Ավինյանը մտահոգություն է հայտնել  Թուրքիայի կողմից համալիր ջրամբարաշինության ծրագրերի վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը հուլիսի 16-ին հանդիպել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, Առավել նվազ զարգացած, դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող և փոքր կղզիական զարգացող երկրների հարցերով ՄԱԿ-ի բարձր հանձնակատար տիկին Ֆեկիտամոելոա Կատոա Ուտոյկամանուի (Fekitamoeloa Katoa 'Utoikamanu) հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին փոխանցեցին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից, հանդիպման սկզբում զրուցակիցները կարևորել են դեպի ծով ելք չունեցող երկրների համար ապրանքների անխոչընդոտ փոխադրման հնարավորությունները, ծովային նավահանգիստներին ու համաշխարհային շուկաներին հասանելիության ապահովմանն ուղղված առարկայական ծրագրերի իրականացումը: Այս առումով Ֆեկիտամոելոա Կատոա Ուտոյկամանուն ընդգծեց առաջիկայում նախատեսվող Վիեննայի «Դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների 2014-2024 գործողությունների ծրագրի» միջանկյալ զեկույցի ուսումնասիրության գործընթացում ներգրավված երկրների ակտիվ համագործակցությունը:
Տիգրան Ավինյանը նշեց, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Առավել նվազ զարգացած, դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող և փոքր կղզիական զարգացող երկրների հարցերով ՄԱԿ-ի բարձր հանձնակատարի գրասենյակի գործունեությունը հատկապես ծով ելք չունեցող զարգացող պետությունների առջև ծառացած մարտահրավերների հաղթահարման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերի առումով։
Միաժամանակ Տիգրան Ավինյանը զրուցակցի ուշադրությունը հրավիրեց մեր երկրի աշխարհագրական դիրքի, մասնավորապես՝ դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող թվով 32 երկրների շարքում Հայաստանի առանձնահատկությունների վրա: Փոխվարչապետն ընդգծեց, որ Հայաստանը ոչ միայն աշխարհագրական դիրքի բերումով չունի անմիջական ելք դեպի ծով, այլև չորս սահմաններից երկուսը փակ են։ Այս առումով փոխվարչապետն առաջարկեց տիկին Ուտոյկամանուին Թուրքիայի կողմից Հայաստանի սահմանը փակ պահելու հարցի կարգավորման նպատակով գործնական քայլեր ձեռնարկել։ Վերջինս խոստացավ ուսումնասիրել բարձրաձայնված խնդիրները:
Բացի այդ, Տիգրան Ավինյանը մտահոգություն հայտնեց Թուրքիայի կողմից Արաքս գետի ջրային ռեսուրսների օգտագործմամբ համալիր ջրամբարաշինության ծրագրերի վերաբերյալ։  Մատնանշվեց, որ վերոնշյալը ոչ միայն բացասաբար է ազդում Արաքսի ավազանից սնուցվող հողատարածքների վրա, այլև էականորեն խախտում է տարածաշրջանի հիդրոլոգիական և կենսոլորտային հավասարակշռությունը:

Авинян выразил обеспокоенность в связи с программами Турции по строительству водохранилищ
Вице-премьер Армении Тигран Авинян 16 июля встретился с заместителем генерального секретаря ООН по вопросамнаименее развитых, не имеющим выхода к морю, развивающихся и малых островных стран, высоким представителем ООН г-жой Фекитамелоа Катоа Утойкаману (Fekitamoeloa Katoa 'Utoikamanu). Как сообщили Арменпресс в офисе вице-премьера Тиграна Авиняна, в начале встречи собеседники отметили важность возможности беспрепятственного перемещения товаров для стран, не имеющих выхода к морю, реализации предметных программ, направленных на обеспечение доступа морских портов и мировых рынков. В связи с этим, Фекитамелоа Катоа Утойкаману подчеркнула активное сотрудничество стран, вовлеченных в процесс изучения промежуточного доклада Венской “Программы действий развивающихся стран, не имеющих выхода к морю на 2014 –2024 гг.”.
Тигран Авинян отметил, что Армения высоко ценит деятельность Офиса высокого представителя ООН по вопросам наименее развитых, не имеющих выхода к морю, развивающихся и малых островных стран, особенно в плане усилий по преодолению вызовов, стоящих перед развивающимися государствами, не имеющими выхода к морю.
Одновременно Тигран Авинян обратил внимание собеседника на географическое положение нашей страны, особенности Армении среди 32 развивающихся стран, не имеющих выхода к морю. Вице-премьер-министр подчеркнул, что Армения не только по географическому положению не имеет прямого выхода к морю, но и две из четырех существующих границ закрыты. В этом плане вице-премьер-министр предложил госпоже Утойкаману предпринять практические шаги для урегулирования вопроса о закрытии Турцией границы Армении. Последняя обещала изучить озвученные проблемы.
Кроме того, Тигран Авинян выразил обеспокоенность и по поводу планов Турции по строительству комплексного водохранилища с использованием водных ресурсов реки Аракс.
Было отмечено, что вышесказанное не только негативно влияет на участки, питающиеся от бассейна реки Аракс, но и существенно нарушает гидрологический и биосферный баланс региона.