Ոստիկանապետը ՃՏՊ-ների ավելացման համար մի քանի պատճառ է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ոստիկանապետ Վալերիյ Օսիպյանը ճանապարհատրանսպորտային պատահարների դեպքերի ավելացման պատճառներ է համարում վատ ճանապարհները, գծանշումների չերևալը, նաև հնամաշ մեքենաների առկայությունը, տեխնիկական վիճակին չհամապատասխանելը: Նա նկատում է՝ տեխզննմանը կարևոր նշանակություն չեն տալիս:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ոստիկանապետը նման տեսակետ հայտնեց հրավիրված ասուլիսում:
«Վարչապետի հանձնարարականից հետո մենք ավելի են խստացրել: Իմ կողմից կա համապատասխան հանձնարարական, Ճանապարհային ոստիկանության ծառայողները բացառել են հանդուրժողականությունը: Վարչապետի հանձնարարությամբ նաև ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, և շուտով խումբը կանցնի գործի, վեր կհանի բոլոր խնդիրները: Վստահեցնում են, որ այստեղ հարցը միայն ՃՈ-ից,  ոստիկանությունից չի կախված, կան բազմաթիվ խնդիրներ ու գերատեսչություններ, որոնք ուղիղ կապ ունեն այս ամենի հետ: Ես կարող եմ նշել մի քանի պատճառ՝ վատ լուսավորությունը, ճանապարհների վատ լինելը, նշանների բացակայությունը կամ չերևալը, գծանշումները, եղանակային պայմանները, տրանսպորտային միջոցների տեխնիկական վիճակին համապատասխան չլինելը: Մեր ժողովրդի մեջ տեխզննումը որևէ տեսակի բնույթ չի կրում: Մեքենան պետք է զննվի ամեն տարի և համապատասխանեցվի նրա տեխնիկական գործառնային տվյալներին»,-ասաց Օսիպյանը:
Նա նկատեց՝ այս տարի խախտումների ավելի շատ դեպքեր են հայտնաբերել, քան նախորդ տարի: Օսիպյանը նշեց՝ նշանակություն ունի նաև աննախադեպ տրանսպորտային միջոցների ներմուծումը Հայաստան: Ճանապարհները ֆիզիկապես ի վիճակի չեն տեղավորել այդքան տրանսպորտային միջոցներ:
Ոստիկանապետը նկատեց, որ մեծ դերակատարություն է ունենում նաև տրանսպորտային միջոցների հնամաշ լինելը: «Ամեն օր ինձ զեկուցում են, մեքենան ուղիղ երթևեկելիս կողաշրջվել է կամ ձորն է ընկել, բարձր արագության տակ հնամաշ դետալները չեն դիմանում: Մենք ունենք 60- 70- 80-ական թթ. արտադրության մեքենաներ, որոնք տեխզննում չեն անցնում»,-ասաց Օսիպյանը:
Նա վստահեցրեց՝ բալային համակարգը կյանքի կոչելու պարագայում բավականին լուրջ ձեռքբերում կունենանք հենց առաջին ամսում: Օսիպյանը նշեց՝ ոստիկանությունը ևս թերանում է, սակայն խնդիրը միայն ոստիկանությանը հասցեագրելը ճիշտ չէ:

Начальник полиции видит несколько причин в увеличении числа ДТП
Начальник Полиции Армении Валерий Осипян причинами увеличения случаев дорожно-транспортных происшествий считает плохие дороги, отсутствие разметок, наличие старых машин, их плохое техническое состояние. Он заметил, что техосмотру не придается важное значение. Как передает Арменпресс, подобное мнение он высказал на пресс-конференции.
“После поручения премьер министра мы стали строже. С моей стороны есть соответствующее поручение, сотрудники дорожной полиции исключили толерантность. По поручению премьер-министра также создана рабочая группа, и вскоре эта группа приступит к делу, чтобы выявить все проблемы. Они уверяют, что вопрос зависит не только от ДП, полиции, есть множество проблем и ведомств, которые имеют прямоеотношениеко всему этому. Я могу назвать несколько причин: плохое освещение, плохая видимость дорог, отсутствие знаков и разметок, погодные условия, несоответствие транспортных средств техническому состоянию. Техосмотр нашим народом не проводиться. Машина должна обследоваться ежегодно и должна быть в соответствии с ее техническими данными”, - сказал Осипян.
Он отметил, что в этом году было выявлено больше случаев нарушений, чем в прошлом. Осипян отметил, что имеет значение также и беспрецедентный импорт транспортных средств в Армению. Начальник полиции отметил, что большую роль играет и устарелость транспортных средств. “Каждый день мне докладывают, машина при движении перевернулась или упала в ущелье, под высокой скоростью старые детали не выдерживают. Машины 60-70- 80- х годовпроизводства, и они не проходят техосмотр”, - сказал Осипян.
Он заверил, что в случае претворения в жизнь системы баллов у нас будет достаточно серьезный результат уже в первый же месяц. Осипян отметил, что полиция также допускает упущения, однако обвинять только полицию – неправильно.