Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է Ամերիկյան պետությունների կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վաշինգտոնում աշխատանքային այցով գտնվող ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հուլիսի 19-ին հանդիպեց Ամերիկյան պետությունների կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Լուիզ Ալմագրոյի հետ։
Անդրադառնալով նախօրեին Վաշինգտոնում կայացած Կրոնական ազատության հարցերով նախարարական համաժողովի աշխատանքներին՝ երկուստեք կարևորվեց կրոնական ազատության սահմանափակման և կրոնի և հավատքի հիման վրա բռնության կամ խտրականության դրսևորումների դեմ միջազգային հանրության կողմից միասնական ջանքերի գործադրումը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, նախարար Մնացականյանը վերահաստատեց Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ ամրապնդելու և խորացնելու համագործակցությունը Ամերիկյան պետությունների կազմակերպության և նրա անդամ երկրների հետ՝ այս համատեքստում ընդգծելով կառույցի՝ որպես կապող օղակի դերը։ Երկուստեք կարևորվեց միջազգային կազմակերպությունների բազմակողմ հարթակների ներդրումը համաշխարհային հնչեղություն ունեցող խնդիրների՝ մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության պաշտպանության, զարգացման օրակարգի առաջմղման և միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության ամրապնդման գործում։
Կողմերը անդրադարձան նաև տարածաշրջանային և միջազգային մի շարք արդիական խնդիրներին և զարգացումներին՝ առանձնահատուկ կարևորելով բացառապես խաղաղ միջոցներով առկա հակամարտությունների կարգավորումը։

Зограб Мнацаканян встретился с генсеком Организации американских государств
Находящийся с визитом в Вашингтон глава МИД РА Зограб Мнацаканян19 июля  встретился с генеральным секретарем Организации американских государств Луисом Альмагро.
Касаясь работы состоявшейся 18 июля Министерской конференции по религиозной свободе, стороны подчеркнули важность усилий международного сообщества по борьбе с ограничениями религиозной свободы и демонстрации насилия или дискриминации на основе религии и убеждений.
Как  сообщили Арменпресс в Управлении  информации и  общественной  дипломатии    Министерства иностранных дел  РА, министр ИД РА  подтвердил готовность Армении укреплять и углублять сотрудничество с Организацией американских государств и ее государствами-членами, в этой  связи подчеркнув роль структуры как связующей цепи для развития взаимоотношений.
Было отмечено, что обе стороны придают большое значение внедрению многосторонних платформ международных организаций в продвижении глобальных вопросов, в том числе по защите прав человека и демократии, продвижении вопросов развития и укрепления международной и региональной безопасности.
Стороны также затронули ряд региональных и международных проблем и событий, подчеркнув важность урегулирования существующих в мире конфликтов исключительно мирными средствами.