Հուրգադա-Երևան չվերթի չեղարկման փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ խարդախության հատկանիշներով
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հուլիսի 25-ի Հուրգադա-Երևան չվերթի չեղարկման փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ 3-ի մասի 1-ին կետի հատկանիշներով (խարդախություն, որը կատարվել է առանձնապես խոշոր չափերով):
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը:
«Նյութերն ուղարկվել են ՀՀ քննչական կոմիտե»,- ասաց Խաչատրյանը:
ՀՀ ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչությունում նյութեր էին նախապատրաստվել դեպի Հուրգադա տուրեր կազմակերպող «Էյ ընդ Ար Տուր» հայկական տուրօպերատորի գործունեության վերաբերյալ:
Հուլիսի 25-ին տուրօպերատորի գրասենյակում էին հավաքվել քաղաքացիներ, ովքեր բողոքում էին Հուրգադա-Երևան չվերթի չեղարկման դեմ՝ նշելով, թե երաշխիք չունեն, որ իրենց տոմսերը նույնպես չեն չեղարկվի:
Հուրգադա-Երևան թիվ OTF 3703 չվերթի չեղարկման պատճառով հուլիսի 25-ին մոտ հարյուր ՀՀ քաղաքացի մնացել էր Հուրգադայում: Հուրգադա-Երևան հուլիսի 25-ի OTF 3703 չվերթի չեղարկման պատճառով Հուրգադայում գտնվող ուղևորների երկու խումբ արդեն ժամանել է Հայաստան: Թռիչքների կազմակերպման ծախսերը փոխհատուցում է ՀՀ կառավարությունը: Ըստ որոշ տեղեկությունների՝ չվերթի չեղարկման պատճառն այն է, որ «Էյ ընդ Ար Տուր» հայկական տուրօպերատորը չի վճարել ավիափոխադրողին։

По факту отмены рейса Хургада - Ереван возбуждено уголовное дело по признакам мошенничества
По факту отмены рейса Хургада - Ереван 25 июля было возбуждено уголовное дело по признакам п. 1 ч. 3 ст. 178 УК РА (мошенничество, совершенное в особо крупных размерах).
Об этом в беседе с «Арменпресс» сказала начальник отдела по связям с общественностью Генеральной прокуратуры Армении Аревик Хачатрян.
“Материалы направлены в Следственный комитет РА”, - сказала Хачатрян.
В Главном управлении по борьбе с организованной преступностью полиции РА подготовлены материалы о деятельности армянского туроператора “Эй энд Ар тур”, организующего туры в Хургаду.
25 июля в офисе туроператора собрались граждане, которые протестовали против отмены рейса Хургада - Ереван, они беспокоились, что у них нет гарантий, что их вылеты также не будут отменены.
Из-за отмены рейса OTF 3703 Хургада - Ереван 25 июля около ста граждан Армении остались в Хургаде. Две группы пассажиров уже прибыли в Армению. Правительство Армении компенсирует расходы на организацию полетов. По некоторым сведениям, причиной отмены рейса является то, что армянский туроператор “Эй энд Ар тур” не заплатил авиаперевозчику.