ՄԻԵԴ-ի վճիռները ՀՀ դատավորների նկատմամբ  կարգապահական վարույթ հարուցելու առիթ կարող են հանդիսանալ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային դատարանների կողմից Հայաստանի դեմ կայացրած վճիռները կարող են առիթ հանդիսանալ Հայաստանի դատավորների նկատմամբ կարգապահական վարույթ հարուցելու: Համապատասխան մարմինը կգնահատի, թե տվյալ դեպքում դատավորի որոշումով նորմի ակնհայտ խախտում եղե՞լ է, արդյոք, թե ոչ:  Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 1-ին  «Հայաստանի Հանրապետության հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը և դրա իրականացման 2019-2022 թվականների միջոցառումների ծրագիրը հաստատելու մասին» կառավարության որոշման նախագծի հանրային քննարկումից առաջ լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը, պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե արդյոք դատական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարվելո՞ւ են և արդյոք դատավորների սխալ որոշումների հետևանքով ՄԻԵԴ-ի կողմից Հայաստանի դեմ կայացրած վճիռների համար դատավորները պատասխանատվության կենթարկվե՞ն:
«Դատական օրենսգրքում փոփոխություններ նախատեսվում են, մենք արդեն մշակել ենք նախագիծը: Շուտով այն հանրային քննարկման կներկայացնենք: Հարուցող մարմինը ինքը պետք է գնահատի՝ տվյալ դեպքում առերևույթ դատավորի կողմից նյութական կամ դատավարական նորմի ակնհայտ կոպիտ խախտում եղե՞լ է, թե ոչ: Համապատասխան մարմինը ինքը պետք է գնահատի՝ վարույթ հարուցել, թե ոչ, իսկ վերջում Բարձրագույն դատական խորհուրդը պետք է գնահատի՝  առկա՞ է կարգապահական խախտում, թե ոչ»,- ասաց Բադասյանը:

Вердикты ЕСПЧ могут стать поводом для дисциплинарных производств в отношении судей РА
Вердикты, вынесенные международными судами против Армении, могут стать поводом для возбуждения дисциплинарного производства в отношении судей Армении. Соответствующий орган будет оценивать, было ли в данном случае явное нарушение нормы по решению судьи, или нет. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами перед публичным обсуждением проекта решения правительства  “Об утверждении антикоррупционной стратегии Республики Армения и программы мероприятий по ее реализации на 2019 - 2022 годы” сказал министр юстиции РА Рустам Бадасян, отвечая на вопрос журналиста о том, будут ли внесены изменения в Судебный кодекс и будут ли судьи привлечены к ответственности за решения, вынесенные ЕСПЧ против Армении вследствие неправильных решений судей.
“Изменения в Судебном кодексе предусматриваются, мы уже разработали проект. Скоро мы представим его на общественное обсуждение. Возбуждающий иск орган сам должен решить, было ли в данном случае явное грубое нарушение судьей материальной или процессуальной нормы или нет. Соответствующий орган сам должен решать, возбудить производство или нет, а в конце уже Высший судебный совет должен оценить, есть ли дисциплинарное нарушение или нет”, - сказал Бадасян.