Կարո Փայլանն անդրադարձել է Դինքի սպանության գործով 9 մեղադրյալի դատապարտման հարցին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պոլսահայ մտավորական, «Ակոս» թերթի խմբագրապետ Հրանտի Դինքի սպանության գործով 9 մեղադրյալի նկատմամբ հուլիսի 17-ին կայացվել են ազատազրկման դատավճիռներ: Այս կապակցությամբ, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Թուրքիայի մեջլիսի հայազգի պատգամավոր Կարո Փայլանը գրառում է կատարել «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում:
«Հրանտ Դինքի գործով դատապարտվածները սպանության առաջամարտիկներն են: Որպես Հրանտի ընկերներ՝ 12 տարի է, ինչ ասում ենք «Թող պատժվեն նրանք, ովքեր ասել են՝ սպանիր»: Սակայն նրանք 12 տարի է պաշտպանվում են: Հրանտ Դինքի սպանության գործը չի փակվելու այնքան ժամանակ, մինչև չցանկանանք»:
Հրանտ Դինքի սպանության գործով հուլիսի 17-ին դատարանի վճռով ազատազրկման են դատապարտվել սպանության գլխավոր կազմակերպիչներ Էրհան Թունջելը, Յասին Հայալը, սպանությունը իրականացնող Օգյուն Սամասթը և ևս 6 կասկածյալ: Նրանք մեղադրվում են Դինքի սպանությունը կազմակերպելու գործում մասնակցություն ունենալու և աջակցություն ցուցաբերելու մեջ:
Էրհան Թունջելը դատապարտվել է 99 տարի 6 ամիս ազատազրկման, Յասին Հայալը՝ 7 տարի 6 ամիս, իսկ Օգյուն Սամասթը, որը Դինքի սպանության համար նախկինում դատապարտվել էր 22 տարի 10 ամիս ազատազրկման, ստացավ ևս 2 տարի 6 ամիս՝ զինված խմբավորմանն անդամակցելու համար:

Garo Paylan comments on sentence of 9 people in prison over Dink’s murder case
YEREVAN, JULY 18, ARMENPRESS. A Turkish court on July 17 sentenced 9 people in prison over the murder case of late editor-in-chief of the Turkish-Armenian newspaper Agos, Hrant Dink, ethnic Armenian lawmaker of the Turkish Parliament Garo Paylan said on Twitter.
“Those convicted over Hrant Dink’s case are the leaders of the murder. As friends of Hrant, for already 12 years we say “Let those, who said kill, be punished”. But they are being defended for already 12 years. Dink’s murder case will not close unless we want it”, Paylan said.
The main organizers of Dink’s murder were sentenced to prison according to July 17 verdict of the Turkish court: Erhan Tuncel (sentenced to 99 years and 6 months), Yasin Hayal (7 years and 6 months), Ogyun Samast suspected in murdering Dink (previously sentenced to 22 years and 10 months, sentenced to 2 more years and 6 months for jointing an armed group), and 6 other suspects.