Մահացել Է ՄԱԳԱՏԷ-ի գլխավոր տնօրեն Յուկիա Ամանոն
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 72 տարեկան հասակում մահացել Է Ատոմային Էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) գլխավոր տնօրեն Յուկիա Ամանոն: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հուլիսի 22-ին այդ մասին հաղորդել Է կազմակերպության մամուլի ծառայությունը:
«ՄԱԳԱՏԷ-ի քարտուղարությունը վշտով հայտնում Է գլխավոր տնօրեն Յուկիա Ամանոյի կյանքից հեռանալու մասին,- ասած Է հաղորդագրության մեջ:
Քարտուղարությունը նաեւ տարածել Է Ամանոյի հայտարարությունը, որտեղ նա պլանավավորել Էր Գործակալության կառավարիչների խորհրդին գրավոր տեսքով ծանուցել իր պաշտոնաթողության մասին: «Անցած տասնամյակում գործակալությունը կոնկրետ արդյունքների Է հասել «Ատոմները խաղաղության եւ զարգաման համար» ծրագրի նպատակներին հասնելու համար՝ մասնակից երկրների աջակցության եւ գործակալության անձնակազմի անձնվիրության շնորհիվ: Ես շատ հպարտանում եմ մեր նվաճումներով եւ շնորհակալ եմ մասնակից երկրներին եւ գործակալության աշխատակակիցներին»,- գրել Է Ամանոն:
Ավելի վաղ հաղորդվել Է, որ Ամանոն կարող Է գործակալության գլխավոր տնօրենի պաշտոնից վաղաժամկետ հեռանալ 2020 թվականի մարտին՝ հիվանդության պատճառով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Умер гендиректор МАГАТЭ Юкия Амано
Генеральный директор Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Юкия Амано умер в возрасте 72 лет. Об этом в понедельник сообщила пресс-служба организации.
"Секретариат МАГАТЭ с сожалением сообщает об уходе из жизни генерального директора Юкия Амано", - говорится в сообщении.
Секретариат организации также распространил заявление Амано, в котором он планировал в письменном виде уведомить Совет управляющих агентства о своей отставке. "За прошедшее десятилетие агентство добилось конкретных результатов для достижения целей программы "Атомы для мира и развития" благодаря поддержке стран-участниц и самоотверженности персонала агентства. Я очень горжусь нашими достижениями и благодарен странам-членам и сотрудникам агентства", - написал Амано,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Ранее сообщалось, что Амано может покинуть досрочно пост гендиректора агентств в марте 2020 года по причине болезни.