Նախարարությունը մոտակա ամիսներին կներկայացնի առողջության ապահովագրության հայեցակարգը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ առողջապահության նախարարությունը մոտակա ամիսներին կներկայացնի առողջության ապահովագրության հայեցակարգը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
Նախարարն օգտատերերին հարց է ուղղել, թե վերջիններն ինչպե՞ս են վերաբերում Հայաստանում առողջության համապարփակ պետական ապահովագրության համակարգի ներդրմանը, որն աշխատող բնակչությունից կպահանջի որոշակի ամսական վճարումներ աշխատավարձի 3-5% չափով՝ ի հավելումն եկամտահարկի, կընդգրկի տարիքային բոլոր խմբերը և կներառի պոլիկլինիկական, շտապ և հիվանդանոցային բուժսպասարկման հիմնական ծավալը և անվճար դեղորայք` մի շարք հիվանդությունների տնային պայմաններում բուժման համար։ Հարցման մասնակիցների 79%-ը դրական պատասխան է տվել:
«Քանի որ քվեարկությունը ամփոփվեց, կարող ենք արձանագրել, որ հանրության մի ստվար մասը պատրաստ է առողջության ապահովագրության համակարգի ներդրմանը, ինչը տեղի կունենա մոտակա մի քանի տարիների ընթացքում: Կուզենամ անպայման ֆիքսենք, որ այն մեր քաղաքացիների սոցիալական պաշտպանությանն ուղղված համակարգ է, և ոչ թե ֆինանսական համակարգ, ինչպիսին կամավոր ապահովագրությունն է։ Այն ապահովելու է, այսպես կոչված, աղետալի առողջապահական ծախսերի (catastrophic health expenditures) վերացումը համակարգում ներգրավված բոլոր անձանց համար, որոնք դեպքերի մի մասում բերում էին ընտանիքների աղքատացման։ Նոր համակարգի ներդրման ժամանակ այսօր գործող բոլոր պետական երաշխիքները մնալու են ուժի մեջ։ Մոտակա ամիսներին նաև կներկայացնենք առողջության ապահովագրության հայեցակարգը հանրային լայն քննարկումների համար»,- գրել է Թորոսյանը:

Министерство в ближайшие месяцы представит концепцию медицинского страхования
Министерство здравоохранения Армении в ближайшие месяцы представит концепцию страхования здоровья. Как передает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook написал министр здравоохранения Арсен Торосян.
Министр пользователям направил вопрос о том, как последние относятся к внедрению в Армении системы комплексного государственного страхования здоровья, которая потребует от работающего населения определенных ежемесячных выплат в размере 3-5% от зарплаты, в дополнение к подоходному налогу, включит все возрастные группы и включит основной объем поликлинического, срочного и больничного медицинского обслуживания и бесплатные лекарства для лечения ряда заболеваний в домашних условиях. 79% опрошенных дали положительный ответ.
“Поскольку голосование было завершено, можно констатировать, что большая часть общества готова к внедрению системы медицинского страхования, что произойдет в ближайшие несколько лет. Хотелось бы обязательно зафиксировать, что это система, направленная на социальную защиту наших граждан, а не финансовая система, такая как добровольное страхование. Это обеспечит устранение так называемых катастрофических расходов на здравоохранение (catastrophic health expenditures) для всех лиц, вовлеченных в систему, которые  часто приводили к обнищанию семей. Во время внедрения новой системы все действующие сегодня государственные льготы останутся в силе. В ближайшие месяцы концепцию страхования здоровья представим также и для широких общественных обсуждений”, - написал Торосян.