Հայաստանից դպրոցականները 5 մեդալ են նվաճել Աստղագիտության օլիմպիադայում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության դպրոցականների թիմը 2 արծաթե և 3 բրոնզե մեդալ է նվաճել 2019թ. օգոստոսի 2-9-ը Հունգարիայի Կեստհեյ քաղաքում «Աստղագիտութուն» առարկայից տեղի ունեցած միջազգային 13-րդ օլիմպիադայում: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից:
«Օլիմպիադային մասնակցել է 46 երկրի 53 թիմ` 260 աշակերտով: Արծաթե մեդալ են նվաճել` Դավիթ Զոհրաբյանը (Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոց, 12 դասարան), Կարեն Բաղդասարյանը (Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոց, 11-րդ դասարան): Բրոզե մեդալի են արժանացել` Եվա Հունանյանը (Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոց, 11-րդ դասարան), Դավիթ Կիրակոսյանը (Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոց, 11-րդ դասարան), Քրիստինե Գրիգորյանը (Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոց, 12-րդ դասարան)»,- նշված է հաղորդագրությունում:
Օլիմպիադայի ընթացքում անցկացվել է նաև 6-հոգանոց բազմազգ թիմերի մրցույթ, որի ժամանակ մեր աշակերտները հանդես են եկել տարբեր թիմերի կազմում: Այն թիմը, որտեղ հադես է եկել Քրիստինե Գրիգորյանը, գրավել է առաջին տեղը և մյուս թիմակիցների հետ արժանացել ոսկե մեդալի, իսկ Դավիթ Զոհրաբյանի թիմը գրավել է երկրորդ տեղը և նույն ձևաչափով արժանացել արծաթե մեդալի: «Աստղագիտություն» առարկայից դպրոցականների միջազգային օլիմպիադայի Հայաստանի թիմը ղեկավարում են ատղագիտության օլիմպիադայի հանրապետական հանձնաժողովի անդամներ Մարիետա Գյուլզադյանը (Բյուրականի աստղադիտարան) և Վարդգես Մամբրեյանը (ԵՊՀ):
Յուրաքանչյուր երկրից օլիմպիադային կարող էր մասնակցել առավելագույնը 2 թիմ, յուրաքանչյուր թիմում՝ առավելագույնը 5 աշակերտ:
2018 թվականին Չինաստանի մայրաքաղաք Պեկինում տեղի ունեցած աստղագիտության օլիմպիադայում ՀՀ դպրոցականները նվաճել էին 2 արծաթե և 1 բրոնզե մեդալ, ինչպես նաև 2 գովասանագիր:

Армянские школьники завоевали 5 медалей на Олимпиаде по астрономии
Команда армянских школьников завоевала 2 серебряные и 3 бронзовые медали в на 13-й Международной астрономической олимпиаде в Кестехей (Венгрия), состоявшейся   2-9 августа 2009 г.
Об этом Арменпресс сообщили  из Министерства образования, науки, культуры и спорта РА.
«В олимпиаде приняли участие 53 команды из 46 стран - 260 школьников. Серебряную медаль завоевали Давид Зограбян (12 класс физ.-мат. спецшколы им. А.Шагиняна), Карен Багдасарян (11 класс,  спецшкола им. А.Шагиняна). Бронзовыми призерами стали Ева Унанян (11 класс,  спецшкола им. А.Шагиняна, Давид Киракосян (11 класс,  спецшкола им. А.Шагиняна), Кристина Григорян (12 класс физ.-мат. спецшколы им. А.Шагиняна)», -  говорится в  сообщении.
Во время олимпиады были проведены соревнования среди многонациональных командиз 6 человек, в ходе которых наши школьники соревновались в составе  разных командах. Команда, в которой была Кристине Григорян, заняла первое место, завоевала золотую медаль вместе с другими товарищами по команде.Команда Давида Зограбяна заняла второе место и завоевала серебряную медаль в том же формате. Армянскую команду Международной школьной олимпиады  по предмету  «Астрономия»  возглавляют  члены  республиканского жюри МариеттаГюльзадян (Бюраканская обсерватория) и ВардгесМамбреян (ЕГУ).
В олимпиаде могли участвовать до 2 команд из каждой страны, до 5 студентов в каждой команде.
В Олимпиаде по астрономии, состоявшейся в  2018г.  в   Пекине,  армянские  школьники завоевали на 2 серебряные и 1 бронзовую