Հայ դատի հանձնախումբն այս տարի ԱՄՆ-ից Հայաստանի համար 85 մլն դոլարի աջակցության հույս է հայտնում
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը, անկախությունից ի վեր, ԱՄՆ-ից ստացել է 2 մլրդ դոլարի չափով օգնություն: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ԱՄՆ Արևմտյան շրջանի Հայ Դատի հանձնախմբի ատենապետուհի Նորա Հովսեփյանը նշեց, որ այդ գործում հանձնախումբը մեծ դերակատարում է ունեցել: Նա տեղեկացրեց, որ այս տարիների ընթացքում Արցախն էլ ԱՄՆ-ից աջակցություն է ստացել 45 մլն դոլարի չափով:
«Ի դեպ, Արցախը միակ երկիրն է, որը չճանաչված է և ԱՄՆ-ից ուղղակի աջակցություն է ստանում»,-ասաց Նորա Հովսեփյանը: Լրագրողները հետաքրքրվեցին, թե ինչով է պայմանավորված, որ ԱՄՆ-ի կառավարությունը կրճատում է ֆինանսավորումը Հայաստանի ուղղությամբ, սակայն Ադրբեջանին նախատեսում է տրամադրել 100 մլն դոլար Իրանի հետ սահմանին ծրագիր իրականացնելու համար: Նորա Հովսեփյանը նշեց, որ դա կեղծ լուր է, 100 մլն դոլար ԱՄՆ-ն Ադրբեջանին չի տրամադրելու:
«Իհարկե, ֆինանսավորում լինելու է, սակայն ոչ այդ չափով: Այդ գումարը նախատեսված է Ադրբեջանի և Իրանի սահմանին ծրագիր իրականացնելու համար: ԱՄՆ-ն Ադրբեջանը դիտարկում է կարևոր գործընկեր Իրանի դեմ: Ինչ վերաբերում է Հայաստանի ու Արցախի ֆինանսավորմանը, ապա ասեմ, որ Թրամփի քաղաքականությունն է այդպիսին, նա բոլոր ուղղություններով կրճատում է: Հայ դատի հանձնախումբը շարունակում է աշխատել այդ ուղղությամբ: Հայաստանի համար 40 մլն դոլար է նախատեսված, առաջարկ է եղել ևս 45 մլն դոլար ավելացնելու: Արցախի վերաբերյալ 5 մլն դոլարի հույս ունենք, Հայաստանի հետ կապված 85 մլն դոլարի»,-ասաց Նորա Հովսեփյանը:
Նա նշեց, որ ակտիվ աշխատում են Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունները զարգացնելու ուղղությամբ: Կալիֆորնիայի փոխնահանգապետ Ելենի Կունալակիսի գլխավորած պատվիրակության այցը դիտարկվում է այդ համատեքստում: Նա շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ ԱԳՆ-ին, Սփյուռքի հարցերով հանձնակատարին աջակցելու համար:

ANCA hopes US will provide 85 mln USD support to Armenia this year
YEREVAN, JULY 31, ARMENPRESS. Armenia has received 2 billion USD support from the United States since independence, Chairperson of the Armenian National Committee of America Western Region (ANCA-WR) Nora Hovsepian told a press conference in Armenpress, stating that the Committee played a key role in this process. She informed that during these years Artsakh as well received 45 million USD support from the US.
“Artsakh is the only country that is non-recognized and receives a direct support from the US”, Hovsepian said.
Asked what is the reason that the US government cuts funding for Armenia, but plans to provide 100 million USD to Azerbaijan to implement a program on the border with Iran, the ANCA-WR Chairperson said it’s fake news, the US is not going to provide 100 million USD to Azerbaijan.
“Of course, there will be a funding, but not that much. These sums are expected to be provided for implementing a program on the Azerbaijan-Iran border. The US views Azerbaijan a key partner against Iran. As for the funding to Armenia and Artsakh, I would like to state that this is Trump’s policy, he is cutting the funding at all directions. ANCA continues working on this direction. 40 million USD will be provided for Armenia, there has also been a proposal to add another 45 million USD. We have a hope of 5 million USD for Artsakh and a 85 million USD for Armenia”, she said.