ՉԺՀ-ն ողջունում Է Պարսից ծոցի կոլեկտիվ անվտանգության՝ ՌԴ-ի հայեցակարգը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանը ողջունում Է ՌԴ-ի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացրած՝ Պարսից ծոցի գոտու կոլեկտիվ անվտանգության հայեցակարգը: Հուլիսի 25-ին ճեպազրույցում այդ մասին հայտարարել Է ՉԺՀ-ի ԱԳ նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Հուա Չունյինը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Չինաստանի ԱԳ նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչը նաեւ նշել Է, որ «Պարսից ծոցի գոտու խաղաղությունն ու կայունությունը չափազանց կարեւոր են տարածաշրջանի եւ ամբողջությամբ վերցված աշխարհի անվտանգության եւ զարգացման ապահովման համար: «Մենք կարծում ենք, որ տարածաշրջանում կայունության եւ անվանգության ապահովման համար անհրաժեշտ Է հաստատել լավ դրացիական հարաբերություններ՝ հիմնված փոխադարձ հարգանքի վրա»,- ընդգծել Է Հուա Չունյինը:
Հուլիսի 23-ին Ռուսաստանի ԱԳ նախարարությունը ներկայացրել Է Պարսից ծոցի գոտում կոլեկտիվ անվտանգության հայեցակարգը: Դրա շրջանակներում նախատեսված Է Պարսից ծոցի գոտում անվտանգության եւ համագործակցության միջազգային խորհրդաժողովի նախապատրաստման նախաձեռնող խմբի ձեւավորում, ինչը հետագայում կհանգեցնի այդ տարածաշրջանում անվտանգության եւ համագործակցության կազակերպության ստեղծման, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

КНР приветствует российскую Концепцию коллективной безопасности в зоне Персидского залива
Китай приветствует представленную МИД РФ Концепцию коллективной безопасности в зоне Персидского залива. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом в четверг на регулярном брифинге заявила официальный представитель МИД КНР Хуа Чуньин.
Официальный представитель МИД КНР также отметила, что "мир и стабильность в зоне Персидского залива крайне важны для обеспечения безопасности и развития региона и мира в целом". "Мы считаем, что для обеспечения стабильности и безопасности в регионе необходимо наладить хорошие соседские отношения, базирующиеся на взаимном уважении", - подчеркнула Хуа Чуньин.
23 июля МИД России представил Концепцию коллективной безопасности в зоне Персидского залива. В ее рамках предусмотрено формирование инициативной группы по подготовке международной конференции по безопасности и сотрудничеству в зоне Персидского залива, что в дальнейшем приведет к созданию организации по безопасности и сотрудничеству в данном регионе.