ՀՀ-ն ու Ղրղզստանը ստորագրել են եկամտի կրկնակի հարկումը բացառելու մասին համաձայնագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի շրջանակում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը և Ղրղզստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարար Սանժար Մուկանբետովը ստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ղրղզստանի Հանրապետության կառավարության միջև եկամտի կրկնակի հարկումը բացառելու և հարկումից խուսափելը կանխելու մասին» համաձայնագիրը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը տեղեկացնում է, որ եկամուտների կրկնակի հարկումը բացառելու մասին համաձայնագրերը կարգավորում են պայմանավորվող պետությունների միջև առևտրատնտեսական հարաբերություններում առաջացող հարկային հարցերը:
Հայաստանի Հանրապետության և Ղրղզստանի Հանրապետության միջև եկամուտների կրկնակի հարկումը բացառելու մասին համաձայնագրի կնքումը օտարերկրյա ներդրողների համար կայուն և կանխատեսելի հարկային դաշտի ձևավորմամբ հնարավորություն կընձեռի խթանելու երկու երկրների միջև փոխադարձ ներդրումային հոսքերը, առավել ակտիվացնելու առևտրատնտեսական կապերը, այդ թվում, ընդլայնելու աշխատուժի և տեխնոլոգիաների շարժը:
Օգոստոսի 9-ին Ղրղզստանի Չոլպոն-Ատա քաղաքում մեկնարկել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստը՝ նեղ կազմով, ինչին հաջորդել է ընդլայնված կազմով նիստը, որին հայկական կողմից մասնակցել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը։

Армения и Киргизия подписали соглашение об исключении двойного налогообложения доходов
В рамках заседания Евразийского межправительственного совета министр экономики Армении Тигран Хачатрян и министр экономики Кыргызской Республики Санжар Муканбетов подписали соглашение “Об исключении двойного налогообложения доходов и предотвращении уклонения от налогообложения между Правительством Республики Армения и Правительством Кыргызской Республики”. Как сообщает «Арменпресс», Министерство экономики Армении сообщает, что соглашения об исключении двойного налогообложения доходов регулируют налоговые вопросы, возникающие в торгово-экономических отношениях между договаривающимися государствами.
Заключение соглашения между Республикой Армения и Кыргызской Республикой об исключении двойного налогообложения доходов путем формирования стабильного и предсказуемого налогового поля для иностранных инвесторов предоставит возможность стимулировать взаимные инвестиционные потоки между двумя странами, еще более активизировать торгово-экономические связи, в том числе расширить движение рабочей силы и технологий.
9 августа в киргизском городе Чолпон-Ата стартовало заседание Евразийского межправительственного совета в узком составе, после чего состоялось заседание в расширенном составе, в котором с армянской стороны приняли участие премьер-министр РА Никол Пашинян, вице-премьер РА Мгер Григорян и министр экономики РА Тигран Хачатрян.