Հայ դատի հանձնախումբն այս տարի ԱՄՆ-ից Հայաստանի համար 85 մլն դոլարի աջակցության հույս է հայտնում
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը, անկախությունից ի վեր, ԱՄՆ-ից ստացել է 2 մլրդ դոլարի չափով օգնություն: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ԱՄՆ Արևմտյան շրջանի Հայ Դատի հանձնախմբի ատենապետուհի Նորա Հովսեփյանը նշեց, որ այդ գործում հանձնախումբը մեծ դերակատարում է ունեցել: Նա տեղեկացրեց, որ այս տարիների ընթացքում Արցախն էլ ԱՄՆ-ից աջակցություն է ստացել 45 մլն դոլարի չափով:
«Ի դեպ, Արցախը միակ երկիրն է, որը չճանաչված է և ԱՄՆ-ից ուղղակի աջակցություն է ստանում»,-ասաց Նորա Հովսեփյանը: Լրագրողները հետաքրքրվեցին, թե ինչով է պայմանավորված, որ ԱՄՆ-ի կառավարությունը կրճատում է ֆինանսավորումը Հայաստանի ուղղությամբ, սակայն Ադրբեջանին նախատեսում է տրամադրել 100 մլն դոլար Իրանի հետ սահմանին ծրագիր իրականացնելու համար: Նորա Հովսեփյանը նշեց, որ դա կեղծ լուր է, 100 մլն դոլար ԱՄՆ-ն Ադրբեջանին չի տրամադրելու:
«Իհարկե, ֆինանսավորում լինելու է, սակայն ոչ այդ չափով: Այդ գումարը նախատեսված է Ադրբեջանի և Իրանի սահմանին ծրագիր իրականացնելու համար: ԱՄՆ-ն Ադրբեջանը դիտարկում է կարևոր գործընկեր Իրանի դեմ: Ինչ վերաբերում է Հայաստանի ու Արցախի ֆինանսավորմանը, ապա ասեմ, որ Թրամփի քաղաքականությունն է այդպիսին, նա բոլոր ուղղություններով կրճատում է: Հայ դատի հանձնախումբը շարունակում է աշխատել այդ ուղղությամբ: Հայաստանի համար 40 մլն դոլար է նախատեսված, առաջարկ է եղել ևս 45 մլն դոլար ավելացնելու: Արցախի վերաբերյալ 5 մլն դոլարի հույս ունենք, Հայաստանի հետ կապված 85 մլն դոլարի»,-ասաց Նորա Հովսեփյանը:
Նա նշեց, որ ակտիվ աշխատում են Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունները զարգացնելու ուղղությամբ: Կալիֆորնիայի փոխնահանգապետ Ելենի Կունալակիսի գլխավորած պատվիրակության այցը դիտարկվում է այդ համատեքստում: Նա շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ ԱԳՆ-ին, Սփյուռքի հարցերով հանձնակատարին աջակցելու համար:

Комиссия Ай Дата надеется, что в этом году окажет Армении содействие на 85 млн долларов США
Армения с момента обретения независимости получила от США помощь в размере 2 млрд долларов. На пресс-конференции в конференц-зале Арменпресс председатель комиссии Ай-Дата Западного региона США Нора Овсепян отметила, что в этом деле комиссия сыграла большую роль. Она сообщила, что за эти годы Арцах также получил от США помощь в размере 45 млн долларов.
“Кстати, Арцах - единственная непризнанная страна, которая получает прямую поддержку от США”, - сказала Нора Овсепян.
Журналисты поинтересовались, чем обусловлено то, что правительство США сокращает финансирование в направлении Армении, однако Азербайджану планирует выделить 100 млн долларов на реализацию программы на границе с Ираном.
Нора Овсепян ответила, что это ложная информация, США не предоставят Азербайджану $100 млн.
“Конечно, финансирование будет, но не в таком размере. Эта сумма предусмотрена для реализации программы на границе Азербайджана и Ирана. США рассматривают Азербайджан как важного партнера против Ирана. Что же касается финансирования Армении и Арцаха, то скажу, что такова политика Трампа, он сокращает его по всем направлениям. КомитетАй Дата продолжает работать в этом направлении. Для Армении предусмотрено $40 млн, было предложение увеличить их еще на $45 млн. Мы надеемся на $5 млн для Арцаха, $85 млн  для Армении”, - сказала Нора Овсепян.
Она отметила, что они активно работают в направлении развития отношений Армения –США. Визит делегации, возглавляемой вице-губернатором Калифорнии Элени Куналакис, рассматривается в этом контексте. Она выразил благодарность МИД РА за содействие главному уполномоченному по делам диаспоры.