Արդարադատության փոխնախարարը պարզաբանում է Ստամբուլյան կոնվենցիան վավերացնելու կարևորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Քրիստիննե Գրիգորյանը «Կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման ու դրա դեմ պայքարի մասին Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիա»-ն (Ստամբուլի կոնվենցիա) համարում է կառավարության կողմից մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված գործիքներից մեկը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Գրիգորյանը հայտնեց օգոստոսի 2-ին հրավիրված քննարկման ընթացքում:
«Այս կառավարությունն իր ծրագրում, և ընդհանրապես քաղաքական ուժն իր կոնցեպտի մեջ շատ հիմնարար ձևով դրել է մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, և, մասնավորապես, բռնությունից զերծ, բռնությունից ազատ հասարակություն կառուցելու այս մանիֆեստացիան: Կառավարության ծրագրում նման դրույթների ամրագրումը իր որոշակի արտահայտությունը պետք է գտներ գործողությունների տեսքով: Այսօրվա քննարկվող կոնվենցիան այդ գործողություններից ընդամենը մեկն է, որովհետև կառավարության մարդու իրավունքների պաշտպանության օրակարգը շատ ավելի լայն է, շատ ավելի այլ միջազգային գործիքակազմեր է ներառում, նաև ներպետական օրենսդրության փոփոխություններ է ներառում»,- նշեց Գրիգորյանը:
Փոխնախարարի խոսքով` կոնվենցիան չվավերացնելն անազնիվ կլինի միջազգային գործընկերների և հայ հասարակության նկատմամբ:
«Երկիրը ստորագրել է 2018 թ. կոնվենցիան, սա քաղաքական հանձնառություն է այս գործիքը վերցնելու և օգտագործելու, և հիմա մենք վավերացման գործընթացի մեջ ենք գտնվում, և ասել, որ ուղղակի մենք ստորագրել ենք, որպեսզի հետո չվավերացնենք, առնվազն ազնիվ չէ մեր միջազգային գործընկերների և մեր հասարակության նկատմամբ»,- ասաց նախարարի տեղակալը:
«Կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման ու դրա դեմ պայքարի մասին Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիա»-ն (Ստամբուլի կոնվենցիա) ընդունվել է 2011 թվականին Ստամբուլում, Եվրոպայի Խորհրդի շրջանակներում: Մի շարք երկրներում Ստամբուլյան կոնվենցիան հայտարարել են հակասահմանադրական: 2017 թվականի հունիսի դրությամբ՝ այն ստորագրվել է 44 երկրի կողմից: 2012 թվականի մարտի 12-ին Թուրքիան դարձավ առաջին երկիրը, որը վավերացրեց Կոնվենցիան, որին հաջորդեցին 27 այլ երկիր՝ 2013-2017 թվականների ընթացքում (Ալբանիա, Անդորրա, Ավստրիա, Բելգիա, Բոսնիա եւ Հերցեգովինա, Կիպրոս, Դանիա, Ֆինլանդիա, Էստոնիա, Ֆրանսիա, Վրաստան, Գերմանիա, Իտալիա, Մալթա, Մոնակո, Մոնտենեգրո, Նիդեռլանդներ, Նորվեգիա, Լեհաստան, Ռումինիա, Պորտուգալիա, Սան Մարինո, Սերբիա , Սլովենիա, Իսպանիա, Շվեդիա, Շվեյցարիա)։ Կոնվենցիան ուժի մեջ է մտել 2014 թվականի օգոստոսի 1-ին:
Հուլիսի 26-ին ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը դիմել է Վենետիկի հանձնաժողով Եվրոպայի խորհրդի Ստամբուլյան կոնվենցիայի առնչությամբ հատուկ կարծիք ստանալու համար:

Замминистра юстиции разъясняет значение ратификации Стамбульской конвенции
Заместитель министра юстиции Республики Армения Кристине Григорян считает “Конвенцию Совета Европы о предотвращении и борьбе с насилием в отношении женщин и семейным насилием” (Стамбульская конвенция) одним из инструментов, направленных на защиту прав человека со стороны правительства.
Как передает «Арменпресс», об этом Григорян сообщила 2 августа в ходе состоявшегося обсуждения.
“Это правительство в своей программе, и вообще политическая сила в своей концепции очень фундаментальным образом поставили защиту прав человека, и, в частности, эту манифестацию по построению общества, свободного от насилия. Закрепление подобных положений в программе правительства должно было найти свое выражение в виде действий. Обсуждаемая сегодня конвенция является лишь одним из этих действий, поскольку повестка дня защиты прав человека правительства более широкая, включает в себя другие международные инструменты, а также включает и изменения во внутригосударственном законодательстве”, - отметила Григорян.
По словам замминистра, не ратифицировать конвенцию будет нечестно в отношении международных партнеров и армянского общества.
“Страна подписала конвенцию в 2018 году. И сейчас мы находимся в процессе ратификации, и сказать, что мы просто подписали ее, чтобы потом не ратифицировать, по крайней мере, нечестно в отношении наших международных партнеров и нашего общества”, - сказала заместитель министра.
Конвенция Совета Европы “О предупреждении и борьбе с насилием в отношении женщин и семейным насилием” (Стамбульская конвенция) была принята в 2011 году в Стамбуле, в рамках Совета Европы. В ряде стран Стамбульскую конвенцию объявили антиконституционной. По состоянию на июнь 2017 года она была подписана 44 странами. 12 марта 2012 года Турция стала первой страной, ратифицировавшей Конвенцию, за которой в течение 2013 - 2017 годов последовали 27 других стран (Албания, Андорра, Австрия, Бельгия, Босния и Герцеговина, Кипр, Дания, Финляндия, Эстония, Франция, Грузия, Германия, Италия, Мальта, Монако, Черногория, Нидерланды, Норвегия, Польша, Румыния, Португалия, Сан-Марино, Сербия , Словения, Испания, Швеция, Швейцария).
Конвенция вступила в силу 1 августа 2014 года.
26 июля министр юстиции РА Рустам Бадасян обратился в Венецианскую комиссию для получения особого мнения относительно Стамбульской конвенции Совета Европы.