ՀՀ-ում արտադրված տեխնոլոգիական արտադրանքը պետք է օգտագործվի նաև մեր երկրում. Արմեն Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լոռու մարզ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այցելել է Վանաձորի կարկտապաշտպան ցանցերի և դրանց տեղադրման համակարգերի արտադրության ոլորտում մասնագիտացած «ՎԱԲԱ» ընկերություն։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, տնօրեն Արմեն Ղարաջյանի ուղեկցությամբ նախագահը շրջել է գործարանում, ծանոթացել արտադրական հզորություններին, կիրառվող տեխնոլոգիաներին ու արտադրանքին։ Նշվել է, որ գործարանը հագեցած է իտալական սարքավորումներով, օգտագործվում են իտալական բարձրակարգ հումք և տեխնոլոգիաներ։ Արտադրվող ցանցերը բերքը պաշտպանում են ոչ միայն կարկտից, այլև՝ թռչուններից, միջատներից, նաև ջերմաստիճանը պահպանելու հատկություն ունեն։ Ներկայացնելով արտադրության ծավալները, ընդլայնմանն ու արտահանմանն ուղղված ծրագրերը՝ ընկերության ներկայացուցիչները միաժամանակ նշել են, որ հայաստանյան շուկայում դեռևս արտադրանքի իրացման խնդիր, ինչպես նաև սուբսիդավորման կարիք ունեն։
Շրջայցից հետո պատասխանելով լրագրողների հարցերին՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ գործարանի արտադրանքը պարզապես հակակարկտային ցանց չպետք է դիտել, այն բավականին համալիր պաշտպանական նշանակություն ունի այգիների համար։
«Սա ժամանակակից տեխնոլոգիա է, որը կիրառվում է ամբողջ աշխարհում։ Սրանք պաշտպանում են ոչ միայն կարկտից, այլև համապատասխան միկրոկլիմա են ձևավորում։ Ստեղծվել է ժամանակակից արտադրություն, որը կարող է նաև արտադրանքն արտահանել, բայց ափսոս է Հայաստանում արտադրված լավ արտադրանքը չօգտագործել մեր երկրում, մանավանդ հարավում՝ Արարատյան դաշտից սկսած, որտեղ այգիները պաշտպանության կարիք ունեն»,-ասել է նախագահը՝ ավելացնելով, որ պետք է խրախուսել մարդկանց օգտվել մեր իսկ երկրում արտադրված տեխնոլոգիական արտադրանքից, որն իսկապես օգտակար է լինելու հենց գյուղացիական տնտեսությունների համար։ Նա միաժամանակ պատրաստակամություն է հայտնել հնարավորինս աջակցություն ցուցաբերել ընկերությանը:

Технологическая продукция, производимая в Армении должна использоваться и в нашей стране: Саркисян
В рамках рабочего визита в Лорийскую область президент республики Армен Саркисян посетил компанию “Ваба”, специализирующуюся на производстве градозащитных сетей и систем их установки. Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, президент, в сопровождении директора Армена Гараджяна, обошел завод, ознакомился с производственными мощностями, применяемыми технологиями и продукцией. Было отмечено, что завод оснащен итальянским оборудованием, используются высококачественное итальянское сырье и технологии. Производимые сети защищают урожай не только от града, но и от птиц, насекомых, а также обладают способностью поддерживать температуру. Представляя объемы производства, программы, направленные на расширение и экспорт, представители компании одновременно отметили, что на армянском рынке все еще есть проблема реализации продукции, а также  и необходимость субсидирования.
После обхода предприятия, отвечая на вопросы журналистов, президент Саркисян отметил, что продукцию завода не стоит рассматривать только как  градозащитную сеть, она имеет комплексное оборонное значение для садов.
“Это современная технология, которая применяется во всем мире. Сети не только защищают от града, но и формируют соответствующий микроклимат. Создано современное производство, которое может экспортировать продукцию, но жалко хорошую продукцию, производимую в Армении, не использовать в нашей стране, особенно на юге, начиная с Араратской долины, где сады нуждаются в такой защите”, - сказал президент, добавив, что нужно поощрять людей пользоваться технологической продукцией, производимой в нашей стране, которая действительно будет полезна именно крестьянским хозяйствам.