брентону Тарранту, обвиняемому в совершении терактов в Крайстчерче 15 марта, отправить письмо из одиночной тюремной камеры на волю. Об этом сообщает в среду газета The New Zealand Herald.
Согласно заявлению управления, текст которого цитирует издание, "письмо [Тарранта] должны были задержать", однако, поскольку "отправка почты является одним из минимальных прав [заключенных], и письма могут быть задержаны директором тюрьмы только в ограниченном числе случаев", этого не произошло. Также в управлении отметили, что в систему "управления почтой данного заключенного уже внесены изменения, которые сделают процесс контроля настолько эффективным, насколько это необходимо",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По данным The New Zealand Herald, под "письмом Тарранта" подразумевается подписанный им рукописный текст, фотографии которого были распространены в интернете. Согласно предположениям, это письмо Таррант отправил в качестве ответа человеку по имени Алан, якобы живущему в России. В послании австралийский стрелок рассказывает о своих политических взглядах.
15 марта на две мечети в Крайстчерче произошли нападения, в результате которых погиб 51 человек, еще 50 были ранены.